Denizli'de çıntar için ormana akım başladı

Sonbahar ile birlikte Çameli İlçesi’ndeki yöre halkı çıntar mantarı için ormanlara akın etti. Kırmızı et yerine çıntar mantarı tüketmeyi tercih eden vatandaşlar, ormanda tek tek mantar toplayarak faydalarını ve zahmetlerini anlattı.

Denizli'de çıntar için ormana akım başladı

Çameli İlçesi’nde sonbaharla birlikte yöre halkı arasında ‘Sarı Maden’ olarak isimlendirilen çıntar mantarı toplama mevsimi de geldi. Dağların yamaçlarında, çam pürçükleri arasında doğal olarak yetişen demir vitamini bakımından zengin olan çıntar mantarı ‘çıntar avcıları’ tarafından bol bol bulunuyor. Sabah erken saatlerde başlayan çıntar toplama, hava kararana kadar devam ediyor. Ortalama olarak kişi başı 30 ile 40 kilogram toplanan çıntar mantarları, kilogramı 20 TL’den satılıyor veya toplayanlar yemek olarak tüketiyor. Çıntar mantarı toplayan emekli öğretmen Hüseyin Akkan, “İçinde demir var yoğun miktarda, başka vitaminler de var. Büyüleyici özelliği var. Bu yaşta zor şartlarda dağa geliyoruz, topluyoruz. Eve gidince yorgunluk hissetmiyoruz. Aynı zamanda çıntar yemekten başka kendi sağlığımızı test ediyoruz. Para verseler gelmem, mümkün değil gelmem, uçurumlar, kayalar, çalılar var ve zor olan bir yer. Akşam eve gittiğinde kendini yorgun hissetmiyorsan, uyuya kalmıyorsan sağlığını da test etmiş oluyorsun. Çıntarın öyle bir faydası var” dedi.

“FIRINA SÜRDÜN MÜ LEZZETİNİ ETTE BULAMAZSIN"

‘Çıntar mantarı avcısı’ olarak kendini tanıtan Sabit Kızılhan, “Elimizdeki mantarın tıbbı adı ‘kanlı mantar’ olarak biliyorum, yanlış biliyor da olabilirim. Yöresel adı; çıntar. Bunun en güzeli fırında hafifte tuzlayarak hafif soğanda koydun mu fırına sürdün mü lezzetini ette bulamazsın. Et besin değeriyle bunun arasını kıyasladığım zaman et yemem bunu tercih ederim. O kadar halk dilinde lezzeti önemli. Bir kilo et bir tarafa bu çıntar bir tarafa deseler ben bunu yerim. Aramasına gelince Ağustos yağışlarını çok önemserler bir çiftçi için ne kadar yağmura hasret veya yağmur muhabbeti yapıyorsa bu mantarı bilenlerde o şeyi bilerler” diye konuştu.

“HAVA İYİ GİDERSE KARLARIN ALTINDA BİLE BULUNUYOR"

Mantar toplayan Safriye Akkan, akşama kadar topladıklarını, satmadıklarını belirterek kendi ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi. Ayten Özdemir ise, “Saat 11.00’de geldik. Öğleyin saat 12.00 gibi 2 kovaya yakın topladım. Ormanların içinde kabarıyor. Üç dört tane oluyor, ocağı oluyor, bir ay iki ay sürüyor. Hava iyi giderse karların altında bile bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“GÜNDE 30 KİLO TOPLADIĞIMIZ OLUR"

Asiye Ongun, “Çam ağaçlarının altlarında daha çok olur. Bir de meşe ağacının içinde yine pürçük altında. Günde 30 kilo, bazen 10, 15 kilo kasalarca topladığımız olur. Bu dönemde bir yere çıkamadığımız için korona virüsten, bizim için ek gelir olmuş oldu. Korona virüs bir yandan iyi oldu eve kapanacağımıza dağlara gidiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER