Denizli'de develer havutlandı

Buldan İlçesi’nde her yıl geleneksel olarak yapılan deve güreşi korona virüs nedeniyle iptal edilirken; hayvanların soğutan korunması amacıyla develer havutlandı.

Denizli'de develer havutlandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, deve güreşlerini de iptal ettirdi. Buldan’da kış aylarının gelmesiyle birlikte güreş develerinin sahipleri festivallerin iptal edilmesine rağmen develerini havutlayarak ilerleyen zamanlarda deve güreşleri olacakmış gibi hazırladılar. Semerlerinin ve kıyafetlerinin giydirilmesi develeri soğuk kış aylarında korurken, develerin görünümünü güzelleştiriyor. Havutları giydirilen develer tüm süslemeleriyle birlikte Buldan sokaklarını dolaşarak boy gösterdi. Buldan’ı turlayan develer özellikle çocukların neşe kaynağı oldu. Yaz boyunca develerin bakımlarını yaptırdıklarını ifade eden deve bakıcısı Yunus İrez; “Biz develerimizi besiye bıraktık ve şuanda hazırlıyoruz. Bu işi yaklaşık 33 senedir yapıyorum. Dedelerimizden kalma ve sürdürmeye çalışıyoruz. Hayvanları seviyoruz ve şuanda hazırlayıp spora başladık” dedi.

“HAVUT, DEVEYE AYRI BİR İHTİŞAM KATAR"

Korona virüsün atlatılıp deve güreşlerinin başlamasını isteyen deveci Safi İşçioğlu, “29 Ekim’de normalde havutlanması lazım. Korona virüs dolayısıyla geciktik ve yeni havutladık. Bu üzerindeki mont gibi havutlamazsak hasta olur. Kültürümüzü elimizden geldiği kadar yaşatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER