Denizli'de düğünler için yeni kararlar!

Vali Ali Fuat Atik Başkanlığı’nda toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde düğünlere yeni düzenleme getirildi.

Denizli'de düğünler için yeni kararlar!

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik olağanüstü toplandı. Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip korona virüse (Kovid-19) karşı yeni tedbirler görüşüldü. Toplantıda düğünlere yeni düzenleme getirildi.

İŞTE O KARARLAR

1-“Sokak düğünlerinin (nişan, kına, sünnet düğünü dahil) yasaklanmasına, okul bahçesi, pazaryeri gibi yerlerde düğün yapılmasına müsaade edilmemesine, sadece düğün salonu olmayan ilçelerde ilgili kaymakamlıklarca belirlenmiş tek bir alanın (1 pazaryeri veya 1 okul bahçesi)  düğün alanı olarak kullanılabilmesine, il genelinde düğün salonu, kır düğün salonu ve yukarda belirtilen düğün salonu olmayan ilçelerde belirlenmiş düğün alanında yapılacak olan düğün, nişan, sünnet düğünü, kına gibi etkinliklerin 10.00 ile 24.00 saatleri arasında belirlenecek olan saat aralığında başlangıç ve bitiş sürelerinin 2 saati geçmeyecek şekilde yapılmasına, iki düğün arasında temizlik, dezenfeksiyon ve diğer hazırlıklar gibi işlemlerin yapılabilmesi için 3 saatten az süre bırakılmamasına,” kararlarının devamına.

2- Düğünlerde yiyecek, yemek ikramının yapılmamasına, kararının “Düğün merasiminin düzenlendiği restaurant ve işletmeler ile açık kır düğün salonlarında (düğün salonu olmayan ilçelerde belirlenen okul bahçesi veya pazaryeri hariç) yemek ikramının yapılabilmesine” şeklinde yeniden düzenlenmesine.

3- Yemek ikramı yapılacak ise; işletmeler tarafından Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma rehberinde yer alan güncel “Kovid-19 kapsamında Restoran, Lokanta, Kafe Pastane, Börekçi, Tatlıcı ve İçerisinde Yeme-İçme Hizmeti Sunan İşletmelerde Alınması Gereken Önlemler” kapsamında her türlü tedbirin alınmasına.

3- İçişleri Bakanlığı’nın 25.08.2020 tarihli “Kovid-19 Ek Tedbirler” konulu yazısına istinaden; kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmetleri hariç olmak üzere kişilere (personel, ziyaretçi ya da hizmet almak için bulunan vatandaşlarımız da dahil) yapılacak her türlü yiyecek-içecek (paketli su servisi hariç) ikramının durdurulmasına. Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211