Denizli'de erkenci kayısı hasadı başladı

Denizli’de "Ninfa" cinsi erkenci kayısının hasadı başladı. Türkiye’de Mersin’den sonra Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde üretici Feridun Özkan tarafından 5 dönümlük arazide yetiştirilen erkenci kayısı Romanya, Rusya, Ukrayna gibi birçok ülkeye de ihraç ediliyor.  Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici; “Denizli erkenci kayısısının Malatya kayısısından farkı uzun süre hasadın devam etmesidir, böylelikle uzun süre müşteriye ürün temin edilmiş olunuyor” dedi.

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Kocadere Mahallesi’nde “Ninfa" cinsi erkenci kayısının hasadı başladı.  Erkenci kayısı dalında 10 liradan alıcı buluyor. Romanya, Rusya, Ukrayna gibi birçok ülkeye de ihraç ediliyor. 

Malatya kayısına göre hasadın Denizli’de daha uzun sürdüğünü belirten Kocadereli üretici aynı zamanda Kocadere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Feridun Özkan; “ Biz 2015 yılında narlarımızı soğuk vurunca arayışlara geçtik. Uzmanlarla iletişime geçtik. Isparta’da hocalarla görüştük. Daha sonra 5-6 yıldır sertifikalı fidanları Kocadere Mahallesi’yle buluşturuyoruz. Fidan teminini kooperatifimiz sağlıyor. Uzun dayanımlı kayısımız. Malatya kayısına göre biz daha fazla hasat yapıyoruz. Geçen yıl 43 gün sürdü. Tüm dünya ülkelerine gönderiyoruz. İhracatçılarda aynı şekilde elleri güçlü oluyor çünkü hasat süresi uzun. Kayısımız aromasıyla fark yaratıyor. Tüccarımızda gülüyor çünkü elinden hemen ürün çıkıyor. Üstelik sertifika sayesinde bunu başarıyor” ifadelerini kullandı.

“OVANIN YENİ GÖZ BEBEĞİ ERKENCİ KAYISI”

İlerleyen zamanda bu ovanın göz bebeği kayısı olacağını belirten Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici; “Mikroklima olan bir mahalledeyiz.  Bu bölgede yaklaşık 45 gün hasat devam ediyor. Türkiye’de ilk kayısı hasadı Mersin Mut’ta yapılıyor. Aramızda sadece bir hafta on gün var. Hasat dönemi uzun olunca ele geçen pazar imkânını doğru kullanıyoruz. Böylelikle müşteriye uzun süre ürün temin edilmiş oluyor. Buradaki bahçe İyi Tarım Uygulamaları ve Globalgaps sertifikalarıyla sertifikalanmış ve kalitesi tescillenmiş bir ürün. Globalgaps dünyada geçerli bir sertifikasyon. Ziraat odamız ve Kocadere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’mizle toplamda 208 tane çiftçimiz var. Bunun 54 tanesi tıbbi aromatik bitkici. Kalan 154’ü meyveci. İhracata yönelik çalışanlar. Ovamızda hicaz narı, ayvanın yanı sıra ilerleyen zamanlarda ovamızın göz bebeği kayısı olacaktır. Bu bizim için gurur meselesi. Bu bölgenin geleceğini değiştirecektir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER