Denizli'de hem dondurma keyfi, hem zamanda yolculuk

Denizli’nin Pamukkale ilçesi Kayhan Mahallesi’nde yaşayan ve yıllarca garsonluk yapan Muhammet Ali Çetin (24)  iş yeri açmak için kolları sıvadı. Dondurma dükkanı açmaya karar veren Çetin, babasının yıllarca biriktirdiği nostaljik malzemeleri işyerine dekore etti. Genç girişimci şimdilerde farklı damak tadına hitap eden dondurma sunumlarıyla misafirlerini zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Denizlili genç girişimci 4 yıllık garsonluk deneyiminden sonra kendi işyerini açmak için kolları sıvadı. Dondurma dükkânı açmaya karar veren Çetin, Denizli’nin Pamukkale ilçesi Kayhan Mahallesi’nde Nasip Dondurma’nın isim hakkını da alarak işyerini açtı. Yenilikçi bir kişiliğe sahip olan Çetin, sadece işyerinde damak tadına hitap etmek değil aynı zamanda insanlarda güzel bir anı bırakmak istiyordu. Bu yüzden babasının yıllarca biriktirdiği 70’li 80’li 980’lı yıllara ait malzemeleri işyerine taşıdı. Farklı konseptler oluşturan gen girişimci, çeşitli dondurma sunumlarıyla da misafirlerini gönlünde taht kurmayı başardı. Denizli'de dükkânını açıp dondurma işine giren gen girişimci Muhammet Ali Çetin; “İki buçuk bu işyerini işletiyorum. Daha önce 4 yıl boyunca garsonluk yaptım. Bu işin mutfağından geldim. Önce küçük bir dondurma tezgâhıyla bu işe başladım. Babamın malzemelerini işyerine dekore ettim. Gelen müşterilerimizden güzel tepkiler aldık. Sonrasında babamın biriktirdiği eşyaların bir kısmını daha buraya taşıdık. Babamın koleksiyonu çok geniş. 70’li, 80’li ve 90’lı yıllara ait bir çok nostaljik malzeme biriktirdi. Misafirlerimiz bu olayı beğenince biz üzerine gittik ve malzemelerle işyerimizi büyüttük. Önce dondurma dükkânıydı ancak şimdi hem damak tadına hitap ediyoruz, hem de görsel bir şölen sunuyoruz. Biz babamla olaya hep farklı baktık. Misafirlerimizin buraya gelip hoş vakit geçirmesini istedik” dedi.

TELEVİZYON, ÜTÜ, GRAMAFON, KOLTUK TAKIMLARI, RADYOLAR...

Babasının yıllardır eski eşyaları biriktirdiğini belirten Çetin; “Babam onlara hayat vermeyi, onlara şekil vermeyi çok seviyor. İşyerimizde nostaljik eşyaları adeta ince ince düşünerek yerleştirdik. Babamın yıllarca biriktirdiği malzemelerden sadece 4’te birini kullandık diyebilirim. Biz burada adeta geçmişimizi toparladık, işyerinde onlara yaşam sunduk. Değer verilmeyen her şey burada değer kazandı. Buraya gelen yaşlı misafirlerimiz eskileri anımsadığını söylüyor. Genç misafirlerimiz buraya geldiğinde ise meraklı gözlerle bakıyorlar. Bu kadar malzemeyi nereden buldunuz, nasıl aklınıza geldi diyorlar. Dondurma sunumlarımızda yenilikçi kaldık. Günümüze ayak uydurduk. Kekin arasına dondurma koyduk, kavuniçi, ananas içi, karpuz içi ve daha birçok meyveyi dondurmayla buluşturduk. Bunların isimlendirmeleri bize ait. Bize Denizli’den, yakın illerden olduğu gibi çok uzak illerden misafirlerimiz geliyor. Bunu dondurmamıza, lezzetimize ve nostaljik havamıza borçluyuz. Dondurmalarımız Muğla’dan özel geliyor. Dondurmam Kaymak filminin dondurması bunlar. Gerçek meyvelerden, doğal sütten yapılıyor. Baklavalarımız Gaziantep’ten geliyor. Genelde eskiden insanların kullandığı gündelik eşyalar var dükkânda. Gırgır, daktilo, telefonlar, eski paralar, televizyon, terazi, tıraş makinesi, ütü, gramafon, koltuk takımları, sinema filmleri kasetleri, radyolar, fotoğraf kareleri ve daha birçok nostaljik malzemeler bu işyerinin sadece bir kısmı. İşyerine gelen misafirlerimiz için fotoğraf köşeleri de yaptık” şeklinde konuştu.

“BURASI BENİM HAYAL DÜNYAM”

Hedeflerinin olduğunu aktaran Çetin; “Burası benim hayal dünyam. Kafamda planladığım her şeyi burada gerçekleştiriyorum. Doğru şeyler yaptığımı düşünüyorum. Burada ekibimle, ailemle birlikte hizmet veriyoruz. Denizli’de büyük bir pasaj yapmak istiyorum. İçerisinde şekerci, macuncu, pamuk şekerci, hanların ve konaklama alanlarının olduğu bir yer açıp misafirlere sunmak istiyorum. Bunları hayal ediyorum. Çünkü daha önce hayal ettim oldu şimdide hayalim bu” ifadelerini kullandı.

“KENDİNE HAS TARZI VAR”

Oğluyla gurur duyduğunu belirten baba  Turan Çetin (55); “Demirci ustasıyım. Ancak topladığım malzemelere hayat veriyorum. Emekli olduktan sonra daha çok biriktirmeye başladım. Oğlum işyeri açmak istediğini bana söyledi. Eşyaları işyerine bir bir yerleştirdik. Güzel bir ambiyans oluşturduk. Oğlum bu işe gönül verdi. Onu hep destekledim. Kendine has tarzı var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2020, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER