Denizli'de İŞKUR ile hayali gerçek oldu

Denizli’de 14 yıl kuaförlük yapan ve sağlık sorunları nedeniyle kuaförlük mesleğini bırakan 30 yaşındaki Esra Karabaş, İŞKUR’un, Engellilere ve Eski Hükümlülere Yönelik Proje Hibe Desteği kapsamında aldığı hibe ile ‘arıcılık’ işine başladı. Aldığı 110 arı kovanı ile kendi işini kuran Karabaş, yaklaşık üç aylık sürede toplam 550 kg bal, ortalama 100 kg polen üretti.

Denizli'de İŞKUR ile hayali gerçek oldu

Lise döneminde çıraklık eğitime yazılan ve kuaförlük mesleğini öğrenen 30 yaşındaki Esra Karabaş, 14 yıl kuaförlük yaptı. Bu süre zarfında evlenen ve kız çocuğu dünyaya getiren Karabaş, sağlık sorunları nedeniyle kuaförlük mesleğini bıraktı; sonra da eşinden ayrıldı. Yaklaşık 6 ay işsiz kalan Karabaş, dede mesleği olan ‘arıcılık’ işi ile ilgilenmeyi düşündü. Kendi işletmesini kurmaya ve aile mesleği olan arıcılığı devam ettirmeye karar veren Karabaş, bütçesi yeterli olmadığı için araştırma yaptı. Kadınlara yönelik destek projelerini araştıran Karabaş, İŞKUR’un engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe desteği olduğunu öğrendi. Denizli İŞKUR’da İş Kulübü liderleri ile görüşen Karabaş, proje hazırlama eğitimi ve ardından KOSGEB’e giderek Girişimcilik Belgesi’ni aldı.

ÜÇ AYDA 550 KG BAL ÜRETTİ

2019 yılının Aralık ayında projesini hazırlayan ve Denizli İŞKUR’a sunan Karabaş, 2020 yılının Temmuz ayında Proje Destek Hibesi İŞKUR tarafından onaylandı. Bu hibe kapsamında 110 arı kovanı ile “arıcılık” işine başlayan Karabaş, yaklaşık üç aylık sürede toplam 550 kg bal, ortalama 100 kg polen üretti. Aile desteğinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Karabaş, “Onlar olmasa bu kadarını başarabilir miydim bilmiyorum. Bildiğim şu ki ‘yapamazsın’ diyen hiç kimseyi dinlemesinler. Yeter ki inansınlar ve kendilerine güvensinler. İnsanın istedikten sonra yapamayacağı hiçbir iş yok. Ben kendime inandım, araştırdım ve İŞKUR’a başvurdum. İŞKUR bana destek oldu. Bal, polen ve propolis üretimi ile çalışmaya başladım. İlerleyen dönemde Arı Sütü, Arı Zehri ve Perga (Arı Ekmeği) üretimi de yapmaya başlayacağım” dedi. Başarmanın vermiş olduğu mutluluğu ve haklı gururu yüzüne yansıyan Karabaş, “Başta ailem olmak üzere, süreç boyunca desteğini ve güler yüzlü anlayışını hiç eksik etmeyen, proje hazırlamada ve diğer aşamalarda bana yol göstererek umutlarımı canlandıran Denizli İŞKUR personeline çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER