Denizli'de kadına şiddete tepki

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay kadına şiddet ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Başkan Ayşen Kocabay, "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay il başkanlığı binası toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay ve kadın kolları üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay; “Tüm dünyada ve Türkiye’de korona virüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim: işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve tabii ki kadınlardı. Bu süreçte ne yazık ki kadına yönelik şiddet çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini gördük. Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi.  Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla'da Zeynep Şenpınar, Manisa'da Gülnur kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi” ifadelerini kullandı.

“NAFAKA İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek diyen Başkan Kocabay; “Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır. Biz şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz,  katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız, İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Kadınların 'Ölmek istemiyorum', 'Ölmeden koruyun beni', 'Beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız' çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız. Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz.  Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz. Yaşasın kadınlar,  yaşasın mücadelemiz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 16:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dursun cayir
Dursun cayir - 12 ay Önce

Nafakanin kalkmasini istiyoruz kadın eşinden boşanıyor sonrada bir ömür boyu nafaka alıyor bu sacmaliga bi son verilsin

SIRADAKİ HABER