Denizli'de kısıtlamadan muaflara ekleme

Denizli Valisi Ali Fuat Atik başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nde alınan kararla sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamında tutulacak kişilere ait listeye ekleme yaptı.

Denizli'de kısıtlamadan muaflara ekleme

İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Fuat Atik başkanlığında Kovid-19 tedbirlerini görüşmek amacıyla olağanüstü toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Kovid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmekte. Bu çerçevede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’yla yapılan değerlendirilmeler neticesinde “Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanan Süre ve Günlerde Muaf Tutulacak Yerler ve Kişilere Dair Liste’ye” ekleme yapılmıştır. Bu kapsamda;

1- İçişleri Bakanlığı’nın 15 Ocak 2021 tarihli sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alınacak kişilerle ilgili genelgesine istinaden;

a) Araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahiplerinin hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına.

b) Motorlu taşıt sürücü kursları, havacılık ve denizcilik kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ve iş makineleri sürücü eğitim kurslarına devam eden kursiyerlere yönelik hafta sonları düzenlenmesi zorunlu olan direksiyon eğitim sınavları ile diğer teorik ve uygulama sınavlarında görev alan komisyon görevlileri, usta öğreticiler ve bu sınavlara girecek kursiyerlerin sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alınmasına.

c) Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları devam eden uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da söz konusu çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personelin sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulmasına. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliğiyle karar verilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER