Denizli'de Kovid-19’dan hayatını kaybeden doktorlar anıldı

Denizli Tabip Odası, Merkezefendi Belediyesi’nde oluşturulan Sağlık Şehitleri Anıtı’nda düzenledikleri törenle Kovid-19 nedeniyle hayata veda eden sağlık çalışanlarını andı.

Denizli'de Kovid-19’dan hayatını kaybeden doktorlar anıldı

Denizli Tabip Odası (DTB), pandemi dönemin kahramanları olan ve Kovid-19 nedeniyle yaşama veda eden sağlık çalışanlarını unutmadı. DTB üyeleri Merkezefendi Belediyesi’nde oluşturulan Sağlık Şehitleri Anıtı’nda töre korona virüs nedeniyle vefat eden hekim ve sağlık çalışanları için anma töreniz düzenledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından basın açıklaması yapan Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay; “Kovid-19 salgınında aktif hekimlik yaparken hastalığa yakalanan ve tedavi sonrası yaşamını yitiren değerli hocamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu kaybettiğimiz 1 Nisan Günü’nü TTB 72. Kongresi’nde aldığımız karar ile ‘Kovid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Hekim Ve Sağlık Çalışanlarını Anma Günü’ olarak belirlenmiştir. Güzel günleri görebilme umuduyla var gücümüzle çalıştığımız pandemi sürecinin bir yılını geride bıraktık. Mesleğimizin getirdiği sorumluluk ve yaşanabilir bir dünya umuduyla canla başla çalışırken çok değerli meslektaşlarımızı kaybettik ve sonsuzluğa uğurladık. Pandemi ortamında doğruları söyleyerek ve savunarak, toplumun ihtiyaçlarını talep ederek hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve yurttaşlarımızın sözcüsü olmaya çalıştık. Tüm bunları yaparken başlangıçta nitelikli koruyucu ekipman sağlanamayan dönemde, uzun mesai saatlerinde, kötü çalışma koşullarında, izin, istifa ve emeklilik haklarımızın engellenmesine rağmen görevimizi en iyi şekilde yapmaya ve sağlık çalışanlarımızın gereksinimlerini dile getirmeye çalıştık. Pandemi sürecinde bir seferberlik duygusuyla sağlık çalışanlarımıza kişisel koruyucu donanım ve ekipman sağlamak için yarışan iş dünyamızın değerli temsilcilerine tekrar şükranlarımızı sunuyoruz. Bu örnek dayanışma gücüyle toplumumuz güçlüdür ve bu süreçte daha da güçlenmiştir” diye konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINI UNUTMAYACAĞIZ"

Kovid-19’un dünyadaki 130’dan fazla ülkede ‘meslek hastalığı’ olarak kabul edildiğini belirten Prof. Dr. Erbay, “Ülkemizde halen illiyet bağı aranarak hayatını kaybeden ya da maluliyet yaşayan hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız açısından bir talep olarak tekrar dile getirmek zorunda olduğumuz bir eksiklik olarak kalmaya devam etmektedir. Bir yıldan uzun süredir devam eden Kovid-19 hastalığı sürecinde 140 binin üzerinde sağlık çalışanı hasta olurken 391 sağlık çalışanını kaybettik. Daha fazla hastalanmamak, ölmemek için sesimizi yükseltmeye, yitirdiğimiz meslektaşlarımız için Kovid-19’un meslek hastalığı sayılması adına mücadelemize devam edeceğiz. Hastalık riskine rağmen görevlerini şevk içinde yapan ve bu hastalık nedeniyle hayatını kaybeden çok değerli hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız adına yaptırılan bu anıtta kendilerini anmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Ruhları şad olsun. Bu anlamlı ve değerli anıtı yaptıran Merkezefendi Belediyemize de sağlık çalışanlarına gösterdikleri vefadan ötürü tekrar şükranlarımızı sunuyoruz. Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını unutmayacağız, onları toprağa değil sonsuzluğa uğurladığımızı her 1 Nisan’da belirtmeyi ve anmayı sürdüreceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211