Denizli'de minikler, toprağa ve suya saygı için toplandı

Yeni yetişen nesle toprak sevgisini aşılamak, toprak yoksa hayatın olmayacağına dikkat çekmek ve suda tasarrufun sağlanması için 5 Aralık 2019 Perşembe günü Delikliçınar Meydanı’nda bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe gelen miniklerin ellerindeki dövizler, ağaç yaşken eğilir sözünü akla getirdi.

Yeni yetişen nesle toprak sevgisini aşılamak, toprak yoksa hayatın olmayacağına dikkat çekmek ve suda tasarrufun sağlanması için Delikliçınar Meydanı’nda bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe gelen miniklerin ellerindeki dövizler, ağaç yaşken eğilir sözünü akla getirdi. Denizli’den birçok okulun öğrencileri ve öğretmenleri de etkinliğe büyük destek verdi.

Etkinlikte konuşan Denizli İzcileri Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Derya Özcan ; “İnsan hayatının vazgeçilmez unsurlarından olan toprağa ve suya saygı için bir araya geldik. Günümüzde varoluşumuzun ana unsurlarından olan toprak ve suya karşı alabildiğince düşüncesiz, acımasız ve hoyratça davranıyor ve davranmaya devam ediyoruz. Bu davranışa dur demek için buradayız. Ülkemiz sanıldığı gibi su zengini değil. Bu nedenle toplumumuzu kuraklıkla mücadele ve su varlığımıza sahip çıkmak için harekete geçmeye ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Bunun için önce birey, sonra da toplum olarak suyumuzu tasarruflu kullanmayı öğrenmeliyiz. Bunun yanında toprağımıza da sahip çıkmalıyız. Erozyon denen olayı yine biz insanlar, bilinçsizce ormanları ve yeşil örtüyü yok ederek çarpık kentleşme sonucunda yaratıyoruz. Oysa bilinçli ve planlı mücadele ile erozyonu önleyebiliriz. Doğa aşığı biz izcilerin üzerine düşen görev, topluma toprak ve su kullanımı konusunda örnek davranışlarda bulunup, toprağa ve suya saygılı olmayı göstermektir. Buradan ‘geleceğe nefes’ projesini derneğimiz olarak destekliyoruz. Üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getireceğimizi belirtiyoruz. Yeni yetişen nesle toprak sevgisini aşılamak, toprak ve su yoksa yiyeceğin, hayatın olamayacağına dikkat çekmek için toprağa ve suya saygı yürüyüşü etkinliği düzenliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize çok teşekkür ediyorum. Güzel bir Dünya’da vatan toprağımız üzerinde sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum” dedi.

Çoğunluğu miniklerden oluşan kalabalık, 15 Temmuz Delikliçınar Meydanı’nda Denizli Valiliği önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER