Denizli'de o mahallenin 53 yıldır tapusu yok

Denizli’nin Buldan İlçesi’nde 1967 yılında baraj yapılacağı gerekçesiyle taşınan Derbent Mahallesi’nin tapusu, aradan geçen 53 yıla rağmen halen verilmedi. 90 haneli ve yaklaşık 400 nüfusa sahip mahallede hiçbir yapının tapusunun olmaması, filmlere konu olacak cinsten.

Denizli'de o mahallenin 53 yıldır tapusu yok

1967 yılında dönemin Adalet Partisi (AP) iktidarında Derbent Köyü’ne sulama barajı yapılması kararı alındı. Baraj yapılacak olmasından dolayı Derbent Mahallesi, baraj alanı içerisinde yani su altında kaldı. Dönemin Bakanlar Kurulu Kararı ile mahallenin baraj alanı dışına taşınması kararı alındı ve uygulandı. Mahalle alınan kararla birlikte baraj alanının yaklaşık 10 kilometre dışından yeniden kuruldu. Mahalle, Fatıma Bağcı’dan alınan 46 dönüm arazi üzerine yeniden kuruldu. Fakat farklı gerekçelerden tapunun devir teslim işlemi gerçekleşmedi ve arazi sahibi Bağcı İzmir’e taşındı. Aradan geçen süre içerisinde Bağcı ve eşi vefat edince belli bir süre sonra da arazi hak sahibi olmadığı için alan, hazine arazisi olarak tapulandı.

“BU MAĞDURİYETİN BİR AN EVVEL ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ”

53 yıl geçmesine rağmen mahalledeki 90 yapı ve tarım arazilerinin tapuları çıkarılamadı. Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı mahalle ilçede ‘tapusuz mahalle’ olarak biliniyor. Mahallede mülklerini devir etmek isteyen vatandaşların bu işlemi tapuları olmaması gerekçesiyle gerçekleştiremediklerini dile getiren Mahalle Muhtarı Yaşar Öz, “Devir etmek isteyen vatandaşlarımız var. Devir teslim işlemlerini tapu olmadığı için yapamıyorlar. Bu mağduriyetin bir an evvel çözülmesini devlet büyüklerimizden talep ediyorum. Köyümüzde camimiz, sağlık ocağımız, okulumuz hepsi var. Devlet kurumu olarak kurumlarımız var ama bir türlü tapumuz yok. Köyün tapusunu bir an evvel alınmasını talep ediyorum” şeklinde konuştu.

“TARLANIN TAPU İŞLEMLERİ ÇEŞİTLİ GEREKÇELERDEN ALINAMADI”

Köyün eski yerleşim yerinden bu yana olan süreci anlatan 64 yaşındaki Mustafa Akten, “Derbent Köyümüz 1967 yılında inşaatı biten Derbent Barajı sonrasında buraya geldi. Köyümüz buraya gelmeden önce muhtarlık aracılığıyla üzerinde bulunduğumuz tarla, Buldan’daki bir şahıstan alındı. Tarlanın tapu işlemleri çeşitli gerekçelerden alınamadı. Daha sonraki yıllar içerisinde diğer muhtarlar da bu sorunu çözemediler. Ancak köyümüzde gerekli olan tüm devlet hizmetleri müracaatlar sonucu olarak geldi” dedi.

“TAPULAR 53 YILDIR ALINAMADI”

53 yıldır alınamayan tapulardan dolayı doğan mağduriyetin bir an önce sonlanmasını isteyen Akten, “Köyümüz var olduğu halde seçimlerde de oy kullandığımız, vergilerimizi de verdiğimiz halde bir türlü köyümüzün tapusu verilmedi. Şu anda da yeni muhtarımız tapuların alınması için gerekli müracaatlarını yapıyor. Bu işlemlerin bir an önce bitirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. 53 yıldır köyümüzdeki insanlar mağdur durumdadır. Tapular 53 yıldır alınamadı. Bir türlü köyümüzün tapuları verilmedi. Hazineye geçirildi. Geçmiş dönem muhtarlara kolaylık olur diye ‘hazineye geçsin’ demişler. Tüm ilgililerin bu konuyu göz önünde bulundurarak köyümüzün mağduriyetini gidermek için tapuları bir an öncesi vermeleri gerekmektedir diye düşünüyoruz” şeklinde ifade etti. Buldan Kaymakamlığı’ndan konu ile ilgili herhangi bir bilginin olmadığı, konunun Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bilgisi dahilinde olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER