Denizli'de satrancı sokağa taşıdılar

Önay Satranç Spor Kulübü, Denizli Satranç İhtisas Kulübü ve Dr. Metin Sürmeli Satranç Spor Kulübü tarafından Türkiye Satranç Federasyonu’nun ‘Sokakta satranç var’ kampanyası kapsamında etkinlik düzenlendi.

Türkiye Satranç Federasyonu tarafından her yıl okullar açılmadan önceki hafta geleneksel olarak hayata geçirilen ‘Sokakta Satranç Var’ projesisin Denizli ayağı, Anakamp Bilgi Evi Kampüsü’nde yapıldı. Önay Satranç Spor Kulübü, Denizli Satranç İhtisas Kulübü ve Dr. Metin Sürmeli Satranç Spor Kulübü tarafından organize edilen etkinliğe; yaklaşık 30 sporcu katıldı.

Korona virüs tedbirleri eşliğinde yapılan etkinlik hakkında konuşan Dr. Metin Sürmeli Satranç Spor Kulübü Derneği Başkanı İsmail Sarı; “Satrancın akademik performans ile doğrudan ilişkili olduğunun ortaya çıkması, eğitim sisteminde önemli bir yer almasını sağlamıştır. Satranç çocukların yeteneklerini farkına varmalarına, geliştirmelerine ve zekalarını daha etkili bir şekilde kullanmalarına da katkıda bulunmaktadır. Bunların yanı sıra satranç çocukların planlama, seçenekleri değerlendirme, imgeleme, odaklanma, analiz, öngörü ve kuramsal düşünme gibi becerilerinin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Satranç sporunun ilimizde ve ülkemizde; her yaşta, her yerde, herkese ve her zaman yapılabilmesi için bizler satranç kulüpleri olarak eğitimlerimizi sürdürmekteyiz. Salgın süreci eğitim öğretim ve özelliklede fiziksel ve zihinsel sporların yapılmasını 6 aydır engellenmektedir. Bizler eğitimin ve sporun yaşam boyu sürmesi için ve aynı zamanda gerekli önlemlerin alınarak örgün yapılabilmesi için çalışmalar yapmaktayız. Etkinliğimiz, federasyonumuzun ülkemizde gerçekleştirdiği Sokakta Satranç Var kampanyası kapsamındadır” dedi.

“Çocuklarımız satranç oynamayı özlemiş”

Çocukların satranç oynamayı özlediğini belirten Başkan Sarı, şunları aktardı: “Yaptığımız minik turnuva ve Satranç Hocalarımızın katıldığı simultane gösterisi ile etkinliğimizi tamamladık. Emek veren Denizli Satranç İhtisas Spor Kulübü’ne, Önay Satranç Spor Kulübüne ve Dr. Metin Sürmeli Satranç Spor Kulübüne teşekkür ederiz. Aynı zamanda doğa içindeki güzel ortamlarını bize açan Anakamp yönetimi ve Satranç gönüllüsü Beyza Kırdı Hocamıza da teşekkürler.”

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER