Denizli'de üzüm üreticilerinin yüzü gülecek

Buldan’ın Yenicekent Mahallesi’ndeki BULDAŞ’a ait 762 metrekarelik alana günlük 10 ton yaş meyve ve sebze işleme kapasiteli tesis kuruluyor. Yenicekentli üzüm üreticilerinin yüzünü güldürecek protokol, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik ile 4U Seracılık ve Tarım şirketi arasında imzalandı.

Denizli'de üzüm üreticilerinin yüzü gülecek

Türkiye’nin ve dünyanın ilk sultaniye çekirdeksiz üzümünün yetiştiği Denizli’nin Buldan İlçesi’ne bağlı Yenicekent Mahallesi’ne, yaş meyve ve sebze işleme tesisi kuruluyor. Yenicekent Mahallesi’nde uzun zamandan beri atıl durumda olan BULDAŞ’a ait 762 metrekarelik kapalı alana kurulacak olan tesisin protokolü, Belediye Başkanı Mustafa Şevik ile 4U Seracılık ve Tarım Şirketi ortaklarından Yavuz Gencer ve Tanser Saraç arasında imzalandı. Tesis, 10 yıllığına 4U Seracılık ve Tarım Şirketine kiralandı.

“ÇİFTÇİ ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI ALACAK”

Buldan’da üretilen üzüm, meyve ve sebzelerin değerlendirileceği tesisin, hem ilçenin tarımsal ekonomisine katkı sağlayacağını hem de lojistik maliyetlerin minimize edileceğini vurgulayan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Tesis, Buldan bölgesinde üretilen meyve ve sebzenin özellikle yurtdışı pazarlara ulaşmasını sağlayacak ve ürünlerin katma değerini büyük oranda artıracaktır. Bu şekilde hem bölge çiftçilerinin alın teri karşılığını bulacak hem de bölgede sürdürülebilir alternatif tarımsal bir faaliyet gerçekleştirilmiş olacak. Bunlara ilave olarak tesis yoğun insan işgücüne ihtiyaç duyacağından bölgede istihdama büyük katkı sağlayacaktır. Yenicekentimize hayırlı olsun” dedi.

GÜNLÜK 10 TON ÜZÜM İŞLENECEK

Günlük 10 ton yaş meyve ve sebze işleme kapasiteli tesisin en kısa sürede faaliyete geçeceğini belirten 4U Seracılık ve Tarım Şirketi Ortağı Yavuz Gencer, Yenicekent’e kuracakları tesis ile ilgili bilgi verdi. Gencer, “762 metrekare kapalı alanda kurulacak olan tesisimizi üç ay gibi bir sürede üretime hazır hale gelecek. Tesis ilk aşamada günlük üç ton yaş meyve ve sebze kurutma kapasiteli olarak faaliyetine başlayacaktır. Tesisimiz tam kapasite üretime ulaştığında ise günlük 10 ton yaş meyve ve sebzenin kurutulması hedefleniyor. Tesis sürdürülebilir tarım ilkeleri kapsamında asgari atık üretecek bir yapıda kurulacak. Ürün işleme esnasında kullanılacak suyun ve fırınlarda oluşacak ısının ikincil proseslerde kullanılmasını sağlayacak teknolojiler sisteme entegre edilecek, alternatif enerji kaynaklarından azami şekilde faydalanılarak tesisin karbon ayak izi en aza indirmeye çalışacağız” diye konuştu.

PANDEMİ SÜRECİNDE, KURU GIDALAR ÖNEM KAZANDI

Kurutulmuş meyve ve sebze, yaş meyve ve sebzenin sahip olduğu hemen hemen tüm besin değerlerini muhafaza ettiğini vurgulayan 4U Seracılık ve Tarım Şirketi ortaklarından Tansel Saraç, “Hem uzun süreli depolama imkanı sağlamakta hem de ürünlerin lojistiğini kolaylaştırmaktadır. Kurutulmuş ürünler bu özelliklerinden dolayı dünyanın her köşesine ulaşabilmekte ve özel çevresel şartlar gerektirmeden çok uzun süre depolanabilmektedir. Özellikle son dönemde tüm dünyada yaşanan Kovid-19 pandemi döneminde kuru ve paketli gıdalar uzun süreli depolama özellikleri ve lojistik kolaylıklarından dolayı önem kazanmıştır. Kurutulmuş meyve ve sebzeye olan bu haklı ilginin her geçen gün daha da artacağı beklenmekte olup önümüzdeki dönemde kurutulmuş ve paketli gıdanın önemli bir ihraç kalemi haline geleceği öngörülüyor” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211