Denizli'de yanan ormanlar için ‘Ağaçlandırma Seferberliği’ başladı

Ülke genelinde 2019’da başlatılan ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası, Denizli’de 2 Ağustos’ta Buldan İlçesi’ne bağlı Türlübey Mahallesi’nde çıkan orman yangını nedeniyle hasar gören bölgede gerçekleştirildi. Ağaçlandırma Günü’nde kent genelinde 62 bin 850 fidan toprakla buluştu.

Denizli'de yanan ormanlar için ‘Ağaçlandırma Seferberliği’ başladı

2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve her sene 11 Kasım günü gerçekleştirilecek olan ‘Milli Ağaçlandırma Seferberliği’ kapsamında ‘Geleceğe Nefes’ fidan dikim organizasyonu, Denizli’de 2 Ağustos’ta Buldan İlçesi’ne bağlı Türlübey Mahallesi’nde çıkan orman yangını nedeniyle hasar gören bölgede gerçekleştirildi. Denizli’de 17 farklı noktada Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle toplamda 11 milyon 600 fidan toprakla buluşacak. 7’den 70’e her yaşın katıldığı Ağaçlandırma Günü’nde ise kent genelinde 62 bin 850 fidan toprakla buluştu.

“İNŞALLAH BİR DAHA BÖYLE BİR FELAKET YAŞANMAZ”

Yangına dayanıklı ağaç fidanlarını diktiklerini belirten Denizli Valisi Ali Fuat Atik, “2 Ağustos’ta hem ülkemizde hem de Denizli’de Türlübey’de çıkan orman yangınında çok büyük felaket yaşamıştık. Ciğerlerimiz yanmıştı, üzülmüştük. Kara bir gündü bizim için. O zaman vatandaşlarımıza yaraları saracağız diyerek söz vermiştik. Çok şükür bugün 11 Kasım itibariyle yaralarımızı sarmaya başladık. Orman Bölge Müdürlüğümüzün yoğun çalışması sonucunda bu arazi ağaçlandırılmaya hazır hale getirildi. Bugün burada binlerce fidanı toprakla buluşturduk. Keşke bugün burada toplanmasaydık, bu felaketi yaşamasaydık. Allah’tan geldi, bize düşen tekrar doğayı eski hale getirmek. Çabuk yanan türleri ormanın daha iç kısımlarına alarak, çevresine yangına dayanıklı türlerle beslediler. İnşallah bir daha böyle bir felaket yaşanmaz. Şu anda biz selvi ağaçlarını diktik. Bunlarla bir duvar oluşturduk” dedi.

“AĞAÇLANDIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATMIŞ BULUNMAKTAYIZ”

Topyekün ağaçlandırma seferberliği başlattıklarını dile getiren Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, “Türlübey Mahallemizde yazın karşılaştığımız acı tablo, baktığımızda bazı yerlerde siyah olarak halen görülmekte. Çok şükür şu an ağaçlandırmaya çalıştığımız yerde yanan ağaçlar sökülmüş. Bölge Müdürlüğümüz tarafından dikime hazır hale getirilmiş. Valimiz ve protokol üyelerimizle bugün dikimi başlattık. Ondan daha güzeli burada çocuklarımız, kadınlarımız ve erkeklerimiz topyekün ağaçlandırma seferberliği başlatmış bulunmaktayız” şeklinde konuştu.

“BU AĞAÇLAR RÜZGAR PERDESİ GÖREVİ DE GÖRECEK”

Selvi ağaçlarının tercih sebebi olmasını açıklayan Denizli Orman Bölge Müdürü Erhan Çetinkaya, “Cumhurbaşkanımızın yayınlamış olduğu resmi gazetede 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü olarak kabul edildi. Burada bugün ikincisini düzenledik. 252 milyon fidan dikilecek. Bunun 11 milyon 600’ü Denizli’ye verildi. Bugün 62 bin 850 fidan toprakla buluşacak. Dikimler önümüzdeki süreçte devam edecek. Her vatandaşımızın 3 fidanı olmuş olacak. Kara selvi aslında bir perdedir. Yangının en büyük etkeni hava hareketleridir. Bu ağaçlar rüzgar perdesi görevi de görecek. Havanın alana girişini engelleyecek. Buradaki yangında gördük, rüzgar dört bir yandan esti. Selvi yerleşim yerleri ve tarlaların etrafında hava sirkülasyonunu en asgariye düşürecek ağaç türü” ifadelerini kullandı. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER