Denizli'de yapay gölette balık avlıyorlar

Çameli İlçesi’nde, tapulu araziden torf madeninin alınmasıyla yapay göl oluştu. İlçe halkı oluşan yapay gölette tekneyle balık avlıyor.

Denizli'de yapay gölette balık avlıyorlar

Çameli İlçesi ile Kızılyaka Mahallesi arasındaki tapulu verimli tarım arazilerinde tespit edilen torf madeninin yaklaşık 20 yıl önce alınmasıyla, bölgede yapay göletler oluştu.

Tarla sahipleri de oluşan göletlere yavru sazan ve yayın balığı bıraktı. Yıllarca tarlanın içinde doğal beslenen balıklar, üreyip çoğaldı. Şimdi yaklaşık 500 dekarlık alanda tarlaların içinde oltalarla balık yakalanıyor.

Bazı tarla sahipleri ise tel örgü ile çevirttikleri tarlalarının içinde amatör balıkçılara balık avlatıp kiloyla satıyor. Şu an balık tuttukları sahanın 20 yıl öncesine kadar verimli tarım arazisi olduğunu anımsatan emekli öğretmen Hüseyin Akkan, “Bu bölgeden çok kaliteli tarım ürünleri elde ediliyordu. Buradan torf madeni alınınca yerine su doldu. 15-20 yıl önce suya atılan yavrular büyüyüp çoğaldı. 8 dönümlük tapulu tarlamın içinde doğal beslenen balıkları oltamla tutuyorum. Tanıdıklarıma balık avlatıyorum. Yiyeceğimiz balığı tarlamızdan yakalıyoruz. Çok soğuk günlerde tarlalarımızdaki göletler buz tutuyor. ‘Balıklar aç kalmasın’ diye buzları kırıp, evde ayırdığımız, komşulardan topladığımız bayat ekmekleri balıklara veriyoruz. Balıklar doğal beslenip büyüdüğü için tadı da çok farklı oluyor. Özellikle hafta sonları tarlalarda balık avlamak için Denizli’den ve çevre ilçelerden amatör balıkçılar geliyor. Burada yayın ve sazak balığı çok çıkıyor. Biz de tutup eşimizle dostumuzla yiyoruz. Buranın havası ve suyu çok güzel, herkesi bekleriz” dedi.

Torf madeni nedir?

Torf; nemli ve çok yağış alan, yazın da sıcaklığın düşük olduğu yörelerde, göl ve benzeri su yatakları altındaki arazilerde yetişen bitkilerin kısmen çürümesi ve kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşuyor. Bir maden olan torf, azot bakımından oldukça zengin. Hafif geçirgen ve gevşek yapıda olup su tutma kapasitesi ve hava iletkenliği çok yüksek. Nispeten steril olan torf, hacim ağırlığı düşük, su tutma kapasitesi yüksek olmasıyla tercih ediliyor. Hastalık ve haşere taşımıyor. Her türlü bitki yetiştirmeye uygun olan torf, daha çok mantarcılık, fidan ve çiçek üretiminde kullanılıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER