"Denizli'de yüzde 40 iş kaybı var"

Denizli Kuaförler ve Berberler Odası Başkanı İdris Ağılönü, korona virüs sürecinde tıraş malzemesi ve cihazlarında satışların arttığını belirtti. Ağılönü, ayrıca vatandaşların salonlara gelmede tedirginlik yaşamaması konusunda da uyardı.

Korona virüs pandemisi dünyada farklı alışkanlıklar oluşturdu. Türkiye’de de sokağa çıkma yasaklarının olduğu süreçte insanlar bireysel bakımlarını evlerde kendileri yaptı. Erkeler tıraşlarını evde yakınlarına yaptırdı. Kadınlar ise saçlarını kendileri boyadı. Konuya ilişkin açıklamalar yapan Denizli Kuaförler ve Berberler Odası Başkanı İdris Ağılönü, “Satış istatistiklerine bakarak da her 3 evin 1’inde tıraş makinasının olduğunu biliyoruz artık. Yeni süreçle bir bu alışkanlığı edindiler. İnsanlar kuaförlere ve berberlere gitmeye tedirgin. Çünkü çok yakınımızdaki insanların pozitif olduğunu, virüse yakalandığını duyunca bu tedirginlik daha da arttı.  Aslında salonlarımız son derece hijyenik ve sürekli dezenfekte ediliyor. Kullanılan ürünler korona virüs öncesinde de zaten dezenfekte ediliyordu. Şimdi daha hassas ve sürekli yapılıyor” diye konuştu.

"DENİZLİ'DE YÜZDE 40 İŞ KAYBI VAR"

Başkan Ağılönü, “Meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde piyasada yüzde 40 iş kaybının olduğunu görüyoruz. İnsanların bireysel bakımla ilgili ihtiyaçları hala devam ediyor ama virüsten dolayı tedirginlikler devam ediyor. Evlerde kendileri bireysel bakımlarını yapmaya çalışıyorlar. Kadınlar evlerinde maşa yapmayı, fon çekmeyi öğrendi. Erkekler sakallarını kendileri kesiyor. Saçlarını yakınlarına kestirtiyorlar. Düzgün oluyor mu? Olmuyor. İnsanlar bunu pek önemsemiyor. Sağlığım yerinde olsun yeter ki diyor” dedi.

"SİPARİŞLERE YETİŞEMEDİK"

Denizli’de tıraş malzemelerinin satışlarında inanılmaz artış olduğunu belirten Başkan Ağılönü, “Korona virüs öncesinde de tıraş malzemeleri ve cihazları talep görüyordu ama bu süreçte bir ara siparişlere yetişemedik. Tabi şuan bir doygunluk oluştu ama berberlerin kapalı olduğu 55 günlük süreçte makineler yok sattı. Çünkü distribütörlerin elinde de yoktu. Şuan rutin devam ediyor. Bir de makinelerde yüzde 30’lu 50’li artış oldu. Ürünlerin çoğu ithal. Gümrük vergilerinin ve dolarında yükselmiş olmasıyla fiyatlar arttı. Tabi bu durumda fırsatçılık da var gibi” ifadelerini kullandı.

"BÜTÜN TEDBİRLER ALINMIŞ DURUMDA"

 Denizlililere seslenen Başkan Ağılönü, “Her ne kadar evde bireysel bakımlarımızı yapmaya çalışsak da yeterli olmuyor. Bence hiç korkmadan berber ve kuaför salonlarımıza gidebilirler. Çünkü bütün tedbirler alınmış durumda. Son derece temiz salonlarımız. Vatandaşlar bir kuaföre ya da berbere gittiğinde hastalık bulaşır diye korkuyor. Bence bu yersiz bir korku. Türkiye bu hastalık konusunda yeterli tecrübeye sahip oldu. İşletmelerde öyle tabi. Esnaflarımızı ziyaret ettiğimde, tek kullanımlık ürünler kullandıklarını, hijyene eskiye oranla daha çok dikkat ettiklerini görüyorum. Zaten bizde esnaflar sabah dükkânlarını açtıkları zaman hemen çamaşır suyuyla yerlerini silerler bu korona virüsten öncede böyleydi. Ürünlerini dezenfeksiyon cihazların sokar temizlerlerdi. Şuan daha fazla dikkat ediyorlar. Bu durumda korkacak bir şey yok. Marketlerde, pazarda her ürünü dezenfekte ederek mi alıyoruz. Oralar hastalıkla temas etmede daha riskli kuaför ve berberlere göre. İnsanları da anlıyoruz psikolojik bir baskı ve travma altındalar. Yalnız süreçten dolayı esnafımız mağdur” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER