Denizli'den 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniye Denizli Protokolü mesajlar yayımladı. İşte o mesajlarda yer alan ifadeler...

Denizli'den 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajları

BAŞKAN ZOLAN’DAN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Zolan mesajında şunları kaydetti: “Hoşgörü, sevgi ve fedakarlığı temsil eden kadınlarımız, geleceğin teminatı toplumun temel taşlarıdır. Bir toplumun gelişme düzeyinin en önemli göstergeleri özgüvenli, üretime katılan ve bilgi düzeyi yüksek kadınlardır. Güçlü nesillere ve aile yapısına, toplum yaşamının ayrılmaz parçası olan kadınlar tarafından yön verilmektedir. Bugün bilimden sanata, spordan iş hayatına kadar pek çok alanda üstün başarı gösteren kadınlarımız, kadınların annelik vazifesi dışında ülkenin güçlü yapısında dinamo etkisi gösterdiğini kanıtlamaktadır. Onların hayatın her alanında daha etkin rol alması, hak ettiği değeri görmesi ve yaşamımızda daha fazla söz sahibi olması için toplumun her ferdine görev düşmektedir. Kadınlarımıza sunulan imkanların arttırılması; toplum geleceğinin garantisidir. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak; kadınlarımıza başta ekonomi, spor, sanat ve eğitim olmak üzere her alanda destek vermekten gurur duyuyor; başta tüm şehit anneleri ve eşleri olmak üzere her zaman yanımızda olan tüm fedakar kadınlarımızın ve attığım her adımda bana güç veren eşim ve kızlarımın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum" ifadelerini kullandı.

“KADINLARIMIZ, HAYATIMIZIN EN ÖNEMLİ PARÇASIDIR”

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Başkanı Subaşıoğlu, mesajda; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Dünya üzerinde gördüğümüz her şey, kadının eseridir. Toplum hayatının kaynağı, çağdaş aile hayatıdır’ diyerek kadınların değerli ve önemli olduğunu vurgulamıştır. Türk kadını, tarih boyunca üzerine düşen görevi her zaman layıkıyla yerine getirmiştir. Kadınlarımıza kendilerini sadece bir gün değil, her zaman özel hissettirmeliyiz. Bu duygu ve düşünceler ile hayatımızın en önemli parçası olan, varlıklarıyla hayatımızı güzelleştiren, bizlere güç, huzur ve mutluluk veren kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

“KADINLAR, TOPLUMUMUZDA BELİRLEYİCİ ROL ÜSTLENMİŞLERDİR”

Her yıl kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Hepimizin ilk öğretmeni kadınlardır, annelerimizdir. Bizim kültürümüzde kadına verilen değer her zaman büyük olmuştur. Kadınlar, toplumumuzda belirleyici rol üstlenmişlerdir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınlarımızı hatırladığımız sadece bir gün değildir aslında. 8 Mart kadınlarımızın toplumsal hayatımızda ki değerinin daha artması adına farkındalık oluşturma günüdür.

Pamukkale Belediyesi olarak bizler her zaman kadınlarımızı destekleyici projelere ağırlık verdik. Biliyoruz ki, kadınlarımızı desteklemek, aile başta olmak üzere, toplumun, milletin desteklenmesi demektir. Bizler de her zaman bu bilinçle hareket ederek, kadınlarımızın her zaman yanında olduk. Hem özel de hem de kamu da toplumsal gelişmenin sağlanması noktasında cinsiyet eşitliğine önem verdik. Bu bilinçle, başta vatanını korumak adına canını feda eden şehitlerimizin fedakâr, cefakâr anneleri, eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım” diye konuştu.

“KADININ HAKKINI BİR GÜNE SIĞDIRMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Denizli Valisi Hasan Karahan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Vali Karahan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Elbette ki kadının hakkını bir güne sığdırmak mümkün değildir. Özellikle bizim topraklarımızda, bizim kültürümüzde kadın; hem toplumun, hem de toplumun çekirdeği olan ailenin temelidir. O; mübarek elleriyle, şefkatiyle, merhametiyle Orhan’ı Gazi, Mehmet’i Fatih, Kemal’i Atatürk yapmıştır. O, bir anne olarak, bir eş olarak ya da bir evlat olarak evini çekip çevirdiği kadar, toplumu şekillendirmiş, toplumu iyiliğe dönüştürmüş, ülkeye istikamet çizmiş kutsal bir varlıktır. Bir toplumun ilerlemesi, kadınıyla, erkeğiyle toplumun tüm fertlerinin, hep birlikte yücelmesiyle mümkündür. Kadınlarımızın üstlenmiş oldukları görevlerde başarılı sonuçlar elde ederek iş hayatından siyasete, sanattan spora kadar birçok alanda hem ülkemizde hem de uluslararası arenada kendilerinden söz ettirdiklerine şahit olmaktayız. Kadının en önemli vasıflarından biri de hiç şüphesiz anne kimliğidir. Ülkemizin en büyük zenginliği olan genç nesilleri yetiştiren, onlara vatan ve bayrak sevgisini aşılayan annelerdir. Gerekçesi ne olursa olsun hiçbir kadının şiddet veya başka bir kötü muameleye uğraması kabul edilemez. Zaman zaman karşılaştığımız kadına yönelik şiddet olaylarını da insani ve vicdani eksiklik olarak görüyoruz. Hiçbir vicdanın kabullenemeyeceği kadına yönelik şiddetin engellenmesi konusunda devletimizin yaptığı yasal düzenlemelerin yanı sıra tüm bireylerin de cinsiyet ayrımcılığına ve kadına şiddete karşı mücadele etmesi büyük öneme sahiptir. Bu duygu ve düşüncelerle; başta şehit ve gazi anneleri ile eşleri olmak üzere; kuşakların yetişmesinde en önemli rolü üstlenen kadınlarımıza, topluma verdikleri katkılar, bilgili ve kültürel değerlerine bağlı, ahlaklı bireyleri yetiştirmek için gösterdikleri özveri nedeniyle minnet ve şükranlarımızı sunar, tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

“GÜÇLÜ TÜRKİYE, GÜÇLÜ KADINLAR İLE MÜMKÜNDÜR”

AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milletvekili Ök, “Ülkemizde kadınının konumu ve toplumsal alanda güçlenmesi için yapılan çalışmalar açısından dünyada istisnai ve özgün bir tarihsel deneyime sahip. Türk tarihinin genel akışı içinde, her konuda olduğu gibi kadın hakları konusunda da fark yaratan değişken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün varlığıdır. Türk kadınına her zaman güvenmiş ve Türk kadınının toplumda hak ettiği yere gelebilmesi için öncü reformlara imza atmıştır. Göreve geldiğimiz günden bu yana kadınların ekonomik ve sosyal alanda daha da fazla yer almaları için canla başla çalışıyoruz. Bizim dönemimizde kadınların istihdama katılma oranı yüzde 28'den yüzde 38'e, istihdamdaki kadın oranı da yüzde 21'den yüzde 30'a yükselmiştir. Bugün, çalışma hayatındaki 9 milyon 122 bin kadınımız ülkemizin gücüne güç katmıştır. Önümüzdeki tarihi dönemeçte yükü kadınlarımızla birlikte omuzlayacağız. Güçlü Türkiye, Güçlü Kadınlar ile mümkündür. Bu duygularımla, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’müzü kutluyorum” diye konuştu.

“KADINLAR BAŞIMIZIN TACIDIR”

Tavas Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi.

Belediye çalışanları arasında Dart Turnuvası’yla başlayan etkinlikler, İlçe Müftülüğü’nün hazırlamış olduğu programla devam etti. Etkinlikte ayrıca kadınlara eşarp hediye edildi. Kadınların gününü kutlayan Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, “Dinimize, ahlaki ve toplumsal değerlerimize göre kadın başımızın tacıdır, evimizin, işimizin, aşımızın tadıdır, tuzudur. Gerek evimizde olsun, işimizde olsun hayatın her alanında fedakarlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadın baş tacıdır, emanettir ve öylede kalmalıdır. Kadınlarımızın karşılaştığı sorunların, esasen tüm toplumun meselesi olduğu, dolayısıyla çözümlerin de ortak bir anlayışla üretilebileceği unutulmamalıdır. Kadınlarımıza verdiğimiz değeri sadece 8 Mart'la sınırlandırmamalıyız. Biz üzerimizdeki sorumluluğun idraki içindeyiz. Dünyanın en ekonomik enerjisi tebessümü kadınlarımızın yüzünden eksilmesin. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar; sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler diliyorum” ifadelerini kullandı. Etkinlik, Dart Turnuvası’nda başarı gösterenlere hediye verilmesiyle son buldu. Turnuvada başarılı olanlar ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı Osman Hıra’nın elinden aldı.

“KADIN; HAYATIMIZIN YARISI DEĞİL BÜTÜNÜDÜR”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımlayan MHP Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili ve Cumhur ittifakı Pamukkale Meclis Üyesi adayı Av. Yusuf Garip, “Kadın; hayatımızın yarısı değil, bütünüdür. Çünkü kadınsız bir hayatın devamı mümkün değildir. Kadının olmadığı yerde eksiklik vardır. Kadın elinin değmediği iş yarımdır, kadın gözüyle bakılmayan eser, estetikten mahrumdur. Kadınsız dünya öksüzdür, boynu büküktür.

Dolayısıyla hayatımızın tam merkezinde yer alan ve Cenab-ı Allah'ın ‘Ana' olarak erişilmesi mümkün olmayan bir makama layık gördüğü kadını el üstünde tutmak, onu başımızın tacı yapmak gerekirken yine ona hor bakmak kimsenin haddi değildir, haddi olmamalıdır. Hele hele kadına el kaldırmak ve ona şiddet uygulamak aklın, vicdanın kabul edeceği bir şey değildir. Artık, kadını dışlayan, hor ve hakir gören, kadına şiddet uygulayan bir anlayışı gündemden düşürmek hepimizin ortak görevidir. Vahşi cinayetlerle hayatını kaybeden bütün çocuklara, kadınlara Allah'tan rahmet diliyor, bütün kadınlarımızın gününü en içten duygularla kutluyorum” diye konuştu.

“KADININ ÖZGÜR BİREY OLARAK YETİŞTİRİLMESİNE YOL AÇACAK POLİTİKALAR UYGULANMALIDIR”

Denizli Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımlandı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Son aylarda tartışmaya açılan nafaka, 6284 sayılı Yasa ve İstanbul Sözleşmesi konularında geri adıma yol açacak yasal düzenlemeler yapılmamalıdır. Kadına yönelik şiddete ve Aile Mahkemelerinin görevli olduğu alanlarda ve davalarda arabuluculuk ve uzlaştırma yöntemleri kabul edilmemelidir. Politik, medyatik ve dini alanlarda kullanılan dilin erilleşmesinin önü kesilmelidir. Kadınlara siyasal, sosyal ve ekonomik alanda yer açacak şekilde toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları derhal uygulamaya geçilmelidir. Kadınlara toplumsal hayatın dışına iten cinsiyetçi ve ayrımcı politikalardan ve uygulamalardan vazgeçilmelidir. Kadını sadece ailenin parçası olarak gören politik, kültürel anlayış değiştirilmeli, kadının eşit ve özgür birey olarak yetiştirilmesine ve kabul edilmesine yol açacak politikalar uygulanmalıdır. Bizler, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) üyeleri olarak; kadının insan haklarını ihlal eden, toplumsal cinsiyet ayrımına yol açan, kadının her alanda eşit temsilini engelleyen, kadına fırsat eşitliği sağlamayan her türlü girişime, zihniyete karşı çıktığımızı, Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarından ödün verilmeyeceğini belirterek; kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu bir Türkiye ve Dünya için mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi, kadın haklarımızın teminatı olan laik Cumhuriyetimize ve Atatürk devrimlerine bağlılığımızı bir kez daha kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.”

“KADINLARIMIZ MUTLULUKLARIMIZIN BAŞKAHRAMANLARIDIR”

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Prof. Dr. Bağ, mesajında şu ifadelere yer verdi: “İnsanlığın devamı için olmazsa olmazlarımız olan kadınlarımız en büyük dertlerimizin dertlisi, en değerli mutluluklarımızın başkahramanlarıdır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV) kadınlarla ilgili ‘Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür’ diye buyurmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Dünyada her şey kadının eseridir.’ Başta kutsal bir görev olan anneliğin yanında yaşamı boyunca birçok güçlüğe katlanan ve büyük sorumluluklar üstlenen kadınların toplumsal yaşama etkin biçimde katılmaları, Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli hedefleri arasındadır. İş hayatında yer alan kadınlarımız sayesinde hem aile hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanmaktadır. Bugün eğitim, sağlık, hukuk, sanat ve bilim gibi sayısız alanda çalışmalar yaparak dünya çapında başarılara imza atan kadınlarımızın sayısının artması bizler için daima övünç kaynağı olmaktadır. Kadınlarımıza yönelik her türlü psikolojik, cinsel ve fiziksel saldırının olmadığı; kadınlarımıza ait hak ve özgürlüklerin erkeklerle eşit olduğu, kadınlarımızın ekonomik, toplumsal ve siyasal alanda etkinliklerini daha da artırdıkları, toplumda çok daha fazla görünür ve güçlü oldukları bir Türkiye dilerken başta şahsım olmak üzere tüm Pamukkale Üniversitesi ailesi adına Üniversitemizde görev yapan tüm kadın personelimizin, ülkemiz ve dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en kalbi duygularımla kutlarım.”

“NE YAZIK Kİ KADINLARIMIZ CAM TAVANI AŞAMIYORLAR”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle mesaj yayımladı.

Daima özverinin ve sevginin kaynağı olan kadınların, ülkenin gelişmesinde büyük emekleri bulunduğunu vurgulayan Başkan Keçeci, sözlerine şöyle devam etti: “Kadın; toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Her alanda eğitimli ve becerikli kadın, geleceğin daha sağlam temeller üzerine oturtulmasında önemli bir güçtür. Toplumların büyümesi ve gelişmesi adına üstlendiği görevi en güzel şekilde yerine getirmenin gayreti içerisinde olan kadınlarımız, gelecek nesillerin yetişmesinde en etkili unsurdur. Günümüzde kadına toplumsal hayat içerisinde verilen önem, gelişmiş toplumların özelliklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kadınlar Türkiye nüfusunun yüzde 49,8’ini yani yarısını oluşturuyor. Eğitime baktığımızda, geçmiş yıllardan bu yana kız çocuklarımızın eğitimi konusunda oldukça yol kat edildiğini görüyoruz. Özellikle ilkokul çağında durum kız çocuklarımızın lehine dönmüş durumda. Ancak hem yaşamda hem de eğitimde erkeklerle eşit oranda yer bulan kadınlarımızı çalışma ortamında görememek bizi üzüyor. Kadın istihdamı, bir ülkenin kalkınması için olmazsa olmaz şartlardan biridir. Türkiye’de erkeklerin istihdam oranı yüzde 65,6 iken kadınlarımızın istihdam oranı yüzde 28,9 ile oldukça düşük bir seviyede. Doğuştan yönetici olduğuna inandığım kadınları iş dünyasında yönetici pozisyonlarında görememek de beni hem şaşırtıyor hem de üzüyor. Türkiye’de şirketlerde üst düzey ve orta kademe yöneticilerde kadınlarımızın oranı yüzde 17,3. Ne yazık ki kadınlarımız cam tavanı aşamıyorlar. Eğitimde gösterdiğimiz çabayı kadın istihdamında da göstersek kısa zamanda ülke olarak kazanacağımız çok şey olduğuna inanıyorum. Ekonomik alanda daha fazla kadının yer almasını, toplumsal cinsiyet eşitliğinin her alanda sağlanmasını ve kadına şiddetin olmadığı bir geleceğe sahip olmamızı dileyerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 15:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suna Daş
Suna Daş - 2 yıl Önce

İşkurun anne projesine katılabilirmiyim 15senedir evliyim işsizim kocam da çalışmıyor 2 tane çocuğum var bakmaktan zorlanıyoruz 48 yaşındayım ilkokul mezunuyum diplomam var vende işsiz anne prohesinden yararlanmak istiyorum saygılarımla suna daş

SIRADAKİ HABER

banner212

banner211