Denizli depremi Ege Bölgesi ve çevre illerde de hissedildi

Denizli’nin Bozkurt İlçesi’nde yaşanan deprem; Antalya, Isparta, Muğla ve Burdur'da da hissedildi. Çevre illerde depremi hisseden vatandaşlar sokağa çıktı. Acıpayam’da 2 ay süreyle adeta “deprem fırtınası” süreci yaşayan Denizli’de 6 ay sonra bu kez Çardak-Bozkurt hattında bir günde tam 20 ayrı sarsıntı ile adeta yeni bir “deprem fırtınası” sürecine girildi.

Denizli depremi Ege Bölgesi ve çevre illerde de hissedildi

Denizli’nin Bozkurt İlçesi’nde meydana gelen deprem; Antalya, Isparta ve Burdur'da da hissedilerek paniğe neden oldu. Muğla'nın bazı ilçelerinde de hissedilen sarsıntı nedeniyle vatandaşlar, iş yerleri ve evlerinden çıkarak, bir süre sokakta bekledi. Antalya AFAD Müdürü Fevzi Timur, yaptığı açıklamada, şu ana kadar kendilerine ulaşan bir olumsuzluk olmadığını dile getirdi. Isparta'da sokağa çıkan vatandaşlardan İdris Altuğ, sarsıntıdan korktuğunu söyledi. Bir panik durumunun yaşandığını aktaran Altuğ, "Önce hafif bir sarsıntı oldu, geçeceğini düşündüm. Sonra arkasından çok şiddetli bir sallantı oldu. Bir uğultu duydum. Hemen dışarıya koştuk." diye konuştu. Burdur'da ise hastanelerdeki hasta ve yakınları ile adliye çalışanları da panikle binalardan çıktı.

-Mart ayında Acıpayam ilçesinde meydana gelen 5.5 şiddetindeki depremle sarsılan Denizli’de bu kez Bozkurt ilçesi 5.7 büyüklüğünde bir depremle sallandı. İlk sarsıntıyı saat; 14.19’da hisseden Çardak ve Bozkurt ilçeleri tam 6 dakika sonra daha şiddetli bir depreme yaşadı. Ve Bozkurt ilçesi halkı 5.7 şiddetinde bir depremle adeta şok yaşadı. Acıpayam’da 2 ay süreyle adeta “deprem fırtınası” süreci yaşayan Denizli’de 6 ay sonra bu kez Çardak-Bozkurt hattında bir günde tam 17 ayrı sarsıntı ile adeta yeni bir “deprem fırtınası” sürecine girildi.

- Denizli’nin Bozkurt ilçesi Mecidiyeköy Mahallesi merkezli meydana gelen 5.7 şiddetindeki depreme can kaybı yaşanmazken, hafif yaralanan ve deprem şokundan fenalaşan 23 kişi hastanelere başvurdu.

- Sarsıntı nedeni ile Çardak-Bozkurt karayolu ile Baklan’ın Beşparmak Dağları mevkiinde heyelan meydana geldiği ve kalkan tozlarla gökyüzünü toz bulutunun kapladığı gözlendi.

- Deprem Çardak Havaalanı’nda da yer yer hasara yol açtı. Terminal binasında bazı camlar kırılırken, havaalanı pisti ve apronun bazı bölümlerinde çatlamalar meydana geldiği görüldü. Havalimanının kulesi ise ağır hasar gördü.

- Depremin merkez üssü Bozkurt’ta Belediye Başkanı Birsen Çelik’in makam odası kullanılamaz hale geldi. Çelik’in odasının duvarlarında derin çatlaklar oluştu.

- Denizli’deki deprem Ankara’yı da harekete geçirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Denizli Valisi Hasan Karahan’ı telefonla arayıp depremle ilgili bilgi alırken, Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı ve Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Oktay Saral da İzmir ve Denizli’de meydana gelen deprem nedeniyle vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

- Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslancan, Denizli’ki şiddetli sarsıntılar ve hasarla ilgili 10 kişilik teknik ekibiyle birlikte Denizli’ye geldi.

- Bozkurt’un Tutluca Mahallesi’nin depremi en şiddetli hisseden mahallelerin başında geldiği bildirildi. Bu mahallede eski kerpiç evler büyük hasar gördü.

- Bozkurt deprem bölgesi başta Denizli Valisi Hasan Karahan ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan olmak üzere çok sayıda kent yöneticisi ve politikacının da akınına uğradı. Başkan Zolan, deprem bölgesinde yaptığı araştırmalar sonucu, “Tek tesellimiz can kaybının olmaması” derken, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Nilgün Ök, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve CHP Milletvekili Teoman Sancar ile CHP İl Başkanı Mahir Akbaba ve Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da deprem bölgesine ilk giden isimler oldu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER