DENİZLİ ‘DEV’İNİ KAYBETTİ

Çameli’de yaşayan ve UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ seçilen Üç Telli Cura Ustası Hayri Dev, tedavi gördüğü Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Çameli İlçesi’nde yaşayan 2008 yılında UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' seçilen 85 yaşındaki Hayri Dev, böbrek yetmezliği ve ‘Bası Kırığı’ nedeniyle tedavi gördüğü Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri’nde sabah 5.00 sularında hayatını kaybetti.

DEV’İN ÖLÜM HABERİ DENİZLİ’Yİ ÜZDÜ
UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' Dev’in sanatçının ölüm haberi Denizli’yi, Çameli'yi, öğrencilerini, sevenlerini ve meslektaşlarını yasa boğdu. Merhum Dev, için Çameli’ye Bağlı Gökçeyaka Mahallesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyyin Bağ, Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Çameli Kaymakam Vekili ve Acıpayam Kaymakamı Ali şanlıer, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Kale Belediye Başkanı Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Merkezefendi Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok, Akça Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akça, yakınları, mahalle halkı ve vatandaşlar katıldı.

SANATÇI DOSTLARI DEV’İ SON YOLCULUĞUNDA YALNIZ BIRAKMADI
Denizli’nin 'Yaşayan İnsan Hazinesi' Dev, ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Çameli Gökçeyaka Mahallesi Boyalı Mezarlığı’nda gözyaşları içerisinde toprağa verildi. Dev’in ölüm haberi, Denizlililerin yanında sanatçı dostlarını da üzdü. Ünlü Sanatçı Sümer Ezgü, Sanatçı Mansur Kaymak Dev’in cenaze törenine katılarak; son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

HAYRİ DEV KİMDİR?
1933 yılında Çameli’nin Gökçeyaka Mahallesi’nde doğdu. Yoksul dağ köyünde, yürümeye başladıktan kısa bir süre sonra ailenin en önemli mal varlığı olan birkaç keçinin peşine düştü. Dağlarda yankılanan yanık kaval sesine, düğünlerde dinlediği üç telli saza gönül verdi.Hayri Dev hiç okula gitmedi. Okuma yazmayı okula giden bir arkadaşından öğrendi. Cura denilen 3 telli çalgıyı öğrenip, söylemeye o yıllarda başladı. Yaşadığı Gökçeyaka Mahallesi’nin eski ismi taşıyan ‘Masıt Kırığı’ denilen dokuz sekizlik mahalli ezgileri çalan ve söyleyen bir usta oldu.

DEV SANATÇININ HAYATI BELGESELLERE KONU OLDU
1992 yılında Fransız Jerome Cler, İspanya'da duyduğu bir bağlama sesinin büyüsüne kapılarak Türkiye'ye geldi. Bin 500 metre yükseklikteki Çameli ve Fethiye dağlarında uzunca bir süre bu sesin kaynağını bulmaya çalışırken yörenin kültürü hakkında 350 sayfalık bir tez hazırladı.Sorbonne Üniversitesi'nin Etimoloji Bölümü'nden doçentlik alması da bu tezle oldu. Cler, Türkiye'ye işte bu tarihte geldi. Hayri Dev'i buldu. Dinlediği ses, Dev'in elindeki üç telli saza aitti. Daha sonra 15 kişilik bir Fransız ekibi tekrar köye geldi. Dev'in hayatı 'Ormanlar Arkası' adlı belgesel filmle anlatıldı. Fransız müzikologlar üç defa ülkelerine konser verdirtmek üzere çağırdılar. Hatta bir Fransız her yıl Dev'den ders almak üzere, Çameli'ne kadar geliyor; belgesel çekimler yapıyordu.

2008 YILINDA UNESCO TARAFINDAN 'YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ' SEÇİLDİ
Birkaç defa yurt dışına da giden Hayri Dev'e ‘Koca Usta' diyorlar. 'Koca Usta' lakabını elinden her iş geldiği için almış.  Çameli Halk Eğitimi Merkezi'nin oluşturduğu 10 kişilik grup içinde üçtelli cura ve çam düdüğü çaldı. 2004'de Ankara'da, 2005'de İstanbul'da Kültür Bakanlığı'nın yaptığı Halk Oyunları şölenlerine, 2007 İzmir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün davetlisi olarak bu grubu içinde bulundu.Hayri Dev şu anda Denizli Belediyesi Konservatuar hocalarına yaptığı müzik hakkında dersler verdi. Bu dersler sayesinde Hayri Dev'in yaptıkları yaşamaya devam edecek. 2008 yılında Çameli İlçesi’nde yaşayan Hayri Dev, 2008 yılında UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' seçilmişti.

 

 

GÜRKAN GÖK

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 18:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemil gökbulut
Cemil gökbulut - 2 yıl Önce

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaAllah

Yılmaz
Yılmaz - 2 yıl Önce

Allah rahmet eylesin büyük ustamızı kaybettik..

CEVDET ÜSTÜNDAĞ
CEVDET ÜSTÜNDAĞ - 2 yıl Önce

ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN

SIRADAKİ HABER