DENİZLİ, DRT DENİZLİ’NİN ÇARDAK YAYININA KİLİTLENDİ

Denizli’de, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin 2’nci yıldönümü ve 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. DRT Denizli Televizyonu, Çardak Havaalanı Kavşağı’ndan canlı yayınla ve birbirinden özel konuklarını ağırladı ve o gece yaşananları andı.  

DENİZLİ, DRT DENİZLİ’NİN ÇARDAK YAYININA KİLİTLENDİ

15 Temmuz 2016’da Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından başlatılan darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine halk tarafından geri püskürtülmüştü. Ardından Türkiye’de meydanlara toplanan halk, nöbet tutarak demokrasiye sahip çıkmıştı. Darbe girişimin en yoğun olarak hissedildiği yerlerden biri de Denizli olmuştu. Bölgenin değişik illerinden toplanan ve Çardak Havaalanı’na doğru yola çıkan askeri konvoy, ilçe girişinde durdurularak Türkiye’nin diğer illerine gidecek destek kuvvetin önünü kesmişti. Denizli, böylece Türkiye’de kilit rol oynamış, darbecilere karşı adeta zafer kazanmıştı.

ATASOY ÖZEL KONUKLARI AĞIRLADI
DRT Denizli Televizyonu, darbecilerin durdurularak geçişine izin verilmeyen Çardak Havaalanı Kavşağı’ndan 13:30 ile 18.00 saatleri arasında naklen yayın gerçekleştirdi. ‘15 Temmuz Destanı Denizli Özel’ programında DRT Denizli Televizyonu Ana Haber Sunucusu İrfan Atasoy; Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Ali Yılmaz, Türk Kızılayı Denizli Şubesi Başkanı Erdal Otçu, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Topuz, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Denizli İhracatçılar Birliği Baş kanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Ticaret Borsası İbrahim Tefenlili, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Çardak’taki direnişin tanıklarından; Ali Koç, Vedat Karadağ, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan ve 15 Temmuz Gazisi Süleyman Duman’ı ağırladı.

O GECE YAŞANANLARI ANLATTILAR
DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi Haber Müdürü Cansu Karacık; Çardak Belediyespor Kulüp Başkanı Ahmet Aytekin, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, AK Parti Merkezefendi Önceki Dönem İlçe Başkanı Yücel Güngör ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mehmet Uğur Tatar’ı ağırlayarak o gecenin anılarını paylaştılar.

“HEPİMİZ O ŞEHİTLERDEN, GAZİLERDEN BİRİ OLABİLİRDİK”
Milletin her zaman o derin ferasetiyle olayları anında kavrayıp, gereğini yaptığını söyleyen Denizli Valisi Hasan Karahan, “Sonunda kadar da o verdiği kararın ardında duruyor. Orada hepimiz o şehitlerden, gazilerden biri olabilirdik. Neticede direndik ve kazandık. Yedi düvele karşı verilen zaferdi. Bu hain darbe kalkışmasının ardında sadece bir hain örgüt yok. Şimdi daha ayrıntılı görüyoruz ki; yedi düvel var. Türkiye’yi kaosa sürüklemek, iç savaşa sürüklemek, kardeşi birbirine kırdırarak, bu memleketi param parça etmekti. Buna fırsat vermedik. Cenab-ı Allah’ın desteğiyle ve milletimizin cesaretiyle bu hain emele ulaşamadılar. Bundan sonra da ulaşamayacaklardır” şeklinde ifade etti.

“MİLLİ İRADEDEN ÜSTÜN İRADE TANIMIYORUZ”
Çanakkale destanının hep kitaplarda okunduğunun altını çizen Vali Karahan, şunları söyledi: “bir daha olmayacağını hesap ederdik. Tarihi masal gibi okurduk. Bu milletin derin hafızasında ve derin vicdanında çok canlı şekilde yaşıyor. Milletimiz aynı tehlikeyi sezdiği anda canını tehlikeye atarak, gerekirse canını vererek vatanını kurtarıyor. Milli iradeden üstün irade tanımıyoruz. Sadece Allah’ın huzurunda boyun eğer, secdeye varırız. Onun dışında hiç kimseye minnetimiz yok.”

“O GECE BURADA YAŞANAN CAN PAZARIYDI”
Programda konuşan Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, “O gece burada yaşanan can pazarıydı. O gece yapılan direniş, canını hiçe sayarak yaptığımız tepkisel davranıştı. Kalkışmayı bastırmak için vatandaşlarımızın yoğun bir direnişi vardı. Söz edilmesi gereken 5 şehir varsa; bunlardan birisi de Kahraman Çardak’tır. Bu fotoğrafı daha önce incelediğimizde; biz bu işe çok vahim bir durumda müdahale etmişiz. Canab-ı Allah bunu bize hissettirmedi. O gece Canab-ı Allah Türk milletine, Kahraman Çardaklı’ya güç verdi ve bu sıkıntılı, sancılı dönemi atlatmış oldu. Geriye dönüp baktığımızda FETÖ’cülerin neler kaybettiğini, bizlerin de neler kazandığımızı gördük” dedi.

“KAHRAMAN ÇARDAK HALKI BİR DESTAN YAZMIŞTIR”
Çardak’a gelen 550 komandonun durdurulamasaydı nelerin yaşanacağı konusunda da açıklama yapan Başkan Öztürk; “Bu durumu iddianamede geçtiği gibi anlatmak istiyorum. Buradan Ankara’ya, Külliye’ye gideceklerdi. Beştepe’ye baskın düzenlemek gibi niyetlerinin olduğunu öğrendik. Çok şükür burada biz bunu fark ettik. Bizim yerimize kim olsa bunu yapardı. Bundan hiçbir şüphemiz yok. Kahraman Çardak halkı, bir destan yazmıştır. Bir avuç Çardaklı silahlara, mermilere, kafa tutmuştur. Burada bu darbeyi durdurmak için elinden geleni göstermiştir” diye konuştu.

UMUT AYANA 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER