“Denizli, dünyada sayılı sağlık merkezlerinden biri olacak”

Yüksek Öğrenim Vakfı üyeleriyle bir araya gelen Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli'nin dünyada sayılı sağlık merkezlerinden biri olacağını söyledi.

“Denizli, dünyada sayılı sağlık merkezlerinden biri olacak”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Necip Atar ve Prof. Dr. İbrahim Kısaç, Genel Sekreter Prof. Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel ile PAÜ Üniversite Sanayi İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt ile birlikte Yüksek Öğrenim Vakfı (YÖV) Başkanı Av. Mehmet Ünal ve YÖV Yönetim Kurulu Üyeleri PAÜ Konukevi’nde bir araya geldi. Toplantı, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel’in sunumu ile başladı. Sunumunda ilk olarak yapılması planlanan PAÜ Çocuk Hastanesi projesini tanıtan Prof. Dr. Yüksel, bu bölgede çocukların hastalıklarına karşı ayrıntılı olarak çözüm sunabilecek bir hastanenin olmadığını hatırlattı. Çocukların geleceğimiz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yüksel, böyle bir hastaneye gerek Denizli gerekse bölge olarak ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Hastane bünyesinde verilmesi planlanan sağlık hizmetlerini kısaca özetleyen Prof. Dr. Yüksel, sonrasında yine yapılması planlanan Diş Hekimliği Fakültesi Binası ve Hastanesi bünyesinde özellikle ciddi diş sorunları yaşayan engelli çocukların her türlü diş tedavilerinin çok daha kolay yapılabileceğini söyledi. İnme Merkezi’ne değinen Prof. Dr. Yüksel, inme vakalarında hastaya 6 saatte müdahale edebilmenin önemine değindi. Prof. Dr. Yüksel sunumunun sonunda hastane asansörlerinde yaşanan yoğunluğu azaltmaya yönelik olan asansör projesinden bahsetti.

“Denizli, dünyada sayılı merkezlerinden birine sahip olacak”

Hedeflenen projelere değinen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, makamların geçici ancak yapılan eserlerin kalıcı olduğunu hatırlattı. Üniversite-şehir bütünleşmesine yönelik projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerine değinen Rektör Kutluhan, Ziraat Fakültesi’nin de bölgenin tarıma elverişliliğinin arttırılması konusunda ve tarımda Denizli’nin söz sahibi olması adına önemli bilimsel çalışmalar yapacağını vurguladı. Pandemi süreci ile birlikte sağlığın önemi, sağlık alanında yapılan çalışmalar ve yatırım konularının bir kez daha önem kazandığının altını çizen Rektör Kutluhan, PAÜ Çocuk Hastanesi ile Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi Kompleksi projelerinin bölge ve gelecek için çok önemli olduğunu belirtti. Projelerin sağlık yönünün yanında Denizli’nin sağlık turizmine önemli katkılar sunacağını hatırlatan Prof. Dr. Kutluhan, bu projeler ile Denizli'nin dünyada sayılı sağlık merkezlerinden biri olacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER