“Denizli eğitime büyük önem veren bir şehir”

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu ‘2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Başı Toplantısı’nda konuşan İl Milli eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, “Eğitim, ülkemizin en önemli konularının başındadır. Denizli eğitime büyük önem veren bir şehir” dedi.

“Denizli eğitime büyük önem veren bir şehir”

İl Milli Eğitim Danışma Komisyonu ‘2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Başı Toplantısı’ Vali Yardımcısı Hakkı Ünal başkanlığında yapıldı. Toplantıya; İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağ, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Bilge Can, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkanı Dr.Hüsnü Ergül, Müdür Yardımcısı Şener Bayram, kamu kurum temsilcileri, STK üyeleri, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı. Topalntıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz; “Eğitim, ülkemizin en önemli konularının başındadır. Denizli eğitime büyük önem veren bir şehir. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Valiliğimiz koordinesinde tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın meyvesini en iyi şekilde almaktayız. Başarılarımızda emeği geçen herkese kurumum adına teşekkür ediyorum” dedi.

“DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYIMIZ; 18.2”

Konuşmasının devamında 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Değerlendirmesi ve Millî Eğitim Müdürlüğünün Genel Durumu hakkında sunum yapan Müdür Oğuz; “2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda okul öncesinde yüzde 84.3, ilkokulda yüzde 101.1, ortaokulda yüzde 102.6, ortaöğretimde yüzde 89.6, genel ortaöğretimde yüzde 52.1 ve mesleki ortaöğretimde yüzde 37.4 okullaşma oranımız vardır. İlimiz genelinde 808 okulda, 188 bin 265 öğrencimize 14 bin 454 öğretmenimizle 10 bin 299 derslikte eğitim öğretim hizmetlerini sürdürüyoruz. Derslik başına düşen öğrenci sayımız 18.2, öğretmen başına düşen öğrenci sayımızda 13.0’dür. Eğitim alanında kamu kurum ve kuruluşlar ile yapmış olduğumuz en önemli ortaklıklarımız Pamukkale Üniversitemizledir. 2012 Yılında Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Pamukkale Üniversitesi arasında her kademedeki Yönetici, Maarif Müfettişi ve Öğretmenlere yönelik tezsiz yüksek lisans yaptırılmasında işbirliği protokolü 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi kapsamında öğretmenlerin niteliklerinin arttırılması amacıyla 2019 yılından itibaren 3 (üç) yıl uzatılması planlanmaktadır. 2023 Eğitim Vizyonu öncesi ilimiz geneli okullarımızda 300 civarı Tasarım Beceri Atölyesi bulunuyordu. Bu sayı bugün bin 600 rakamlara ulaşmış bulunmaktadır. Eğitim ve öğretim faaliyetlerimizi 2023 Eğitim Vizyonu Kapsamında uyguladığımız ‘Şehrim Denizli’, ‘Okulum Denizli’, ‘DEBİP’, ‘EDEP’ ve ‘HAMİ’ projelerimiz ile destekliyoruz” diye konuştu.

“AÇIK ORTAOKULU VE AÇIK LİSEDE TOPLAM 14 BİN 28 ÖĞRENCİMİZ KAYITLI”

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ile de çalışmalar yaptıklarının altını çizen Müdür Oğuz; “GEKA Teknik Destek kapsamında hayata geçirdiğimiz Meslek Liseleri Markalaşıyor, 3D Yazıcılar ve Modelleme Eğitimi, Meslek Liseleri Proje Yazıyor, 21. Yüzyılşı Kodluyoruz, Her İlçeye Bir Proje, Güçlü Adımlar Sağlam Çözümler ve Sürdürülebilir Yaşam yolunda Anaokulları projeleri eğitim niteliğinin artırılmasını hedeflemekteyiz. Hayatboyu Öğrenme Hizmetlerinde; Açıköğretim Lisesi/Ortaokulu öğrenci kayıtları ve kayıt yenileme işlemleri, 19 ilçemizdeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Açık Ortaokulu ve Açık Lisede toplam 14 bin 28 öğrencimiz kayıtlıdır.

Okullarımızda 10 öğrencinin istemesi halinde ‘ Destekleme ve Yetiştirme Kursları’ açılmaktadır. 2019-2020 Öğretim Yılında Açılan 336 Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında 60 bin 198 öğrencimiz katılmaktadır. Bu kurslarda 4 bin 86 öğretmenimiz görev almaktadır. Taşımalı Eğitim kapsamında 208 taşıma merkezi okulumuza toplamda 15 bin 212 öğrencimiz ve velimiz taşınmaktadır” dedi. Müdür Oğuz’un konuşmasının ardından toplantıya katılanlardan eğitim çalışmaları hakkında öneriler ve fikirler alındı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER