'DENİZLİ EKONOMİSİNDE YÜZDE 52'LİK İYİLEŞME VAR'

'DENİZLİ EKONOMİSİNDE YÜZDE 52'LİK İYİLEŞME VAR'
banner22

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan ve programda Denizli’deki teşvik ve uygulamalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, 2017 yılında uygulanan teşvik ve katkılarla Denizli ekonomisinde yüzde 52’lik bir iyileşme olduğunu söyledi.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Başkan Erdoğan programda Denizli’deki teşvik ve uygulamalar hakkında bilgiler aktardı. Kredi Garanti Fonu üzerinden, Eylül sonu itibariyle 8 buçuk aylık süreçte Denizli’ye 3,5 milyar TL finansman sağlandığını belirten Başkan Erdoğan; “Önceden bu fona 37 müracaat vardı. Şimdi ise sadece Kredi Garanti Fonu’ndan faydalanan Denizli’deki firma sayısı 6 bin 200. Bu Denizli’ye uzun vadeli nefes sağladı. Yaşama ömrünü uzattı. Çünkü bu kısa vadeli bir kredi değildi. Genelde uzun vadeli krediler kullanıldı. Bu para firmaların kasasına girdi. Firmalarda bu sayede ihracat ve üretimini arttırdı. İhracat artınca istihdam da arttı. İstihdam artınca, üretim olunca ve yurtdışına satış olunca ödeme dengesi de düzeliyor. Bir önceki yılda 6 bin 100 adet karşılıksız çek varsa, bu sene bu sayı 3 binin altına düştü. Yüzde 52 iyileşme buradan kaynaklandı” dedi.

 

“TEŞVİK ALAN YATIRIMLARIN TOPLAMI; 637 MİLYON TL”
Başkan Erdoğan Denizli’ye yapılan teşvik ve katkılar hakkında da açıklamalarda bulunarak; “2017 yılı Ağustos ayı itibariyle ilimizde teşvik alan yatırımların toplamı 637 milyon TL. Burada düzenlenen yatırım teşvik belgesi sayısı ise 70. Denizli’de yatırım yapmak isteyenler için devletimizin, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin katkıları var. Yatırım yapmak isteyenler Denizli Ticaret Odası’na gelirlerse de hangi alanda yatırım yapmaları noktasında bizler de yardımcı oluruz.  Yatırım Teşvik Belgesi’ne bağlanan yatırımlardan dolayı Denizli’de bin 100 kişiye istihdam sağlanmıştır. Alınan teşviklerden 26 adedi enerji, 13’ü hizmet, 23’ü imalat, 8’i de madencilik sektörünü oluşturmaktadır. Büyüme bu şekilde oluyor” diye konuştu. 

“TÜRKİYE GENELİNDEKİ 87 TASARIM MERKEZİNİN 20’Sİ DENİZLİ’DE”
2017 yılı itibariyle Denizli’de toplam 5 adet ARGE merkezi kurulduğunu vurgulayan Başkan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Platform olarak öncülüğünü yaptık ve firmaları bu anlamda bilgilendirdik.  Türkiye’de toplam 87 tane Tasarım Merkezi var. Bu 87 merkezin 20 tanesi Denizli’de. Burada hükümetin ve Sayın Ekonomi Bakanımızın verdiği çok ciddi destekler var. Bizlerin de duyurma, anlatma ve buluşturma noktasında emeklerimiz var.  Sivil toplum kuruluşlarının görevi de; ihracatçıyla, üreticiyle kamuyu bir araya getirip, daha hızlı ve verimli çalışmanın öncülüğünü yapmaktır. Platformumuzda da çok verimli ve planlı bir çalışma içerisindeyiz. Bundan sonraki süreçte de daha verimli olacağımızı düşünüyorum.” 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER