“Denizli, Ev Tekstil Fuarı’na damga vurdu”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Dünyanın en büyük iki ev tekstili fuarından biri olan ‘EVTEKS – 25. İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı’na Denizli’den katılan firmaları ziyaret etti. İstanbul’da gerçekleştirilen ev tekstil fuarının Denizli’nin lokomotifi olduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin; “Denizlimiz her yıl olduğu gibi bu sene de ev tekstili fuarına damgasını vurdu” dedi.

“Denizli, Ev Tekstil Fuarı’na damga vurdu”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde bu yıl 25’incisi düzenlenen Uluslararası Ev Tekstili Fuarı EVTEKS’te stant açan firmaları ziyaret etti. Milletvekili Şahin Tin’e Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan ve DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya da eşlik etti. Fuara dair değerlendirmelerini aktaran Milletvekili Şahin Tin; “Denizlili firmalarımızı ve sanayicilerimizi ziyaret ediyoruz. Onları desteklediğimizi ve her fırsatta yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz. Ayrıca fuara katıldıkları için kendilerini tebrik ediyor ve başarılı bir fuar geçirmelerini temenni ediyorum. Yeni ürün yelpazeleriyle fuar alanında yerini alan firmalarımızın beklentilerinin karşılık bulduğu bir fuar olmasını diliyorum. Bizler her zaman sanayicilerimizin üreticilerimizin yanındayız” dedi.

“TEKSTİL FUARI, DENİZLİ’NİN LOKOMOTİFİ”

Denizli’nin 95 firmayla fuara katıldığını ve damgasını vurduğunu dile getiren Milletvekili Şahin Tin, şunları söyledi: “Tekstil Fuarı, Denizlimizin lokomotifi. Fuar alanındaki firmalarımızı ziyaretimde gördüğüm şu ki; Denizli olarak bizler yine bu fuara da damgamızı vurduk. Denizlimiz özellikle ev tekstili konusunda farklı bir yere ve öneme sahip. Denizli ev tekstili konusunda kendini yetiştirmiş, geliştirmiş bir şehirdir. İnşallah Denizlimizin gelecek yıllarda ev tekstili konusunda daha da iyi noktalara geleceğine yürekten inanıyorum. Bizler bu anlamda üzerimize düşeni bugüne kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da yapacağız ve sanayicilerimize, üreticilerimize ve ihracatçılarımıza her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.”

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINIYOR”

Sektörlerin içinde bulunduğu durum ile yaşadığı daralmaların farkında olduklarını ve bu anlamda tedbirlerin alınması için gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade eden Milletvekili Şahin Tin; “Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki; Denizli’mizin sanayisine Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci’nin katkısı büyüktür. Özellikle Bakanlığı döneminde kendisi de sektörün içinden gelen birisi olarak sorunlara neşter vurmuş, birçok problemi kökünden çözmüştür. İnşallah bu sancılı dönemi de yine birliğimizin verdiği güçle aşacağımıza inanıyorum. Özellikle belirtmeliyim ki; bizler sorunları yerinde görmek, istişare etmek ve çözüm geliştirmek hususunda hassas davranıyoruz. Tespit ettiğimiz ve bize ulaşan aksaklıkları ilgili makamlara derhal ulaştırıyoruz. Özellikle tekstil sektöründe bazı yaraların varlığını biz de görüyoruz, inşallah bunu tedavi edecek merhemleri de süreceğiz. Kısacası üreticimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. Birlikte hareket etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“EVTEKS FUARI, STRATEJİK OLARAK ÇOK ÖNEMLİ”

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, İstanbul’a giderek Denizlili firmaları yalnız bırakmadı.

Fuarda konuşan Başkan Keçeci; “25’incisini gerçekleştirdiğimiz bu fuar stratejik olarak çok önemli. Fuarlar esasında sanayinin kurumsal olarak yapılarında olmazsa olmaz noktalarından biri. Eğer ürettiğinizi satamazsanız, satamayacağınız bir malı üretirseniz sanayi olmaz. Ne kadar üretirseniz, ne üretirseniz, ne kadara üretirseniz üretin önemli olan satabilmek. Satış yapabilmek için de bu fuarlar en önemli unsurlardandır. Elimizde çanta ile şehir şehir dolaşma dönemi bitti. Biz işimizi zenginleştirdik. Müşterimizin ayağına işimizi götürmek çok zor. Müşteriyi ayağımıza getirmemiz gerekiyor ve fuarların önemi de bu noktada ortaya çıkıyor. Bu fuar dünyanın ev tekstilinde ikinci büyük fuarı. İkinci büyük olmak lazım değil. En fazla iş yapan fuar olabilmek önemli. Bu fuarlar dünyada bu işle ilgili insanların buraya gelmesini sağlamalı” dedi.

“HER ŞEY ÜRETMEKLE BAŞLIYOR”

Fuarda 2019 yılı beklentileri hakkında da açıklama yapan Başkan Keçeci; “Ekonomiyi hareketlendirmek için Sayın Cumhurbaşkanı ile birlikte bütün bakanlar bu konuya odaklanmış durumda. Ekonomi Bakanı’nın açıkladığı reform paketi de oldukça önemli. Her şey üretmekle başlıyor, üretmekle bitiyor. Üretmek için yatırım yapmak, yatırım için de bankalardan sanayicimiz uygun faizle kredi almalı. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi ‘yüzde 25 faizle ne yatırım yapılır ne de herhangi bir işe girilir.’ 4 senede yatırım yapamazsın ama 4 senede aldığın parayı geri vermek zorundasın. Yatırımların yüzde 50’si sermaye, yüzde 50’si kredidir” diye konuştu.

“‘HAVLU, BORNOZ’ DENİNCE AKLA TÜRKİYE GELMEYE BAŞLADI”

Fuarda konuşan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) eski Başkanı Süleyman Kocasert; “Uluslararası çok fazla katılımcı ve ziyaretçi ağırlayan bir fuar. ‘Havlu, bornoz’ denince akla Türkiye gelmeye başladı. Göstermiş olduğumuz gelişim, moda ve tasarıma verdiğimiz önem, markalaşma adına attığımız adımlar fuara da yansıyor. Sadece katılımcı sayımız artmıyor. Katılımcı firmalarımızın niteliği de artıyor. Koleksiyonlarına baktığımız zaman gerçekten göz kamaştırıyor. Her geçen yıl Türk stantları, Denizli stantları daha da göz kamaştırır hale geliyor. Marka ürünler üreterek ihracat yapmamız çok önemli. Türkiye’nin kilogram ihracatı 1-1,5 Dolar civarında. Ama ev tekstilinin kilogram ihracatı bu rakamın 5 katı. Avrupa’nın en önemli ve en büyük ev tekstili üreticisiyiz. Söz sahibiyiz. Dünyada da 4’üncü sıradayız. Bu kadar güçlü olduğumuz bir sektörde önümüz çok açık. Yeter ki biz karamsarlığa kapılmadan, dahili rekabete kendimizi kurban vermeden, fiyat odaklı değil, kalite, marka, tasarım odaklı bir gelişim gösterelim. Katılımcı firmalara başarılar diliyorum. Denizli’den de 100’e yakın katılımcı var ve umarım hepsi güzel işler yaparlar. Onların ellerinin dolu olması demek, daha çok iş, ekmek demek ve ülke ihracatına da daha fazla katkı demek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER