DENİZLİ FETÖ 'İŞADAMLARI DAVASI'NDA ARA KARAR BEKLENİYOR

DENİZLİ FETÖ 'İŞADAMLARI DAVASI'NDA ARA KARAR BEKLENİYOR

Kapatılan TUSKON'un Genel Sekreteri firari M.M.G. ve eski Denizli Ticaret Odası Başkanı N.Ö. ile örgütün sözde 3 "il imamı"nın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 68 sanık hakkındaki davaya devam edildi. Duruşmada ara karar bekleniyor.

Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) finans kaynakları ve il yapılanmasına ilişkin 23'ü tutuklu 68 sanığın yargılanmasına devam edildi. Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Duruşmanın 28. celsesinde, bu dava dosyası ile birleştirilen 8 sanık hakkındaki dosyalar okundu. 

BYLOCK İÇERİKLERİ MAHKEMEYE ULAŞTI
Firari sanıklar; M.M.G., İ.H.K., M.S. hakkında kırmızı bülten düzenlendiği, diğer firari sanık T.E. için de yazışma yapıldığı ifade edilen duruşmada, sanıkların ByLock içerik kayıtlarına ilişkin ID numaraları, kullanıcı adı ve şifreleri okundu. Öte yandan kapatılan Nazilli Fatih Sultan Lisesi’nde öğretmen olarak görev yapan tutuklu sanık K.T., 2012'de ABD'de örgüt ele başı ile görüştüğü ve ByLock kullandığı iddiaları ile ilgili hakkında Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan ve birleştirilen dava ile iddiaları kabul etmediğini belirterek, susma hakkını kullanacağını ve süre istediğini söyledi.

"ABİ BUNDAN SONRA TELEFON KULLANMAYALIM, SADECE BURADAN YAZIŞALIM"
Eski Denizli Ticaret Odası Başkanı N.Ö.'nün, iki ID numarası ile ByLock içerik kaydının okunduğu duruşmada, tutuklu sanık M.Y. ve firari sanık M.B.'nin gruba ekleme yaptığı, M.Y. ile yaptıkları yazışmada "Abi bundan sonra telefon kullanmayalım, sadece buradan yazışalım" diye mesajlaştıkları ifade edildi. Tutuklu sanık N.Ö., tespiti yapılan ID numaralarında TC numarası ve GSM numarası tespitlerinin yapılmadığını öne sürdü. "no7791 ve 7791" şeklindeki kullanıcı adı ve şifresinin kendisi ya da ailesinden herhangi birinin doğum, evlilik tarihi gibi bir tarihi çağrıştırmadığını iddia eden N.Ö., "Bunlar idari yönden kolluk tarafından oluşturulmuş olabilir. Kabul etmiyorum" dedi.

"BYLOCK İÇERİKLERİ BANA AİT DEĞİLDİR”
Tutuklu sanık N.Ö., 22 aydır tutuklu olduğunu belirterek, ByLock içerik kayıtlarındaki konuşmaların kendisine ve eşine ait olmadığını iddia ettiği savunmasında, şunları kaydetti: "ByLock içerikleri bana ait değildir. Kaçma şüphem yok. İki nedenden dolayı tahliyemi talep ediyorum. Beyin rahatsızlığı olan eşime kayın validem bakıyordu. Kayın validem aynı rahatsızlıktan dolayı vefat etti. Şu an eşime bakacak kimse bulunmuyor. Ben daha önce Denizli'de verdiğim vergilerle de ilk 10 içinde yer alan saygın bir işadamıyım. Çeşitli kamu kurumlarına yaptığım bağışlar ortadadır. Tutuklu kalmam Denizli'nin ve devletimizin zararına olmaktadır. İşlerimi toparlayarak devletime ve milletime yeniden hizmet etmek istiyorum." Diğer sanıkların savunmalarının alınmasına yarın devam edilmek üzere duruşmaya ara verildi.

İDDİANAME
Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ/PDY'nin "il yapılanması" ve "finans kaynakları"na yönelik soruşturma kapsamında, 23'ü tutuklu 68 kişi hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. (AA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER