DENİZLİ FUARA DAMGASINI VURDU

DENİZLİ FUARA DAMGASINI VURDU

Dünyanın en büyük r uluslararası ev tekstil fuarı Heimtextil 2018 Fuarı; Almanya’nın Frankfurt kentinde kapılarını dünyaya açtı. Fuara yine Denizlili firmalar damga vurdu.

Almanya’nın Frankfurt kenti, dünyanın en büyük ve ilk ev teksti fuarı unvanına sahip olan Heimtextil 2018 fuarına ev sahipliği yapıyor. Bu yıl fuara 70 ülkeden 2 bin 800’ün üzerinde firma stant açtı. Türkiye’den ise 283 tekstil firmasının yer aldığı fuara Denizli damgasını vuruyor. Türk firmalarının yüzde 30’unu Denizli firmaları oluşturuyor. Fuarda konuşan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) ve Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İsa Dal; “Heimtekstil Fuarı bizim için yılın ilk fuarıdır. Bizim için nabız tutma açısından çok çok önemli bir fuardır. Denizli’den 65 firma ile yer alıyoruz. Türkiye’den 283 firma arasındayız.  Burada Türkiye’nin ağırlığını ve Denizli’nin gücünü net bir şekilde ortaya koyuyoruz. Burada stantlarımız yoğun ilgi görüyor. Bazı zamanlar bunun aksi iddia edilse de Türkiye, sektörün parlayan yıldızıdır. Türkiye olarak dünyada ilk 5 içerisinde yer alıyoruz. Havlu sektöründe ilk 3’teyiz. Türkiye’nin havlu sektörü itibariyle Denizli, Türkiye’nin amiral gemisidir. Biz de şirketlerimiz olarak buradaki stantlarımızda dünyanın birçok yerinden gelen misafirleri ağırlıyoruz. Mevcut müşterilerimiz var, yeni müşterilerimiz var. Sektöre yeni giren firmalar var, toptancılar var ve tasarımcılar gelip ziyaret ediyorlar. Dünyanın her yerinden envai çeşit insanlarla burada karşılaşıyoruz ve Türk havlusunu, kendi ürünlerimizi aynı zamanda Türkiye’nin sosyal ve politik durumlarını anlatıyoruz” dedi.

“Müşterilerimiz geldiğinde ve ‘Denizli nerededir?’ diye sorduklarında öncelikle Pamukkale’yi gösteriyoruz” diyen Dal; “Bizim böyle bir değerimiz de var. Türkiye’ye gelmeleri açısından çok önemli bir neden var. Sadece havlu ve bornoz almak için değil, kültür ve doğal turizm de yapacaklarsa önemli 3 adres var; Kapadokya, Pamukkale ve İstanbul. Zaten bu rota üzerinde hareket ediyorlar. Biz her şeyden önce Türkiye’ye gelmemiş insanları davet ediyoruz. Burada aynı zamanda da turizme katkı sağlıyoruz. Bu bir döngü içerisindedir. Bunların hepsi birbiriyle iç içeyiz. Hazır giyim sanayi 2-3 aydır çok yoğun çalışıyor. Giyim çok daha hızlı bir alanda hareket etmek zorundalar. Biz hazır giyim sektörü olarak 3-5 ay sonradan takip ediyoruz. Dolayısıyla 2018 yılı itibariyle somut adımlar atılma yönünde bazı şeyler var. Piyasa hareketlenmeye başladı. 2008 yılındaki krizden çıkışla 2010-2011 yıllarında yükselen değerlerimiz, birden yatay seviyelere ilerlemişti. Dünyadaki küresel büyüme rakamlarının oldukça durağan seviyede olmasıyla beraber ama biz emtea fiyatlarındaki hareketlenmeyle birlikte öncü olarak bizim hazır giyimdeki hareketlenme ev tekstiline ciddi anlamda yansıyacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“FUARA KATILAN FİRMA SAYISI HER GEÇEN YIL ARTIYOR”
AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, fuara katılan Denizli firmalarını yalnız bırakmadı. Denizli firmalarını tek tek ziyaret eden Milletvekili Tin, “Bu fuara katılan firma sayısı her geçen yıl artıyor. Bu yıl yeni katılan firmaları da görüyoruz. Ben de her yıl kayılmaya gayret ediyorum. Bir Denizli Milletvekili olarak firmalarımızın yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Hem siyasi hem de sanayici kimliğimizi ortaya koyarak; her yerde yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Bu fuarda da hem onların hem izlenimlerini hem de taleplerini alıyoruz. Birçok tekstil firmalarımızın yeni ve güzel çalışmaları olduğun u gördük. Yeni marka ve vizyonlarıyla dünya pazarına çıktıklarını gördük. Bu durum bizi oldukça mutlu ediyor. Sanayicilerimizin geleceğe umutla bakması bizi de umutlandırıyor. Hükümetimiz de sanayicilerimizin her zaman yanında olduklarını; Ar-Ge, Tasarım ve tekstil patent destekleriyle gösteriyor. Sanayicilerimiz de bunlardan en iyi  şekilde yararlanacaktır” şeklinde ifade etti.

“ZEYBEKCİ’NİN EKONOMİ BAKANI OLMASI DA DENİZLİ İÇİN AYRICA BİR FIRSATTIR”
Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda yer aldığını da belirten Tin; şunları aktardı: “Bir sanayici olarak Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda yer almam sayesinde sanayicilerimizin sorun ve taleplerini de kanunlaştırarak iletiyoruz. Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci’nin de Ekonomi Bakanı olması da Denizli için ayrıca bir fırsattır. Bizim şu andaki hedefimiz; bu fırsatı değerlendirmek ve bununla beraber iş dünyamızın sanayi yelpazesini genişletmektir.”

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER