Denizli Gazeteciler Cemiyeti başkanı belli oldu!

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde (DGC) seçim heyecanı yaşandı. DGC’nin kuruşunun 50’nci yılında yapılan olağan genel kuruda 3 aday yarıştı. Mevcut Başkan Osman Nuri Boyacı’nın aday olmadığı genel kurulda başkan; Muhammet Karaçay oldu.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti başkanı belli oldu!

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin (DGC) kuruluşunun 50’inci yılında olağan genel kurul heyecanı yaşandı. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda yapılan genel kurula; Denizli Büyükşehir Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale belediye Başkanı Avni Örki, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, DGC kurucuları ve üyeler katıldı. Başkanlığını Zeki Akakça’nın yaptığı divanda; Emrah Varol ve Fikri Tüfekçi Divan Üyeliği’ne seçildi. Mevcut Başkan Osman Nuri Boyacı’nın aday olmadığı kurulda; Muhammet Karaçay, Engin Ünal ve Erol Kes Başkanlık için yarıştı.

“DGC’Yİ EN İYİ TEMSİL ETMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”

Kongrede konuşan ve 3 yılda gerçekleştirdiği projeler hakkında açıklama yapan mevcut Başkan Osman Nuri Boyacı, “3 yıllık görev süremiz boyunca DGC’yi en iyi temsil etmek için elimizden geleni yaptık. Bu süreçte başta Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan olmak üzere, diğer belediyeler, kamu kurum ve kuruluşlarımın temsilcileri ve siyasi partilerden büyük destek gördük. Bu yoğun destek motivasyomuzu artırdı. 3 yıl boyunca bize destek veren ya da yanımızda olduklarını hissettirenlere teşekkürü borç biliriz” dedi.

“ARTIK EROL ÖZBAL’IN BIRAKTIĞI NOKTADA DEĞİLİZ”

Cemiyetin bu yıl kuruluşunun 50’nci yılını kutladığının altını çizen Muhammet Karaçay; “Kurucu Başkanımız Basın Şeref Kartı sahibi Erol Özbal, 50 yıl önce bugünleri görerek cemiyeti Denizlilinin sevilen fotoğrafçıları ile birlikte kurmuş. Artık bayrağı devraldığımız Erol Özbal’ın bıraktığı noktada değiliz. Denizli’de 1980-1990 yıllar arasında basın çalışanlarının sayısı iki elin parmakları kadardı. Özel radyo ve televizyonların yayın hayatına başlaması ve tipo baskının yerini ofset baskının almasıyla yerel gazeteler ve yeni medya organları Denizli basınına yeni çalışanlar kazandırmıştır. Denizli’nin ilk ofset gazetesi ‘Şehir Gazetesi’ ve ilk renkli yerel gazetesi ‘Yirmi Gazetesi’ Denizli basın sektörünün ufkunu açmıştır. Denizli’de kurulan 4 televizyon da sektörümüzde canlılık kazandırmıştır. Denizli ‘de basın sektörüne adım atıp, Metropol kentlere çalışmaya giden meslektaşlarımız gurur kaynağımız olmuştur. Günümüzde internet haber siteleri de; mesleğimize yeni eleman ve gazeteciler kazandırmaktadır” diye konuştu.

“‘2020 DENİZLİ YILI’NDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”

Denizli Valiliği ve Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘2020 Denizli Yılı’na da değinen Karaçay; “Denizli Gazeteciler Cemiyeti de üzerine düşen görevi yapacaktır. Denizli basını ve Denizli Gazeteciler Cemiyeti Denizli Yılı’na çeşitli etkinliklerle katkı sağlayacaktır. Bunlardan biri de 50 yıllık fotoğraflarla Denizli Medya Tarihi sergisi olabilir. Meslektaşlarımızın mesleki gelişimine katkı için ‘fotoğrafçılık, haber yazım teknikleri ve haber değerlendirme’ konularında eğitim ve seminerlere daha da ağırlık vermeliyiz.  Basın Meslek Odası’nın kurulması amacıyla Denizli Milletvekilleriyle, siyasi parti yöneticileriyle görüşüp konunun gündeme taşınması gerektiğine inanıyoruz. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Kristal Horoz Haber Yarışması’nın düzenli olarak her yıl yapılmasının gerekli şartlarını hep birlikte hazırlamalıyız. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarımız olarak buradan Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde 3 yıllığına yönetim görevini hiçbir mesai kavramı gözetmeden üstlenmeye talip olduk. Amacımız ve ilkemiz her daim ‘tarafsız, bağımsız ve bağlantısız gazetecilik yapmak’ ve bu ilkeye bağlı arkadaşların yetişmesine katkı koymak olacaktır” şeklinde konuştu.

“GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇALIM”

Başkan adayı Engin Ünal; “Bizim kuşak bu mesleğin en zor günlerini yaşadı. Teknik gelişmişlik olarak da en güzel yıllarını yaşıyor” dedi. Herkesin projelerini saygı duyduğunun altını çizen başkan adayı Erol Kes ise; “Benim derdim alanla. Artık gençlerin önünü açalım. Yönetimde genç isimler de olsun” diye konuştu.

İLK OY KULLANMA İŞLEMİ EROL ÖZBAL’DAN

Yapılan konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi. 223 üyenin bulunduğu DGC’de 180 üye sandık başına giderek oy kullandı. Seçimde ilk oyunu kullanan isim, DGC’nin kurucu başkanı Erol Özbal oldu.

DGC’DE BAŞKAN KARAÇAY DÖNEMİ

1 boş ve 4 geçersiz sayıldığı seçimde 85 üyenin oyunu alan Muhammet Karaçay, DGC’nin yeni başkanı seçildi. Seçimde diğer adaylar Engin Ünal 63 ve Erol Kes 27 oy aldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER