Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nden vefa

Denizli Gazeteciler Cemiyeti, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında hayata veda eden meslektaşlarının çektiği fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisini, Denizli Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sundu.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nden vefa

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. DGC, hayata veda eden meslektaşlarının çektiği fotoğraflardan oluşan fotoğraf sergisini, sanatseverlerin beğenisine sundu. Denizli Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda yapılan serginin açılışına; DGC Başkanı Muhammet Karaçay’ın yanı sıra, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Yardımcısı Halil Canavar, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, Basın İlan Kurumu Denizli Şube Müdürü Abdullah Güler ile davetliler katıldı. Abdulgaffar Nemutlu, Hüsnü Okumuş, Kemal Tartılacı, Sedat Acar, Fahri Karaca, İsmail Aydın, Muhittin Şen, Kenan Şahan, İlyas Haytan, İsmail Akça, İsmail Hakkı Ekmekçioğlu, Ferruh Ölmez, İsmet Mumcular, Erol Kes, Nuri Sözkesen, Sebahattin Yaman, Yaşar Akın, Ali İpek ile Mehmet Yiğit’in çekmiş olduğu sergi, 13 Ocak 2022 Perşembe Günü’ne kadar açık kalacak. Serginin açılış töreninde konuşan DGC Başkanı Muhammet Karaçay; “Denizli Gazeteciler Cemiyeti olarak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ‘Vefa Fotoğraf Sergisi’ düzenledik. Aramızdan ayrılan eski başkanlarımız ve üyelerimizi unutmamak için böyle bir sergi gerçekleştirdik. Bu serginin hazırlanmasında Cengiz Akhisar’ın çok büyük bir emeği var, onun arşivinden yararlandık. En büyük arşiv ise bir yıl önce vefat eden ustamız Hüsnü Okumuş abimizindir. Çoğu fotoğraf o arşivdendir. Biz Denizlili gazeteciler olarak meslektaşlarımızı unutmamak adına bu serginin çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Biz Denizli bilgi bankasına daha çok fotoğraf kazandırmanın peşindeyiz. Gelip görmek isteyenleri bekliyoruz” dedi.

“Denizli basınının mayası birlik ve beraberlik üzerine kurulu”

Kendisinin de Denizlili olduğunu ifade eden Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, “50 yıllık meslek hayatımın en mutlu 5 yılı Denizli’de geçti. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin ilk üyelerindenim ve şuanda İstanbul’da basın konseyinin genel sekreterliğini yapıyorum ama bir ayağım Denizli’de. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin bir özelliği var. Bütün meslektaşlarını bir arada toplayabilen bir cemiyet, Denizli basınının mayası birlik ve beraberlik üzerine kurulu. Bu etkinlik, bu vefa müthiş bir şey. Tüm canlılar vefat eder ama asıl ölüm unutulunca olur. Bu etkinlikle vefat eden gazetecilerimiz anılıyor. Eşine çok rastlanabilecek bir etkinlik değil. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Hiçbir zaman onları unutmuyoruz”

Çok duygulandığını ifade eden Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Vefat eden basın mensubu arkadaşlarımızın resimlerini bir kez daha burada gördük, onları andık. Zaten hiçbir zaman onları unutmuyoruz, siz basın mensuplarıyla sohbetlerimizde sık sık isimlerini zikrediyoruz ama onların resimlerini görmek, onların arşivlerini görmek, bizleri bir kez daha duygulandırdı. Bazıları görevi başındayken, bazıları da çeşitli hastalıklardan dolayı vefat etti. Bir kez daha kendilerine Allahtan rahmet diliyorum. Basın mensuplarının işi gerçekten çok zor. Ülkemizde çok zor şartlar altında çalışıyorlar, hem fiziki anlamda hem de ciddi anlamda bir baskı altında çalışıyorlar. Bu anlamda belirtmek isterim ki her zaman onların yanındayız. Gerek özlük hakları bakımından gerekse hak, hukuk ve demokrasi anlamında her zaman onların yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Sizler toplumsal olaylara ilişkin haberleri yapmalısınız ki bizler farkında olalım, toplum farkında olsun, doğru bir algı oluşsun. Bu anlamda görevi başında olan herkese başarılar diliyorum, yolları açık olsun. İnşallah basının özgür olduğu, kalemin özgür olduğu nice aydınlık güzel günlerde tekrar bir araya gelmek dileğiyle diyorum” ifadelerine yer verdi.

“DGC’nin bir vefa örneği”

Sergiye katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yardımcısı Halil Canavar, şunları aktardı: “Bu sergi Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin bir vefa örneği. Daha önce bu alanda hizmet vermiş, rahmetli olmuş, bu işin cefasını çekmiş gazetecilerimize karşı bir vefa duygusu ifade etmek üzere yaklaşan 10 Ocak Gazeteciler Günü vesilesiyle güzel bir sergi oluşturmuşlar. Değerli gazetecilerimizin anıları bu sergide yaşıyor. Haber alma özgürlüğü kutsal bir hak ve basın özgürlüğü de demokrasinin korunması açısından önemli bir özgürlük. Dolayısıyla bu özgürlüğün yerine getirilmesi, vatandaşımızın doğru, tarafsız ve objektif haber almasında gazetecilerimiz önemli bir fonksiyon icra ediyorlar. Bunun yanında bir kamu görevi de icra ediyorlar. Kamu ile vatandaş arasında adeta bir köprü. Doğru bilgilendirme çok önemli. Çağdaş yönetiminde önemli özelliklerinden bir tanesi olan gazetecilerimiz, çok zor şartlarda da olsa vatandaşlarımızın bilgi edinme konusunda çok cefakar bir şekilde ve önemli bir görev icra ediyorlar. Bu vesileyle Denizli’deki bütün gazeteci arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, emekleri ve çalışmaları için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ebediyete intikal eden tüm gazetecilerimizi de rahmetle anıyorum.”

“30-40 yıl öncesine gittik”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, şunları kaydetti: “Tabi ki vefa önemli, geçmişi gözlerimizin önüne getirdiler. Uzun yıllardır Denizli’de bulunan ve hem mesleğimizi yaparken hem de belediye başkanlığı görevimizi yürütürken birçok tanıdığımız, oturup kalktığımız, gazeteci kardeşlerimizin ve büyüklerimizin burada güzel fotoğraflarını gördük. Bir de ilk başta vefat eden gazetecilerimizin fotoğraflarını koymuşlar. Gerçekten çoğu tanıdığımız, sohbet ettiğimiz ve gazetecilik anlamında Denizli’ye katkı yapan ve hakkın rahmetine kavuşan gazeteci büyüklerimizi ve kardeşlerimizi gördük. Allah rahmet eylesin. 30-40 yıl öncesine gittik. Tabi cemiyetimizin de yapmış olduğu bu sergi, çok çok önemli ve kıymetli. Fotoğraf ve gazetecilik mesleği kaybolmuyor. Yani anı dondurarak bu güne taşınmış ve orada aslında fotoğraftaki şahıslar önemli. Oradaki olaylar da önemli, o an da çok çok kıymetli. Nereden nereye geldiğimizi de gösteriyor. Ben emek veren herkese çok çok teşekkür ediyorum. Başta Cemiyet Başkanımız olmak üzere ve hakkın rahmetine kavuşan tüm gazetecilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu gün görevde olan gazeteci kardeşlerimize de başarılar diliyorum, yolları açık olsun. Tabi ki Denizlimizde hep güzel haberler olsun, güzel fotoğraflar olsun, kimse acı çekmesin, üzüntü çekmesin. Sergimiz hayırlı ve uğurlu olsun. Mutlaka Denizlimiz de uzun yıllardır yaşamış olan kişilerin gelip görmesi gereken bir sergi olarak ta söyleyebilirim.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2022, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER