DENİZLİ, GAZİLER GÜNÜ'NÜ KUTLADI

Denizli’de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Denizli Valiliği önünde, Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi’nde ve Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Denizli Şubesi’nde törenler düzenlendi.

DENİZLİ, GAZİLER GÜNÜ'NÜ KUTLADI

Denizli’de 19 Eylül Gaziler Günü kutlandı. İlk olarak Denizli Valiliği önünde tören düzenlendi. Törene Denizli Valisi Hasan Karahan, Ak Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekilleri Gülizar Biçer Karaca, Kazım Arslan ve Haşim Teoman Sancar, İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Denizli İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir,  Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, mülki ve askeri erkan, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Öğrencilerin şiirlerini okumasının ardından; Muharip Gaziler Derneği’ne geçildi. Mehteran Takımı eşliğinde başlayan törende, Kuran’ı Kerim tilaveti de okundu ve gazi ve şehitler için dualar edildi.

“BİZLER DE ŞEHİTLERİN VE ŞU ANDA YAŞAYAN GAZİLERİN TEMSİLCİSİYİZ”
Törende konuşan Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, “Bugün 19 Eylül 1921’de Türk milleti tarafından komutan askere Gazilik unvanı verildi. İlk gazi ve 153. Sayılı kanunla en büyük rütbe olan mareşallik rütbesi verildi. Bizler de şehitlerin ve şu anda yaşayan gazilerin temsilcisiyiz. Bunu unutmayın. Kuran’da; ‘Devletin savaşa gönderdiği savaştan dönen herkes; muharip gazidir’ yazar.  Allah yolunda din, vatan ve millet uğruna devleti görev verdiğinde bu vatan için seve seve canını veren, ülkemizin selameti için, esaretten kurtulmak için, özgürce yaşamak için canını verene ‘şehit’ diyoruz. Bir uzvunu kaybedene ‘malul gazi’ diyoruz. Teknoloji değişti. Silah icat edildi mertlik bozuldu. Kore’de, Kıbrıs’ta birçok şehitlerimiz oldu. Bütün dünyanın gözündeyiz. Hangi şartlarda olursa olsun, kimse kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Bin yıl önceki, yüz yıl önceki oyunlar oynanıyor. Türk milleti esaret altında kalmaz. Özgürlüğünden bir santim bile ödün vermez. Türk milletinin sabrıyla kesinlikle oynanmaz. Sabırlı, dost bir milletiz. Dostluğumuzdan faydalansınlar, gazabımızda çok kötü olur. Böyle bilinsin” dedi.

“BİZLER ÇAKMA GAZİLER DEĞİLİZ”
Kendilerinin ‘Çakma Gazi’ olmadığını söyleyen Helvacılar, “Bizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin TBMM’nin birbirinden değerli 100’lerce milletvekillerinin kararıyla Kore’ye Kıbrıs’a gönderilen Türk askerleriyiz. Bizler Çanakkale’de Dumlupınar’da Kurtuluş Savaşı’nda savaşan o kahraman atalarımızın canlı temsilcileriyiz. Biz çakma falan değiliz. Kahraman atalarımızın temsilcileriyiz. Bizler şehit olmaya gittik. Ama gazilik bizlere nasip oldu. Tüm birimlerle bir bütünüz bizlere sahip çıkıyorlar. Bizler de şehitlik ve gazilik kavramlarını canımızın son damlasına kadar savunucusu olmaya devam edeceğiz” dedi.

“GAZİLER, BİZİM BAŞIMIZIN TACI”
Törende konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Gaziler, bizim başımızın tacı. Öncelik 19 Eylül Gaziler Günü’nde beraber olmanın mutluluğunu paylaşmak istiyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, gazi ve şehit olan herkese Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün hür ve bağımsız yaşayabiliyorsak, ezanlarımız okunuyorsa şehitlerimizin kanlarıyla ve gazilerimiz sayesindedir. Ne kadar teşekkür etsek azdır. Herkesin ellerinden öpüyorum. Allah herkesten razı olsun. Ülkenin değerini bilmek gerekiyor. Sakarya’da, Dumlupınar’da, Malazgirt’te savaştık. Bu ülke kanla, canla kurtarıldı. İnşallah gelecek nesillere bu bayrağı yere düşürmeden, Allah’ım bize nasip etsin. Dünya oldukça milletimiz muhasır medeniyet seviyesinin üzerine çıksın istiyorum. Bütün gazilerimize çok teşekkür ediyorum. Allah’a emanet olun” diye konuştu.

KARAHAN: “BARIŞ İSTİYORSAK SAVAŞA HAZIR OLACAĞIZ”
“Güzel ve anlamlı bir programda bir araya geldik” diyen Denizli Valisi Hasan Karahan, şunları aktardı: “İnşallah bu topraklarda gaza geleneği devam edecek. Bir memlekette bir barış istiyorsanız, savaşa da hazır olacaksınız. Savaşmak hayatın bir gerçeği. Bizler üzerimize düşeni bugüne kadar yaptık. Hep birlikteyiz. Denizli’de bunu en güzel şekilde cümle aleme gösteriyoruz. Zor günler oluyor. Önemli olan birbirimizin kıymetini bilmek. Birbirimize sahip çıkalım başka Türkiye yok. Dik durmamız lazım. Çadır direği olarak dünyada sağlam durmamız gerekiyor. Bizlere bir sorumluluk düşerse elimizden geleni yapacağız. 19 Eylül Gaziler Günü kutlu olsun” dedi. Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri, Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği’ni ziyaret etti.

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER