'DENİZLİ HALKI 2 BUÇUK YILDIR EKMEĞİ 1 TL'DEN ALIYOR'

 'DENİZLİ HALKI 2 BUÇUK YILDIR EKMEĞİ 1 TL'DEN ALIYOR'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Ajanda’ programına konuk olan Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban programda ekmek fiyatları ve gramajları hakkında bilgi verdi. Başkan Karadaban; “Biz en son ekmeğe zam yaptığımızı belirttiğimizde tarihler 15 Ağustos 2015’i gösteriyordu. Denizli halkı 2 buçuk yıldır ekmeği 1 TL’den alıyor” dedi.

Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Arzu Özkan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programına konuk oldu. Başkan Karadaban programda ekmek fiyatları hakkında bilgi verdi ve ekmek gramajlarıyla ilgili tartışmaları yanıtladı. Başkan Karadaban; “Gündemde ekmek gramajının 200 grama düşmesiyle ilgili bir madde değişikliği var. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın daha önce aldığı kararda ekmek gramajları 250 gram ve katları olarak belirlenmişti. Her il kendine göre ekmek gramajı belirleyebiliyordu. Daha sonra gelinen noktaya bakıldığında ekmek israfının daha fazla olduğu ve bir kişinin tüketebileceği ekmek gramajının minimum 200 gram olduğu görüldü. Bundan sonra gramaj katlarında da 10’ar gram artış olacak. Bu yaklaşık 1 yıldır devam eden bir projeydi. Çok fazla tartışma konusu olduğu için gün yüzüne bir türlü çıkamamıştı” dedi.

“EKMEĞE ZAM YAPMAYACAĞIMIZI SÖYLEMİŞTİK, SÖZÜMÜZÜ TUTTUK”
Denizli Fırıncılar Odası olarak 2017 yılı Ocak ayında ‘6 aylık süreçte ekmeğe zam yapmayacağız’ diye söz verdiklerini ve sözlerini tuttuklarını belirten Başkan Karadaban; “Her yıl ekmeğe zam yapılırken bizim federasyonumuz kilogram fiyatını 5 Lira olarak belirledi. Dolayısıyla 250 gram ekmeğin 1 TL 25 Kuruş olması gerekiyordu. Biz en son ekmeğe zam yaptığımızı belirttiğimizde tarihler 15 Ağustos 2015’i gösteriyordu. Denizli halkı 2 buçuk yıldır ekmeği 1 TL’den alıyor. Hatta bazı dönemlerde fırıncılar, yeni açılan marketler kendi içlerinde fiyatları düşürerek rekabet ettiler” diye konuştu.

“EKMEK ZAMMINI 1 YIL ÖNCE HAK ETMİŞTİK”
“2 buçuk yıldan bu yana bakıldığında ne mazot ne de ekmek yapmak için ihtiyaç duygumuz temel malzemelerin fiyatları sabit kaldı” diyen Başkan Karadaban sözlerine şöyle devam etti: “Aslında ekmek zammını 1 yıl önce hak etmiştik. Ocak ayında 6 aylık süreçte zam yapmayacağımızın sözünü vermiştik. Sözümüzde durduk. Hatta yılsonuna geldik ama hala zam yapmadık. Hep ‘gizli zam mı oluyor’ diye merak ediliyor. Yönetmelik değişikliği olmamış olsaydı, 250 gram ekmeği halkın hiç haberi olmadan 200 grama düşürüp aynı fiyattan satış yapmaya devam etseydik o zaman gizli bir zam yapmış olurduk. Ekmek 1 TL’lik seviyeye geldi. Bundan sonraki süreçte yüzde 10-15’lik zamlar yapıldığında ister istemez 1 TL 10 Kuruş, 1 TL 20 Kuruş olacak. Ancak bu fiyatların tutma ihtimali yok. Bu durumda halk bozuk para sıkıntısı yaşayacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER