'DENİZLİ HAYVANCILIĞIN MERKEZİ OLACAK'

'DENİZLİ HAYVANCILIĞIN MERKEZİ OLACAK'

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli’de son 15 yılda hayvancılık desteklerinin 51 kat arttığını söyledi. Denizli’ye 714,6 milyon lira hayvancılık desteği verildiğini belirten Milletvekili Şahin Tin, “Denizli hayvancılığın merkezi olacak. Yeni dönemde desteklerimiz daha da artacak. Üreticimiz, Denizli’miz ve Türkiye’miz kazanacak” dedi. 

Çivril ilçe merkezinde esnaf ziyaretleri yapan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, daha sonra Işıklı, Yeniköy, Beydilli, Yuvaköy, Düzbel, İshaklı, Çandır, Süngüllü, Yamanlar ve Gümüşsu Mahalleleri’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Denizli’ye verilen tarımsal destek ödemelerinin 15 yılda 7,2 kat arttırıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Çiftçimize 1,6 milyar lira tarımsal destek ödemesi yapıldı. Milli kaynaklarla milli üretim ideali çerçevesinde Havza bazlı üretime dayalı destekleme modeline geçtik. Denizlimizde 941 tarım havzasını belirledik. Her havzada en uygun ve en iyi yetişen ürünleri belirledik, Stratejik ve arz açığı olan 21 ürünü havza bazında destekliyoruz. Buğday ve yem bitkilerini ise her havzada destekliyoruz” dedi.

“KIRSAL KALKINMA HAMLESİNİ BAŞLATTIK”
Denizli’ye son 11 yılda 58,7 milyon TL hibe desteği verildiğini belirten Milletvekili Şahin Tin, “Bu hibelerle 128 yeni sanayi tesisi kuruldu. Bin 146 kişiye istihdam sağlandı. Ayrıca 313 damlama ve yağmurlama sulama tesisinin kurulumu desteklendi. Denizli’yi IPARD hibeleriyle buluşturduk. IPARD ile Denizli’de; toplam yatırım tutarı 200,7 milyon TL olan 298 projeye 90,2 milyon TL hibe desteği sağladık. Bu sayede 2 bin 555 kişiye istihdam oluşturduk” diye konuştu.

“15 YILDA DENİZLİ’DE HAYVANCILIK DESTEĞİNİ 51 KAT ARTIRDIK”
Denizli’de hayvancılığın gelişmesi ve büyümesi için desteklerin artırıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Büyükbaştan küçükbaşa, besiden süte kadar birçok alan hayvancılıkta destekleme kapsamına alındı. Son 15 yılda Denizli’de hayvancılık desteğini 51 kat artırdık. Bu dönemde Denizli’ye toplam 714,6 milyon lira hayvancılık desteği verdik. Denizli damızlık düve üretim merkezi olma yolunda ilerliyor. Denizli’de en az 500 baş kapasiteli damızlık gebe düve üretim merkezleri kuruluyor. İnşaat yatırımlarına, alet-ekipman ve buzağı alımına yüzde 50 destek veriyoruz” dedi.

“TARIM VE HAYVANCILIKTA GELECEK PLANLARIMIZ HAZIR”
Tarım ve hayvancılıkta geleceği şimdiden planladıklarını, belirledikleri vizyon doğrultusunda politikalar uyguladıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin, “2023 yılında Tarımsal Gayrisafi Yurtiçi Hasılamızı 150 milyar dolara, tarımsal ihracatımızı 40 milyar dolara çıkarmış, bir Türkiye için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 2018 yılında çiftçilerimize toplam 14,5 milyar TL destekleme ödemesi yapacağız. Tarımsal destekleri asgari 3 yıllık dönemler için açıklayacağız. Tarım ve sanayi entegrasyonunu sağlamak için tarıma dayalı ekonomik yatırımlara yüzde 50 hibe desteği vermeye devam edeceğiz. Hayvan varlığını artıracağız. Kırmızı et tüketiminde kendine yeterli bir ülke konumuna geleceğiz. Damızlık hayvan desteğini artıracağız. Hayvan sağlığını koruyacak, refahını ve verimi artıracak ahır/ağılların yapımı ve yenilenmesini teşvik etmeye devam edeceğiz. Ülkemizin hayvan varlığını artırmak amacıyla, Ziraat Bankası kredi olanaklarıyla şartları uygun olan yetiştiricilere 250 bin damızlık gebe düve, 300 başa kadar olmak üzere toplamda 500 bin baş damızlık koyun verilmesi hedefleniyor. İhtiyaç durumlarında süt piyasasının regülasyonu uygulamasına devam edeceğiz. Üreticinin ve tüketicinin korunması, sürdürülebilirliğin sağlanması ve süt fiyatlarında istikrarın korunmasını sağlayacağız. Tarım ve hayvancılık sektörünü yatırım açısından daha cazip sektörler haline getirmek önceliklerimiz arasında. Ülkemizde üretim çeşitliliğini tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi ile artıracağız. Bu sektörlere sağladığımız destekleri, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Denizli hayvancılığın merkezi olacak. Yeni dönemde desteklerimiz daha da artacak. Üreticimiz, Denizli’miz ve Türkiye’miz kazanacak” ifadelerine yer verdi. 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER