'DENİZLİ; HERYERE RAHAT ULAŞILAN, KOLAY BİR KENT OLACAK'

'DENİZLİ; HERYERE RAHAT ULAŞILAN, KOLAY BİR KENT OLACAK'

ZOLAN’IN ÖDÜLLÜ PROJESİ “TRAFİK YÖNETİM SİSTEMİ” YÜZDE 100 YERLİ VE DENİZLİLİ
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan bir basın toplantısı düzenledi ve 2017 yılı değerlendirmesi ile sunumunda gerçekleştirdi. Başkan Zolan, “Denizli’nin en büyük sorunu; ulaşım. Bizim yaklaşık 3 yıl önce yapmış olduğumuz anketlerde hep ulaşım sorunları ön plana çıktı. Şehirde yaşarken de ulaşım sorununu görüyorduk. Son 2 -2,5 yıldır bütçemizi hep ulaşıma ayırdık. Yüzde 100 yerli ve Denizlili bir ‘trafik yönetim sistemi’ yazılımı gerçekleştirdik ve bununla ödül aldık. Ulaşımla ilgili de birçok güzellikler ve ciddi yatırımlara giriştik” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN SABRINDAN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Kent merkezinde altyapının tamamlandığının altını çizen Başkan Zolan; “ Şehir merkezinde altyapımızı tamamladık. İlçelerimizin birçok yerinde tamamladık ama devam eden yerlerimiz var. Hizmete devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın sabrından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Sonrasında olmazsa olmazlardan üst yapıda ne yapsak yakışır. Ulus Caddesi’nde üst yapıyı yaptık. Artık trafik orada 3 şeritli geniş yolda güzel bir şekilde akıyor. Aynı şekilde Hüdai Oral Caddesi’nde üstyapısını yaptık. Fatih Caddesi’ni tamamen tamamladık. Bunun gibi caddeleri tamamlaya tamamlaya gideceğiz” diye konuştu.

“DENİZLİMİZ ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK”
Mayıs ortasına kadar üst yapıyı tamamlayacaklarının altını çizen Başkan Zolan “İşte o zaman şehrimizde güzellikler ortaya çıkacak. Üstyapı yaparken de eskiye dönük hiçbir şey bırakmıyoruz. Kaldırımları, yolları ne varsa hepsini kazıp sıfırdan vatandaşımızın çekmiş olduğu eziyetleri son vermek için o güzellikleri korumamız gerekiyordu. İnşallah Denizlimiz çok daha güzel olacak. Bu dönem de Denizli’de yaşayanlara denk geldi. Başkan olarak bana, vatandaşlar olarak da tüm Denizli’de yaşayan insanlarımıza denk geldi. Ben 20 sene önce bu işler bitmiş olsun istemez miydim? Keşke Denizli’de 20 yıl önce altyapı sorunları bitmiş olsaydı. Ama biz geleceğe altyapı sorunları bitmiş bir şehir bırakmak zorundayız. Ama doğruyu yapmaktan kaçarsak sorunu bir 5 yıl daha ötelemiş oluruz. Sonrasında şehir başka krizlere girer. Biz bu riski almak durumundaydık. Tüm Denizlili vatandaşlarımızla beraber bu riski aldık ve yaptık. İnşallah Denizlimiz’de altyapı yapılan yerlerde 100 yıl boyunca bir daha altyapı yapılmayacak. Torunumuzun torunun göreceği işleri bugünden yapıp bırakmak güzel bir şey” dedi. 

 “ULAŞIMLA İLGİLİ CİDDİ İŞLERE GİRDİK”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kurmaylarıyla birlikte ‘2017 Değerlendirme Toplantısında’ basın mensupları bir araya geldi. Büyükşehir Meclisi Toplantı Salonu’nda buluşan Başkan Osman Zolan; ulaşım konusunda bilgiler verdi. Başkan Osman Zolan, “Denizli’nin en büyük sorunu; ulaşım. Biz yaklaşık 3 yıl önce yapmış olduğumuz anketlerde hep ulaşım ön plana çıktı. Şehirde yaşarken de ulaşım sorununu görüyorduk. Son 2 – 2,5 yıldır bütçemizi hep ulaşıma ayırdık. Ulaşımla ilgili de ciddi işlere girdik. 2004 yılında Bakanımız Nihat Zeybekçi Belediye Başkanı’yken, ben de başkan yardımcısıydım. O zaman Denizli’de 134 bin araç vardı. Şimdi 3 katı, 390 bin araç var. Yollar aynı yollar. İstiklal Caddesi’ni, Gazi Bulvarı’nı, Lise Caddesi’ni genişletemezsin. Trafiğin çözümü ile ilgili başka yöntemler bulmamız gerekiyordu. Köprülü kavşaklar; 2005’te Nihat Başkanım zamanında yapılmaya başlanmıştı. O zaman da çok söz söyleyen olmuştu. Bu yapılmaya devam ediyor. Ankara – İzmir Çevre yolu, Bozburun Köprülü Kavşağı bitti. Şehrimiz güle güle kullansın. Zeybek köprülü kavşağımızı tamamladık, açtık. Ankara Yolu Alt Geçit Kavşağı’nda 3 kilometre gitmeyi kısalttık. Sevindik Kavşağı’nı rahatlattık. Sevindik’e yük gelmiyor. Hem de Akhan Kavşağı’nı rahatlattık, yükünü hafiflettik. Denizli’den Ankara’ya gidenler Akhan’dan değil; buradan geriye dönebiliyor. Sanayi Bağlantı Köprüsü hızlı bir şekilde devam ediyor. 3’üncü Sanayimizi İlbadı Mezarlığımızın olduğu yerden gelen üst köprüsünün artık kalıpları ortaya çıktı; detaylar çalışıyor. 1 ay içinde de Sanayi Bağlantı Köprümüz hizmete alınacak. Bu da İzmir bulvarını rahatlatacak. İnsanlar karşıya geçmek için İzmir Bulvarını değil hem araç, hem de yaya trafiğine hizmet eden 2 gidiş 2 geliş olan bağlantı köprüsünü kullanacaklar” dedi. 

“DENİZLİ YENİ BİR ÇEVRE YOLU KAZANSIN İSTEDİK”
2017 yılında çalışmalarına başlanan Hal kavşağı hakkında da açıklama yapan Başkan Zolan, “Hal Kavşağı; Denizli’nin hiç gündeminde yoktu. Çünkü Ankara – İzmir çevre yolunu Bozburun Köprülü Kavşağımızı yaptık 50 metre şeklinde İzmir Bulvarı’na bağladık. Amacımız; İzmir Bulvarı’na bağlanan 50 metrelik yol gidecek. Umut 2, Umut 3’lerin arasından gelen 1200 Evlere giden yolla buluşmasıdır. Yani Denizli yeni bir çevre yolu kazansın istedik. Oradaki çevre yoluyla beraber oradaki 20’ye yakın mahalle artık şehrin üzerinden değil; o çevre yolundan sanayiye, Ankara’ya, İzmir’e hem konforlu hem de seri bir şekilde kısa zamanda gidebilir olacak. Şimdi yapım ihalesine çıktık. İnşallah Temmuz, Ağustos gibi o yolu hizmete alacağız. 4 gidiş, 4 geliş 50 metre genişliğinde 8 şeritli bir yol olacak. Bu 3 köprülü kavşağı yaparken dedik ki ‘hal kavşağımızı da yapalım. Yarın buraya tekrar girmek, tekrar sıkıntı olmaması yönünden bunu da bitirmiş olalım.’ Sanırım yarın İzmir’den gelenler o hal kavşağının üstünden Denizli’ye doğru geçecek. Orada aşağıdan dolaşmalar da son bulacak. Sonra o Sanayi Köprüsü’nün de altından geçecek. Üçgen’in de Antalya’ya giden köprüsünü açtık. Antalya’ya da seri bir şekilde gidebilir hale geleceğiz. Onun için Hal Köprülü Kavşağı Denizlimize yeni çevre yolu anlamında o akışı çözme anlamında bir güzellik olacak. Yarın orada tekrar sıkıntı olmaması adına önlem aldık” diye konuştu.  

“ÜÇGEN KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI, DENİZLİ’NİN KALBİ”
Denizli’nin vizyon projeleri içerisinde yer alan Üçgen Köprülü Kavşağı hakkında da açıklama yapan Başkan Zolan, “Üçgen Köprülü Kavşaklarımız, 2017 yılının en yoğun iş programımızda olan köprülü kavşaktı. Orası Denizli’nin kalbidir. Ankara, İzmir, Muğla, Antalya yollarının birleştiği yer. Yapılmadan önce herkesin 15-20 dakika beklediği, yakıt anlamında çok fazla olduğu, ayrıca stresin olduğu bir yerdi. 1 tanesini devreye aldık. İnşallah 2’ncisini de 15 – 20 gün içerisinde devreye alacağız. Antalya’dan İzmir’e doğru giden köprüyü de devreye alacağız. Şuanda Ankara’ya giden yolu da devreye aldık. Ankara, İzmir yolunu da devreye aldığımızda bilin ki Üçgen’de artık kimse ışıkta beklemeden; normal yolda gidiyormuşçasına giderek, geçip gidecek. Üçgenimizin de çok yoğun bir yapılaşması oldu” şeklinde ifade etti.

“2017 YILINDA 43 KÖPRÜ YAPMIŞIZ”
2017 yılı içerisinde üst geçitlere de büyük önem verdiğini belirten Başkan Zolan, “Yaya üst geçitlerimizi yaptık. İnşallah onları yapmaya devam edeceğiz. 4 milyon metre kare kilit taş döşedik. Denizli’de ne varsa ilçelerimizde de olacak, kimsenin çamura, toza ayağı değmeyecek dedik. 4 milyon metre kare kilit taş döşedik ve döşemeye de devam edeceğiz. Sırf 2017 yılında 43 köprü yapmışız. Birçok noktada işlerimizi yapmaya devam ediyoruz” dedi.

“TRAFİK YÖNETİM SİSTEMİNE ÖDÜL GELDİ”
Tamamıyla milli ve yerli proje olan Trafik Yönetim Sistemi hakkında konuşan Başkan Zolan, Şunları söyledi: “Trafik Yönetim Sistemi’ne Ankara’dan ödül geldi. O Trafik Yönetim Sistemi de Denizlimiz’in yerli ve milli projesidir. Bugün her hafta birkaç il Denizli’ye gelir Trafik Yönetim Sistemi’ni inceler. Türkiye’nin birçok ilinde uygulanır hale gelecek. Trafik Yönetim sistemi hangi gün, hangi saatte, nereye, ne kadar araç geçiyor onu planlıyor ve ona göre ışık sürelerini belirliyor. Artık diğer tarafa yeşil yanıp hiç araba geçmeyip siz kırmızı ışıkta beklemiyorsunuz. Ve yeşil dalgalar oluşturabiliyoruz. Oturduğumuz yerden 95 kavşağı görüp koordine edebiliyoruz. Antalya yolundan gidip gelirken belli bir hızla gittiğinizde görürsünüz. Ulus Caddesi’nden 1 defa yeşil yakaladığınız zaman belli bir hızla gittiğinizde hep yeşile denk gelirsiniz. Adliye’nin önü de o şekilde. Bunun gibi birçok yer var. Bunu sağlayan ulaşımla ilgili trafik yönetim sistemidir. Masa başında arkadaşlarımız kavşakları tarıyor, ‘şunlar şunlar birbirini takip etsin’ dediği anda takip ediyor.” 

“TOPLU TAŞIMADA İNSANLARIMIZI GİDECEKLERİ YERLERE KISA ZAMANDA ULAŞTIRACAĞIZ”
Trafik Yönetim Sistemi’nin faydaları hakkında da açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, “Bugün artık bir otobüsümüze kırmızı yanmıyor. 20 numaraya bindiğiniz zaman kırmızı ışıkta durmadan geçersiniz. Otobüs ışığa yaklaştığı zaman kırmızılar yeşil olur. Çünkü otobüste 45-50 kişi vardır; onlara öncelik tanırız. Bunu denemek için 20 numarayı yaptık. Toplu taşımada insanlarımızı kısa zamanda ulaştırma anlamında bu sayısı daha fazlaya çıkaracağız” diye konuştu.

“‘DENİZLİMİZ’İN 9 NOKTASINA OTOPARK’ DEDİK VE YAPIYORUZ”
Denizli’nin otopark sorununa da çözüm getirdiklerini dile getiren Başkan Zolan, “Otoparklara başladık. Otopark hikayesi de Denizli’nin ayrı bir hikayesidir. 15 Mayıs’ta Hacıkaplanlar Camisi’nin karşısındaki köşe otoparkımız bitti. Yakında kullanmaya başlayacağız. Çamlık’ta bir otopark yaptık. O da 1 ay sonra bitecek; kullanmaya başlayacağız. Pelitlibağ’da yer altında otoparkla ilgili hazırlığımız yapıldı. Ama onun öncesinde tam 5 buçuk, 6 yıl önce bir karar vermiştik. Denizli’nin merkezinde otopark yoktu; milletin arsasına, evine, iş yerine ‘burası otopark’ dedik. ‘Denizlimiz’in 9 noktasına otopark’ dedik. Üzülerek dedik ama demek zorundaydık. Bir belediye Başkanı olarak geleceğe bu şehri hazırlamak için bunları yapmak durumundaydık. Tabii ki vatandaşlarımız haklı olarak hukuki yollarda idare mahkemeleri sürdü. Orada davalar belediyemizin lehine sonuçlandı. Sonrasında kamulaştırmaya girdik. Ben sadece size olayın boyutunu göstermek için söylüyorum. O 9 tane yerde kamulaştırmalar hızlı bir şekilde sürüyor. Şuanda 60 milyonun üstünde 9 tane noktada kamulaştırmayla ilgili bedel ödedik. Sadece otopark yeri hazırlamak adına 60 milyondan fazla bedel ödedik. Tamamlandığında da 90 ile 100 milyon arasında şehrin merkezindeki o 9 tane otoparkın bedeli olacak. Takriben birçoğu 5 ay içinde tamamlanacak. İnşallah ondan sonra da şehrimizin merkezinde otoparkları yapımını gerçekleştireceğiz. Keşke o yerler olsaydı da sadece yapsaydık. Bizler şuanda kamulaştırıyoruz. Ben arkadaşlara ‘yapmamız gerekiyor’ dedim. Vatandaşlar geldiğinde üzgünüm ben sizin yerinizde olsam bende kızarım. Vatandaşların hakkını vermeye çalışıyoruz. Nasıl bir belediye başkanı alt yapıyı yapmak durumundaysa; burada da milletin malını koruyup, bedelini ödemek zorundayız. Otoparklar yapıp, yerini ayırmak durumundayız. Biz hiçbir sorunun ortada sıkıntı varken etrafından dolaşmadık” şeklinde ifade etti.

YARIN; “YA SORUN BİZİ, YA DA BİZ SORUNU ÇÖZECEĞİZ, DEDİK. KURUMSAL BİR BELEDİYE OLDUK .”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER