'DENİZLİ İ İHRACATI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE ARTTI'

'DENİZLİ İ İHRACATI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE ARTTI'

2017 Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili VE Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, “Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 8,2 artarak 205 milyon USD olarak gerçekleşti” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından haziran ayı ihracat rakamları açıklandı. ürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili VE Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, 2017 Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Kocasert, “Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 8,2 artarak 205 milyon USD olarak gerçekleşti. Ocak-Haziran döneminde ise Denizli İhracatçılar Birliğince kayda alınan ihracat 1,2 milyar USD ile bir önceki yılın ilk altı ayına göre yüzde 10,4 artış gösterdi. Denizli ihracatındaki artış da benzer şekilde devam ediyor. TİM tarafından açıklanan verilere göre; ilimiz ihracatı haziran ayında yüzde 4,8 arttı ve 255 milyon USD’ye ulaştı. Ocak-Haziran döneminde ise ilimiz ihracatının yüzde 6,9 yükselişle 1,4 milyar USD olarak gerçekleştiğini görüyoruz” dedi.

“İHRACATIMIZ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ”
Türkiye genelindeki ihracatın da yılın ilk yarısında güçlü bir şekilde arttığını belirten Başkan Kocasert, “Haziran ayında yüzde 1,8 artış oranıyla 12,1 milyar USD olarak gerçekleşen ihracatımız yüzleri güldürdü. Yılın ilk yarısında ise ülke ihracatımızdaki artış yüzde 8,2 ile 76,3 milyar USD olarak gerçekleşti. “İhracat Atılım Yılı” olarak belirlenen 2017’nin ilk yarısında böylesine olumlu bir tabloyla karşılaşmamız son derece cesaretlendirici ve motive edici. Aynı zamanda yılın ikinci yarısı için de umut verici” diye konuştu.

NET İHRACATIN BÜYÜMEYE KATKISI POZİTİF
Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2017 yılı ilk çeyrek büyüme verilerini hatırlatan Baş kan Kocasert, “Yüzde 5 ile beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen büyüme rakamları hepimizi son derece sevindirmişti.  2016 yılında büyümeye negatif etkisi olan net ihracatın, 2017’nin ilk çeyreğinde 2,2 puanla pozitif katkı yapması ve büyümenin yaklaşık yarısının net ihracattan sağlanması ülkemiz adına elbette çok önemli. Dengeli, sürdürülebilir ve yüksek büyüme rakamlarına ulaşmak için ihracat olmazsa olmazımız konumunda” şeklinde ifade etti.

“REKORLARIMIZ DEVAM EDİYOR”
Başkan Kocasert son olarak şu ifadelere yer verdi: “Dünya ticaretinin yeniden canlandığı 2017 yılında ülkemiz de Dünya, AB ve ABD dış ticaretinden aldığı paylarda yeni rekorlara ulaştı. Dünya ticaretinden aldığımız payı binde 8,9’dan binde 9’a çıkarmayı başardık. Benzer şekilde, AB ithalatındaki payımız yüzde 1,28’den yüzde 1,29’a ulaştı. ABD ithalatındaki payımızın ise binde 3’ten binde 3,1’e yükseldiğini görüyoruz. İnanıyorum ki, hükümetimizin sağladığı ve sağlayacağı desteklerle birlikte yılın ikinci yarısında da böylesine olumlu tabloyla karşılaşacağız.”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221