DENİZLİ İHRACATI ŞUBATTA YÜZDE 13 ARTTI

DENİZLİ İHRACATI ŞUBATTA YÜZDE 13 ARTTI

Şubat ayı ihracat rakamlarını açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, Denizli’de ihracat, şubat ayında yüzde 13 oranında artarak 200 milyon Dolar oldu. Ocak-Şubat döneminde ise ihracat, çift haneli artış performansını sürdürerek yüzde 11 oranında arttı ve 408 milyon Dolar oldu” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, ihracat rakamlarını açıkladı. DENİB toplantı salonunda yapılan toplantıda konuşan Başkan Kocasert, Denizli’de ihracatın, şubat ayında yüzde 13 oranında artarak 200 milyon Dolar olduğunu söyledi. Ocak-Şubat döneminde ise ihracat, çift haneli artış performansını sürdürerek yüzde 11 oranında arttığını ve 408 milyon Dolar olduğunu söyleyen Kocasert, Şubat ayında TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 24 yükselişle 260 milyon Dolara’ ulaştı. Ocak-Şubat döneminde ise Denizli ihracatı yüzde 21 oranında arttı ve 521 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Denizli İhracatçılar Birliği, geçen sene ulaştığı ve kurulduğu günden bu yana en yüksek değer olan 2 milyar 450 milyon dolarlık ihracat rekorunu aşmayı hedefliyor.

“HEDEFİMİZ 170 MİLYAR DOLAR”
Rakamlar hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Kocasert, “İhracatta Denizli Türkiye ortalamasının üzerinde seyir ediyor. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 21’lik bir artış söz konusu. 521 Milyon Dolar’a yükselen bir rakamdan söz ediyoruz. İhracatta Türkiye’de 9’uncu il olma özelliğimizi koruyoruz.  Taleplerde bir canlanma var. 16 aydır açıklanan ihracat rakamlarında artış var. Bu yıl hedefimiz 169 Milyar Dolar’ı geçmek istiyoruz. Hedefimiz 170 bu şekilde de olacağını öngörüyoruz” dedi.

“BÜYÜME ORANINI 5 KERE REVİZE ETTİLER”
Türkiye ve Denizli ihracatının sürekli büyüdüğünü ifade eden Başkan Kocasert, “Dün Türkiye’nin bu kadar hızlı büyüyeceğini düşünmüyordu. Onlarda bunu kabul edemedi ve büyüme oranlarını 5 kere revize ettiler. Bu yılda en az yüzde 5-6 büyüme oranı olacağını düşünüyoruz. 2018’in ilk iki aylık sürecinde yine büyüme oranları revize edildi. Bu yine sürecek. Verdiğimiz sözü tutacağız ve 170 Milyar Dolar seviyesini göreceğiz” diye konuştu.

“ÇİFT HANELİ ENFLASYON YAKIŞMIYOR”
Çift haneli enflasyonun kendilerine yakışmadığını da sözlerine ekleyen Başkan Kocasert, “Bu şekilde büyüyen ve ihracat yapan bir ülkeye çift haneli enflasyon yakışmıyor. Nisanda tek haneye ulaşmamız gerekiyor. İstikrar için bu şart. Enflasyonun yüzde 5’ler seviyesine gelmesi gerekiyor” dedi.

“SADECE ÜYELERE DEĞİL, TOPLUMA KARŞI DA SORUMLUYUZ”
“DENİB sadece mesleki bir örgüt değil” diyen Başkan Kocasert, “Bizler sadece Denizli İhracatçılar Birliği’ne üye olanlara değil, topluma karşı sorumluyuz. O yüzden çok çalışmalıyız. Projeler üretmeliyiz. ‘Genç mucitler’ ve buna benzer bir çok projemiz var. Denizli’nin her yerinden ilgi görüyoruz. DENİB Akademi 2015’te kuruldu. Her yıl 2 binin üzerinde mezun veriyor. Her türlü eğitim burada veriliyor. Bizler gençlerimizi sektöre kazandırmak istiyoruz. Bir malı markasız 8, markalı 48-58 Dolar’ı satıyorsunuz. Markalaşma eğitimlerimiz devam ediyor. Ekonomi Bakanlığı da bize ciddi bir destek veriyor. Denizli’de ve Türkiye’de ihracat artacak. Nisan ayından itibaren de para akışı hızlanacak” ifadelerini kullandı.

“AFRİN’İN BİR DE EKONOMİ AYAĞI VAR”
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de yürüttüğü ‘Zeytin Dalı’ operasyonu hakkında da konuşan Kocasert, “Bu operasyonun yapılması zorunludur. Biz normal bir operasyon yapmıyoruz. Bir ülkeye karşı savaş vermiyoruz. Terörizme karşı bir çalışma yapıyoruz. Askerlerimiz bir kişinin bile burnunun kanamasını istemiyor. Bu operasyonun bir de ekonomi ayağı var. Onun için çok çalışmamız gerekiyor. Mehmetçiğimiz Afrin’de biz burada çalışacağız. Çalışmak zorundayız. Bu ülkeye Kıbrıs Harekatı’nda büyük bir ambargo uygulandı.  Çok zor zamanlar geçirdik. Amerika uçakların kodlarını vermediği için gece uçak uçuramıyor. Almanya kod vermeyince tankları yerinden oynatamıyorduk. Artık askeri alanda da güçlüyüz. 15 Temmuz’u yaşadık. 16 Temmuz’da ülke hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam etti. Bizler 16 Temmuz’da Güney Afrika’ya heyet gönderdik. Böyle bir girişimin 10’da 1’i başka bir yerde olsa hayat durma noktasına gelirdi” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER