Denizli ihracatımız yüzde 31 arttı

Şubat ayı ihracat rakamlarına ilişkin açıklama yapan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı yüzde 31 yükselişle 320,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle ihracatımız 8 aylık aralıksız artış serisine şubat ayını da ilave etti ve ihracat yükselişimiz dokuzuncu aya taşınmış oldu” dedi.

Denizli ihracatımız yüzde 31 arttı

Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Memişoğlu, “2021 yılına hızlı bir giriş yapan ihracatımız, artışını geride bıraktığımız ayda da devam ettirdi. Ülkemiz ihracatı şubat ayında yüzde 9,6 yükselişle 16 milyar doları geride bıraktı. DENİB ve Denizli ihracatları da güçlü performanslarını sürdürdü. DENİB üyelerince şubat ayında yapılan ihracat yüzde 26 artışla 241 milyon dolar oldu. TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatı ise yüzde 31 yükselişle 320,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle ihracatımız sekiz aylık aralıksız artış serisine şubat ayını da ilave etti ve ihracat yükselişimiz dokuzuncu aya taşınmış oldu” dedi.

“Hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz”

Başkan Memişoğlu, şunları aktardı: “Bu sene 28 gün olan şubat ayında ihracat ailemizin gerçekleştirdiği 241 milyon dolar değerindeki ihracatımız, hedeflerimiz doğrultusunda ilerlediğimizi gösteriyor. Şubatta, ocak ayında yaptığımız 220 milyon dolar değerindeki ihracatımızın da üzerine çıktık. İyi başladığımız 2021 yılını, geride bıraktığımız şubat ayındaki ihracat performansımızla güçlendirdik. Bahar mevsimini karşıladığımız bu günlerde ihracatımızdan gelen güzel haberler, yılın geri kalanı için de ipuçlarını barındırıyor.”

Lokomotif sektörlerde çift haneli artış

Şubat ayında lokomotif sektörlerdeki çift haneli artışların dikkat çekici seviyede olduğunu ifade eden Başkan Memişoğlu, “İhracatımızda lider konumda bulunan tekstil-konfeksiyon sektörü yüzde 24,5 artışla 123 milyon dolara ulaştı. Benzer şekilde; elektrik-elektronik sektörü ihracatını yüzde 53 artırarak 44,4 milyon dolar taşırken, demir-demir dışı metaller sektörünün ihracatı yüzde 49 yükselişle 28 milyon dolar oldu. Madencilik sektörünün ihracatı ise yüzde 48 arttı ve 14 milyon dolar olarak gerçekleşti” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211