'DENİZLİ İHRACATINDA GÜÇLÜ ARTIŞLAR YAŞANDIĞINA ŞAHİT OLUYORUZ'

'DENİZLİ İHRACATINDA GÜÇLÜ ARTIŞLAR YAŞANDIĞINA ŞAHİT OLUYORUZ'

Mart ayı ihracat rakamlarının açılanmasının ardından yazılı açıklamada bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, “Denizli ihracatında güçlü artışlar yaşandığına şahit oluyoruz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Mart ayı ihracat rakamları açıklandı. İhracat rakamları hakkında yazılı açıklamada bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, “İlimizin ve ülkemizin güçlü ihracat performansının devam ettiğini görüyoruz. Ülkemiz ihracatı mart ayında tarihi bir rekor kırarak, en yüksek ihracat yapılan ay oldu. Bir diğer önemli gelişme de aylık ihracat rakamının ilk defa 15 milyar Dolar’ın sınırını geçmesiydi. Mart ayında ülkemiz ihracatı yüzde 11,5 artarak 15 milyar 106 milyon Dolar oldu. Yılın ilk üç ayına baktığımızda ise, ülkemiz ihracatı yüzde 10,4 oranında artarak 40 milyar 726 milyon Dolar’a ulaştı. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatında da güçlü artışlar yaşandığına şahit oluyoruz. Denizli ihracatı, mart ayında yüzde 17 artarak 314 milyon Dolar oldu. Yılın ilk çeyreğinde ise Denizli ihracatı yüzde 19,5 artışla 834 milyon Dolar’a ulaştı” diye konuştu.

“GÜÇLÜ İHRACAT GÜÇLÜ BÜYÜME”
Geçtiğimiz hafta içerisinde açıklanan büyüme rakamlarını hatırlatan Başkan Kocasert, “Bilindiği gibi, geçtiğimiz hafta 2017 yılı büyüme rakamları açıklanmış ve ülkemiz yıl genelinde yüzde 7,4 oranında bir büyümeye imza atmıştı. Bu büyüme oranıyla G-20’de zirveye yerleşirken; Almanya, ABD, Çin, Hindistan gibi ekonomi devlerini geride bırakmıştık. ‘İhracat Atılım Yılı’ ilan edilen 2017 yılında ulaştığımız 157,1 milyar Dolarlık ihracat, yıl boyunca büyümeye katkısını sürdürdü. Yüzde 7,4 oranındaki güçlü büyümeye net ihracat 0,15 puanlık katkı verirken, ihracatın büyümeye tek başına sağladığı katkı 2,55 puan oldu. İhracatta yeni rekorlar kıracağımız 2018 yılında da ihracatın büyümeye pozitif katkısının devam edeceği düşüncesindeyim” dedi.

               HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER