DENİZLİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YETENEK AVINA ÇIKTI

DENİZLİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YETENEK AVINA ÇIKTI

Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı işbirliği ile hazırlanan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Denizli’deki ilkokul 3. Sınıf öğrencilerine taramalar başladı.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde okullarda görev yapan 10 Beden Eğitimi Öğretmeni ile Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nce 10 antrenör oluşan tarama ekibi tüm ilçeleri gezerek ilkokul 3.sınıf öğrencilerini taramadan geçirecekler. Merkezefendi Lütfi Ege Anadolu Lisesi’nde yapılan taramalarda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, “Çocuklarımızda var olan yeteneklerini keşfetmek adına Bakanlığımız ve Gençlik Spor Bakanlığı arasında hazırlanan proje kapsamında tarama işlemlerine bugün yapılmakta. Her insanın belli bir alanda yetenekleri vardır. Önemli olan bunların keşfedilip geliştirilmesidir. İnanıyorum ki bu proje ile ülkemiz adına önemli sporcular keşfedilecektir. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizi tek yönlü değil, spor, bilim ve sanat alanlarında çok yönlü olarak yetiştirmek için projeler üretiyoruz. Çocuklarımız yarınlarımızdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TÜRKİYE GENELİ VERİ TABANINA İŞLENİYOR
Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi ülke genelinde ilk kez yapılacak bir tarama olması nedeniyle büyük önem arz ediyor. Bu kapsamında Denizli genelindeki ilkokul 3. Sınıf öğrencilerinin taraması 01 Haziran 2018 tarihine kadar gerçekleştirilecek. Yetenek taraması ilk aşamasında öğrencilerin dijital ortamda kayıtları oluşturuluyor. Sonrasında 8 ayrı istasyondan oluşan boy-kilo, esneklik, oturma yüksekliği ve kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, el kavrama kuvveti, geriye sağlık topu atma, çabukluk-çeviklik ve 20 metre sürat koşularında elektronik cihazlarla hassas ölçümleri yapılarak tablet aracılığı ile Türkiye geneli veri tabanına işleniyor. 

OLİMPİYAT SPORCULARI OLARAK YETİŞTİRİLECEKLER
Yapılan taramalar sonucunda Türkiye genelinde birinci basamakta seçilen 200 bin öğrenci iki yıl süre ile illerde ve ilçelerde oluşturulacak spor eğitim merkezlerinde temel spor eğitimine alınacak. Eğitimlerinin sonunda testler sonrasında bin 500-2 bin civarı öğrenci belirlenerek; olimpiyat sporcuları olarak yetiştirilecekler. 

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER