Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık; “Ramazan ayı, günahlarımızın affına vesile olsun”

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Mübarek Ramazan ayının başlaması nedeniyle yazılı mesaj yayınladı.

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık; “Ramazan ayı, günahlarımızın affına vesile olsun”

Müftü Aşık, Bakara suresinden 2/183 “Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” Diye başladığı mesajında

“Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş olan, manevi kazancı yüksek, onbir ay’ın sultanı Ramazan ayına ulaşmış bulunuyoruz. Ramazan ayı ki; İslam'ın beş temel esasından biri olan oruç ibadetinin özel zamanıdır. (Bakara, 2/185). Ramazan ayı ki; İnsanlar için hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği aydır. (Bakara, 2/185). Ramazan ayı ki Bin Ay’dan daha hayırlı olan Kadir gecesini içinde barındıran aydır. (Kadr, 97/1-5) Bu mübarek ayı öncelikle Mevla’mızın yasakladığı haramlara karşı bir kalkan, emrettiği farzları yerine getirmede sabır ve irade eğitimi olan oruç ibadetiyle şenlendirmeliyiz. Peygamber Efendimiz (sav); “Kim Allah’a inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân, 28) buyurmaktadır. Oruçlarımız, günahlarla kirlenen kalplerimizin yeniden tertemiz fıtratına dönmesine bir vesile olmalıdır. Özellikle imsak ve iftar arası bedenimizi yeme, içmeden uzak tuttuğumuz bu mübarek ay, bizler için bir ömür boyu Rabbimizin haram kıldığı tüm çirkinliklerden uzak kalmayı sağlayan bir zaman dilimi olmalıdır.” Dedi.

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, mesajında daha sonra şu görüşlere yerverdi. “Hülasa infak Allah’ın verdiği, bize ikram ettiği malı, Allah’ın kullarına, O’nun rızasını kazanmak için harcamamızdır. Bu duygu ve düşünce içerisinde; Ramazan ayında “İnfak”ın bireysel ve toplumsal yararlarına dikkat çekmek için vaaz ve hutbelerde “İnfak” konusu üzerinde durulacak, bu konu detaylı bir şekilde ramazan ayı boyunca işlenecektir. Bu ayda cemaatle kıldığımız Teravih namazları, yapılan vaaz u nasihatler, okunan mukabeleler; camilerimizin kadın-erkek, küçük-büyük tüm mümin kardeşlerimizle şenlenmesinde, yeniden mamur olmasında en büyük etkendir. Ayrıca bu ayda yaptığımız hayır ve hasenatlar, ikramda bulunduğumuz iftar sofraları, verdiğimiz fitre ve zekâtlar fakir kardeşlerimize, kimsesizlere bir el uzatma ve onlarla aramızda iman ve kardeşlik köprüsü kurmadır. Gündüzünü oruç ve mukabelelerle, gecesini teravih ve sahurla donattığımız Ramazan ayının, her geçen gün daha da özlemini duyduğumuz birlik ve beraberliğimizi, huzur ve mutluluğumuzu yeniden tesis etmesine, günahlarımızın affına, derecelerimizin yükselmesine, ahirette Reyyan kapısından cennete girmemize vesile olmasını Cenabı Hak’dan niyaz ederim.”

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER