“Denizli ile ekonomik ilişkileri artırmak istiyoruz”

Denizli Valisi Hasan Karahan’ı makamında ziyaret eden Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek El-Şafi, “Denizli ile Katar arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkileri artırmak istiyoruz” dedi.

“Denizli ile ekonomik ilişkileri artırmak istiyoruz”

Denizli turizm bölgelerini gezmek, sağlık turizmi hakkında bilgiler almak ve Katar- Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla Denizli’ye gelen, Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek el-Şafi, Denizli Valisi Hasan Karahan’ı ziyaret etti. Makamda gerçekeleşen ziöyarette konuşan Büyükelçi Salim Mübarek el-Şafi; Denizli’nin Türkiye’deki önemli turizm, ticaret ve sanayi şehirleri arasında yer aldığını belirtertti. Büyükelçi Salim Mübarek el-Şafi; “Denizli ile Katar arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkileri artırmak istiyoruz” dedi.

“DENİZLİ EKONOMİSİYLE EGE BÖLGESİ’NİN YILDIZI”

Katar Büyükelçisi Salim Mübarek el-Şafi’ye ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Vali Hasan Karahan; kentin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler verdi. Vali Karahan; “Denizli ekonomisiyle Ege Bölgesi’nin yıldızı olan bir İl. Özellikle sanayide yaptığı başarılı işler tüm ülkemize örnek olmuştur. Tekstil alanında dünyada bir marka olarak bilinir ama bunun yanında termal turizmi, arkeolojik değerleri ve zengin doğasıyla da öne çıkan bir ilimizdir. Denizli’nin yaklaşık yüzde 47’si ormanlık alanlarla kaplıdır. Coğrafyasının çeşitliliği nedeniyle de doğa sporları, yamaç paraşütü ve kayak turizmi gibi birçok sportif faaliyet alanlarına sahiptir. Ulaşım açısından ülkemizin önemli turizm merkezlerine çok yakın. İkliminin özelliği itibariyle birçok tarım ürününün üretiminde Denizli ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor” şeklinde ifade etti.

“JEOTERMAL ENERJİ YATIRIMLARIMIZ VAR”

Tarım alanında ürün çeşitliliği bulunduğunu söyleyen Vali Karahan; “Jeotermal enerji yatırımlarımız var. Termal kaynağa dayalı fizik tedavi ve rahabilitasyon üniteleri var. Denizli sanayisinde tekstilin yanı sıra makine, metal gibi çok çeşitli sanayi kollarına sahip. Traverten mermer yönüyle dünyada sayılı bölgelerden biriyiz. Afyon-Kütahya arasında dünya traverten rezervlerinin yüzde 60’ın üzerinde bir rezerv var. Yine mermer traverten işletmecilerimiz ihracat yapıyorlar” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
A s
A s - 3 yıl Önce

Bi Katarlılar eksikti. Onları da getirin tamam olacak.

SIRADAKİ HABER