“Denizli, ilklere imza atıyor”

DTO Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Tuncer, 2. Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu’nda, Denizli’nin ilkler imza attığını söyledi.

“Denizli, ilklere imza atıyor”

Denizli Ticaret Odası (DTO) tarafından desteklenen ve Pamukkale Üniversitesi'nde (PAÜ) gerçekleştirilen 2. Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu’na farklı illerden akademisyenler ile öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. DTO Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Tuncer, sempozyum kapsamındaki ‘Oda ve Borsaların Ekonomik Kalkınmadaki Rolü Paneli’nde konuşmacı olarak yer aldı ve DTO’nun şehrin kalkınmasındaki katkılarını anlattı. Tuncer, “Köklü bir gelenekten güçlü bir geleceğe emin adımlarla yol alan DTO, insanımızın genlerinden gelen girişimci ruhunu ekonomiye katma değer, iş ve istihdam olarak kazandırmak için yıl boyunca çok sayıda organizasyon düzenlemektedir. Bu sayede, çocuklardan gençlere, ev hanımlarından çalışanlara kadar geniş bir yelpazede toplumun kendi geleceğini kurgulayan, dünyanın geleceğinin kurgulanmasında da aktif rol alan bireyler haline gelmesini istiyoruz” dedi.

“DENİZLİ’DE, İLKLERE İMZA ATIYORUZ”

Denizli’nin Kalkınmasında DTO’nun rolünü anlatan Tuncer, Avrupa Birliği ve Güney Ege Kalkınma Ajansı kaynaklı projeler hazırlayıp uyguladıklarını dile getirdi. Tuncer, “Avrupa Birliği tarafından fonlanan, 5 Milyon Euro bütçeli Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemizi, Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde uygulamaya başlayacağız. Makina ve ekipman teminine dönük çalışmalarımız devam etmektedir. AB’den 5 milyon Euroluk hibe almaya hak kazanan TOBB’a bağlı iki odadan biri olarak DTO’nun destek aldığı Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nin hayat bulmasına çok yaklaştık. 93 yıllık oda tarihimizde, bir ilki gerçekleştirdik! Projemiz, Denizli’de en büyük bütçeli hibe destek programı olarak tarihe geçti. Gerekli araştırmaları tamamladık; makine alımlarının ihalesi aşamasına kadar geldik. Öte yandan, birkaç ay önce DİP’i yani Denizli İndirim Programı’nı başlattık. 12 sektörde yurt genelindeki 126 adreste, üyelerimize özel indirim imkânı oluşturduk. İndirim programımız, ülkemizde içerik anlamında yerel bir girişim olarak ilktir. Hatta, çevre iller ile TOBB’a bağlı diğer oda ve borsalara da örnek olduk. Bizden sonra hızla benzerleri uygulamaya koyuldu. Denizli Ticaret Odası üyelerine çeşitli oranlarda indirimler sağlayan Denizli İndirim Programı ya da kısa adıyla DİP’i haziran ayında başlattık. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da ilgi gösterdiği kampanyamız, kısa zamanda büyük yol aldı. Firma sayısını artırarak da yoluna devam ediyor. Konut Kredisinde Faiz İndirimi Kampanyası’nı, Türkiye’de ilk biz yani Denizli Ticaret Odası başlattı. Bankalarla özel bir protokol yaptık ve konut kredisinde aylar önce ‘Herkes İçin Konut Desteği’ adı altında, yüzde 0,98’den başlayan kredi imkânı sağladık. Bu da ekonomiye önemli bir katkıdır” dedi.

DTO, ÇOK SAYIDA TOPLUMSAL PROJE BAŞLATTI

Farklı alanlarda çok sayıda mesleki ve kişisel gelişim eğitimine imza attıklarını anlatan Tuncer, “Denizli Valiliği ile birlikte Türkiye’de ilk defa Robotik Kodlama Eğitimi düzenledik. Okul dönemi boyunca, Denizli Ticaret Odası binamızda çocuklar, gençler ve ilgi duyan yetişkinlere, farklı yaş ve seviye gruplarında eğitim verdik” dedi.

DTO, HİZMETİ ÜYELERİNİN AYAĞINA GETİRDİ

Son 2 yılda 7 gün 24 saat online hizmet verir hale getirdikleri DTO’nun iş birliklerinin yanında iş dünyasını yakından ilgilendiren çok sayıda birimi kendi binası bünyesine kazandırarak hizmeti tek elden, kolay bir şekilde üyelerinin ayağına götürdüğünü aktaran Tuncer, “Denizli ABİGEM AB Danışmanlık ve İş Geliştirme Merkezi ile KOSGEB Temsilcilik Ofisi, odamızda faaliyet göstermektedir. Ayrıca, öncü illerden ve odalardan biri olarak Denizli Ticaret Odamızda İhracat Destek Ofisi de açtık. Bu birimlerimiz sayesinde, üyelerimize hem yurt içi hem de yurt dışı projeleri için bilgi ve danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Umarım; bugün ki sunumlarımızla, şehrin yarınlarının planlamasında da toplumsal bir katkı sağlamış oluruz” dedi.

“KADINLARI, İŞ HAYATINA KAZANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”

DTO’nun kadınların ekonomide bilfiil yer almasını da önemsediğini kaydeden Tuncer, “DTO olarak, TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu, Denizli İş Kadınları Birliği Derneği DİKAB’ın ev sahipliğinde, Coca-Cola ve Anadolu Vakfı'nın desteğinin yanında Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz Kız Kardeşim Projesi, yoğun ilgi gördü” diye konuştu.

“DENİZLİ, İLKLERİN ŞEHRİDİR”

1926 yılında kurulan DTO’nun da buna büyük bir ivme kazandırdığını kaydeden Tuncer, “Devletimizin ilk Anonim Şirketi, Denizli’de kurulmuştur. 1927’de ise ilimizin dinamik, çalışkan, fedakâr genç girişimcileri tarafından İlk Bölgesel Banka olan Denizli İktisat Bankası kurulmuştur. Türkiye Halk Bankası da, ilk şubesini 1938’de Denizli’de açmıştır. Denizli insanı, yerine göre ‘Umudum kalacağına, emeğim kalsın!’ diyerek daima ileriye bakan, çalışkan, geleceğe dönük fikri ve hayalleri bulunan, bunları gerçeğe dönüştürme azmiyle dinamizmini koruma başarısını gösteren örnek insanları, iş adamları ile anılan nadir yerlerden biridir” dedi.

SİLİFKE İLE KARDEŞ ODA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Öte yandan, Tuncer, DTO’nun organizasyondaki paydaşlarından Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kaynar ile panel öncesinde kurumları arasında yürürlüğe girecek Kardeş Oda İş Birliği Protokolü'nü imzaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221