DENİZLİ İSTİHDAM KURULU TOPLANDI

DENİZLİ İSTİHDAM KURULU TOPLANDI

Denizli’nin işgücü, istihdam ve mesleki eğitim ihtiyacını tespit etmek, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitim ve istihdam konularında etkinlik ve verimliliği artırmak amacıyla yerel düzeyde politikalar oluşturmak, plan yapmak ve kararlar almak, ilgili kurum ve kuruluşlara görüş ve önerilerde bulunmak amacıyla düzenlenen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2018 Yılı 2. Olağan toplantısı Valimiz Hasan Karahan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Denizli Valiliği Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya; Vali Hasan Karahan, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karadeniz, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz,  Denizli İŞKUR İl Müdürü V. Fatih Işık, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdullah Mersin, Kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve işverenler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Karahan; “Bu İstihdam Toplantımızı önceki toplantılardan farklı olarak İstihdam Seferberliğinin 2. Fazının iş verenlere aktarılması için iş verenlerimizin de katılımı ile gerçekleştiriyoruz. Sanayi ve üretim alanında ülke ekonomisine önemli katkı sunan, ihracatta her zaman ilk 10’un içinde yer alan Denizlili işadamlarımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına kayıtsız kalmayarak Milli İstihdam Seferberliğine destek verdikleri için teşekkürlerimi sunuyorum. İnanıyorum ki Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesinin 2. Fazına da iş adamlarımız büyük bir destek sağlayacaktır. Gün birlik olma ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine en iyi şekilde taşıma günüdür. Daha güçlü ekonomi ve 2023 yılı ülkemiz hedeflerine ulaşabilmek için hep birlikte iş birliği, güç birliği içerisinde gelecek kuşaklarımıza aydınlık yarınlar bırakabilme adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu seferberlikte hepimiz elimizi taşın altına koymamız gerekir. Denizli’nin her konuda olduğu gibi bu konuda da ülkemize örnek illerden biri olacağına inanıyorum ” diye konuştu.

Denizli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdullah Mersin, istihdam teşvikleri hakkında sunumunu yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

İstihdamın artırılması, çalışma hayatındaki sorunlar ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık, işgücü piyasası verileriyle İŞKUR’un faaliyetleri hakkında kurul üyelerini bilgilendirdi. İstihdam Teşvikleri hakkında da bilgilendirme sunumu yapan Işık; “SGK verilerine göre; Denizli ilinde 2017 yılında bir önceki yıla bakıldığında 18.364 artı istihdam yapılmıştır.  27.03.2018 tarihinde “Resmi Gazetede” yayınlanarak yürürlüğe giren 7103 Sayılı Kanunla, Sanayi, İmalat, Bilişim, Hizmet Sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara ve Esnafımıza birçok yeni istihdam teşvikleri sunulmuştur. Bunlar; +2 İlave İstihdam Teşviki, “Bir Senden Bir Benden” İstihdam Teşviki, İşbaşı Eğitim Programları, 2-5 Yaş arası çocuğu olan annelere, Kreş Yardımı şeklindedir. Yeni teşvikler ile birlikte bu artışın iki katına çıkacağını umut ediyorum ” dedi.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER