DENİZLİ KADIN PLATFORMU, KADIN MİLLETVEKİLİ ADAYLARIYLA BULUŞTU

DENİZLİ KADIN PLATFORMU, KADIN MİLLETVEKİLİ ADAYLARIYLA BULUŞTU

Denizli Kadın Platformu tarafından Denizli’deki kadın milletvekili adaylarıyla buluşma düzenlendi. Etkinliğe katılan milletvekili adaylarına kadına şiddet, çocuk istismarı, gençlerin istihdamı, hayvan hakları ile doğa ve çevre konularını içeren taahhütname imzalatıldı.

Denizli Kadın Platformu, Denizli’deki kadın milletvekili adayları ile bir buluşma düzenledi. Denizli Büyükşehir Belediyesi Beyaz Kafe’de gerçekleştirilen buluşmaya; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Adayı Gülizar Biçer Karaca, CHP Denizli Milletvekili Adayı Şeniz Süzek Doğan, İYİ Parti Denizli Milletvekili Adayı Zeynep Sözeri, Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak ve platform üyeleri katıldı. Etkinliğe katılan milletvekili adaylarına kadına şiddet, çocuk istismarı, gençlerin istihdamı, hayvan hakları ile doğa ve çevre konularını içeren taahhütname imzalatıldı. Buluşmaya dair açıklamalarda bulunan Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak; “Bütün partilerin kadın milletvekilleri adaylarına çağrıda bulunduk. Kadın Platformu olarak ‘sizlerin arkasındayız’ dedik. 3 milletvekili adayımız taahhütnamemizi imzaladılar. Meclise gittiklerinde kadınlar için neler yapacakları konusunda verdikleri taahhüde karşı bizler de takipçisi olacağız” dedi.

“YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Adayı Gülizar Biçer Karaca ise şunları aktardı: “Ben doğa haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısıyım. Doğa ve çevre konusunda, hayvan hakları konusunda bu süreçte inanılmaz bir mücadele verdik. Eskişehir’de çevremizi, doğamızı kirletecek olan termik santrale ‘hayır’ dedik. Sinop’ta nükleer santralin orada yaratacağı doğa katliamı için ‘hayır’ dedik. Bu anlamda da yaptıklarımız yapacaklarımızın bir teminatıdır. Hayvan hakları konusunda CHP olarak bizim önderliğimizde başlatılan bir yasal düzenleme var. Hayvanlara yönelik her türlü şiddetin ve katliamın çok ağır yaptırımlarla cezalandırılması konusunda yasal düzenlemeyi hazırladık. Ancak baskın bir seçim kararıyla parlamentoda gündeme gelemeden bir seçim takvimi yaşandı. Ben hem doğa ve çevre konusunda, hem kadın konusunda, hayvan hakları konusunda, kadının eşit temsiliyeti, gençlerimizin istihdamdaki ve eğitimdeki sorunları konusunda ciddi bir mücadele verecek olan bir ekipte yer almanın da onurunu yaşıyorum.”

“HEM BİR SİYASETÇİ HEM DE BİR HUKUKÇU OLARAK YOLA ÇIKTIM”
Milletvekili seçildiği takdirde; kadın cinayetleri konusunda Meclis’e yasa teklifi sunacağına dair söz veren CHP Denizli Milletvekili Adayı Şeniz Süzek Doğan; “Son çıkan kanunlarda kadının artık korunduğu, kadının toplumdaki yerinin daha önde olduğu söyleniyor. Bir avukat olarak kesinlikle bunun böyle olmadığını söyleyebilirim. Ülkemizde artan kadın cinayetlerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Kadına karşı uygulanan şiddette cezaların acilen arttırılması, yaptırımların acilen uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Gerekirse birebir kapısında polis bekletilerek bu önlemin alınmasını istiyorum ve Meclis’e gidince de bu konuda yasa teklifini partim adına sunacağıma söz veriyorum. Bunların önlemini almak için; hem bir siyasetçi hem de bir hukukçu olarak bu yola çıktım” diye konuştu.

“ŞİDDET UYGULAYAN ERKEKLER İÇİN TERAPİ MERKEZLERİ AÇILMALI”
“Ben gururla söylemek isterim ki bizim oluşumumuz öncelikle bayan oluşumudur” diyen İYİ Parti Denizli Milletvekili Adayı Zeynep Sözeri; sözlerine şöyle devam etti: “Genel Başkanımız Meral Akşener, tek bayan cumhurbaşkanı adayı. İnşallah Türkiye’nin ilk kadın cumhurbaşkanı olacaktır. Partimizin kadına verdiği önem çok açık bir şekilde ortadadır. Ele alınması gereken acil konulardan biri, kadının istihdamdaki yerinin arttırılmasıdır. Şiddeti önleme ve İzleme Merkezleri’nin yerine erkeklere terapi merkezlerinin açılmasını çok daha sağlıklı buluyoruz. Çünkü şiddete eğilimli olan erkekler bir şekilde tedavi altına alınıp, bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor. Kesinlikle yargı önüne çıktıklarında yaptıkları zulümlerden, şiddetlerden veya cinayetlerden ötürü iyi halden faydalanıp, hafifletilmiş hukuki adımların atılmaması gerekiyor.”

MİLLETVEKİLLERİNİN İMZALADIKLARI TAAHHÜTNAMENİN DETAYLARI
Platform tarafından kadın milletvekillerine imzalatılan taahhütnamede ise şu maddeler yer aldı: “Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gerekli tüm şartların ve yasaların uygulanması için mücadele edeceğime, kadının eşit temsili için mücadele edeceğime, çocuk gelinler konusunda erken evlendirme, çocuk istismarı konusunda duyarlı olacağıma ve bu konuda amansız mücadele vereceğime, genç istihdamın teşvik edilmesi ve gençlerin eğitilmesi için eşit şartların sağlanmasında mücadele edeceğime, hayvan hakları konusunda duyarlı olacağıma, hayvan hakları konusunda yasanın çıkması için çalışacağıma, doğa ve çevre konusunda çalışacağıma, su kaynaklarının korunması için mücadele edeceğime söz veriyorum! Taahhüt ediyorum!”

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER