DENİZLİ KADIN PLATFORMU'NDAN ANLAMLI KONFERANS

DENİZLİ KADIN PLATFORMU'NDAN ANLAMLI KONFERANS

Denizli Kadın Platformu tarafından TMMOB Konferans Salonu'nda Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişi ve Laikliğin anayasa girişi ile ilgili bir konferans gerçekleştirildi.

Denizli Kadın Platformu, aylık toplantısını TMMOB Konferans Salonu’nda gerçekleşirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişi ve Laikliğin anayasaya girişi ile ilgili bir de konferans gerçekleştirildi. Konferansta; Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ercan Haytoğlu konuşmacı olarak yer aldı ve Atatürk’ün Denizli’ye ziyareti ve laiklikle ilgili bilgiler verdi. Konferansa Denizli Kadın Platformu Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“4 ŞUBAT DENİZLİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN”
Düzenlenen konferans ile ilgili bilgi veren Denizli Kadın Platformu Başkanı Nurten Karakış, “4 Şubat Denizli için çok önemli bir gün. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye teşriflerinin yıldönümüydü. 5 Şubat’ta laikliğin anayasaya girişinin yıl dönümü. Bizlerde Denizli Kadın Platformu olarak bugünlerin önemine dikkat çekmek için aylık toplantımızda bu konuları işleme kararı aldık. Bu çerçevede de Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ercan Haytoğlu bizimle birlikte olacak” dedi.

“KADINLARIMIZIN SESİ OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Denizli Kadın Platformu olarak çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Karakış, “ Göreve geldiğimiz günden bu yana her ay bir ilçede kadınlarımız ile buluşuyor ve çalışmalarımızı yapıyoruz. Uzmanlarımız ile birlikte kadınlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Her ilçeye gitmeye ve kadınlarımızın sesi olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“1923’TEN 1938’E KADAR 52 VİLAYETİ GEZMİŞTİR”
Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ercan Haytoğlu, Atatürk’ün Denizli’ye gelmesinin çok büyük bir olay olduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi: “Denizli’nin yakın geçmişine baktığımızda bu toprakların işgal görmediğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz. 4 Şubat 1931’de Denizli’ye gelen Atatürk’ün o tarihte Anadolu’da yaptığı gezilerin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. 1923’ten 1938’e kadar Atatürk 52 vilayeti ziyaret etmek imkanı buldu. İzmir gibi yerlere birkaç kez gitme şansı bulsa da bazı yerlere gitme durumu olmamıştır. Bugünkü gibi teknolojik imkanlar olsa, her yere birden fazla gitme enerjisine sahipti. Mustafa Kemal Paşa ‘Denizli’ye mutlaka geleceğim’ ifadelerini kullanmış ve 4 Şubat 1931’de ziyareti gerçekleştirmiştir” ifadelerini kullandı.

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER