Denizli Kafkas Kültür Derneği’nden lokma hayrı

Denizli Kafkas Kültür Derneği, 21 Mayıs 1864’te Kafkas halklarına yönelik yapılan soykırımı ve sürgününde hayatını kaybetmiş Çerkesleri anmak için lokma hayrı yaptı.

Denizli Kafkas Kültür Derneği’nden lokma hayrı

Denizli Kafkas Kültür Derneği, 21 Mayıs 1864’te Kafkas halklarına yönelik yapılan soykırım ve sürgününde hayatını kaybeden Çerkesleri unutmadı. Dernek tarafından Esma Hatun Camii Önünde hayatını kaybeden Çerkesler için lokma hayrı yapıldı.

Lokma hayrında konuşan dernek Başkanı Sermet Al, “Denizli’de yaşayan Bozkurt İlçesi Hayriye Mahallesi Çerkesleri ve dışarıdan gelen bütün Çerkeslerin bir araya geldiği derneğimizde kültürümüzü yaşatmak için mücadele ediyoruz. 158 Yıl önce son çatışmanın bittiği 21 Mayıs günü, bizim için ‘Sürgün ve Soykırım Günü’dür. Her yıl anma etkinliği yapıyoruz. Bu çerçevede biz de Esma Hatun Camiimizde bir hatim duası ve lokma hayrı yapalım istedik. Biz, birlik ve bütünlüğün sağlanması için çalışmalar yapıyoruz. Örgütlenme aşamasını da aştık. Dışarıdan gelen arkadaşlara ulaşıp, derneğimize davet ediyoruz. Derneğimizde kültürümüzü yaşatacak etkinlikler yapıyoruz. Türkiye genelinde örgütlü olan Kafkas Dernekleri Federasyonu’na üyeyiz. Yaklaşık 55 derneğin üyeliğiyle oluşturulmuş federasyonumuzla birlikte Türkiye’de yaşayan Çerkesleri temsil etmeye, onların kültürel birikimlerini geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2022, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER