Denizli, Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’nı kutladı

Her yıl Mayıs Ayı’nın ilk haftası kutlanan ‘Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’ kapsamında Denizli’de de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 200 öğrenciye bisiklet kaskı hediye edildi.

Denizli, Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’nı kutladı

Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların eğitimindeki önemi vurgulamak, çeşitli kurum ve kuruluşların trafik eğitimine olan katkılarını artırmak amacıyla, her yıl Mayıs ayının ilk haftası kutlanan ‘Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’ kapsamında Denizli’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Valilik Konferans Salonu’nda başlayıp 15 Temmuz Delikliçınar Meydanı’nda devam eden etkinliğe; Vali Hasan Karahan, CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Merkezefendi Kaymakam Dr. Adem Uslu, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Alay Komutan Vekili Albay Mehmet Baykal, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Daire Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“KAZALARIN ÇOĞU İNSAN HATALARINDAN KAYNAKLANIYOR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Vali Hasan Karahan; “Gördüğümüz kazalarda insanların dikkatsizliği, özensizliği ve aceleciliği var. Sonunda da can ve mal kaybı oluyor. Demek ki; trafik kazalarının birçoğu insanların hatalarından kaynaklanıyor, bu hataların karşılığını, kazaların cezasını fazlasıyla çekiyor bedelini milletçe ödüyoruz. Bunları engellemenin tek yolu küçük yaşlardan itibaren trafiğe çıkana kadar eğitim verilmesidir. Bu konuyla ilgili artık bir bahanemiz yok. Eskiye göre yollarımız çok daha iyi, araçlarımız çok daha iyi. Dolayısıyla kaza olmasında suçu kendimizde arayacağız. Özellikle genç kardeşlerimizin bu konuda bizlere örnek olması gerekiyor. Gençlerin bu konuda hassasiyeti, duyarlılığı bizlerden fazla olacak. Denizli de günden güne rakamları daha aşağıya çekip Türkiye şartlarında iyi yerlere gelmesi konusunda örnek teşkil ediyor. Bu konuda özellikle gençlerimize büyük görevler düştüğünü ve sizlere güvendiğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

ÖDÜLLER VERİLDİ, HEDİYELER DAĞITILDI

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından trafikte görevli ve başarılı çalışmaları ile farkındalık oluşturan trafik hizmetlerinde görevli polis, jandarma, belediye ve sağlık personellerine başarı belgesi, hatasız araç kullanan sürücülerden nakliye, taksi ve servis şoförlerine ise plaket ve çeşitli hediyeler verildi. Törende ayrıca, hafta dolayısıyla okullarda düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de ödüllendirildi.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Valilik Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikten sonra, Valilik önünden 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kadar Denizli Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşte öğrenciler "Trafiğe can değil hayat verelim", “Arabanızı yeniden alabilirsiniz... Peki benim hayatım", "Hayatımız... Onu yolda bulmadık yolda kaybetmeyelim", "Şoför amca beni görünce yavaşla" yazılı dövizler taşıdı.

“ALKOL SİMÜLATÖR GÖZLÜĞÜ TAKAN PROTOKOL PENALTI ATIŞI YAPTI”

Etkinlik kapsamında ayrıca Delikliçınar Meydanı’nda İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri bilgilendirici stantlar açtı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı standında, alkol simülatör gözlüğü takan protokol üyeleri ve vatandaşlar düz çizgide yürümeye çalıştı. Protokol üyelerinin gözlükle penaltı atışı yapmakta zorlandığı anlar ise renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliklere katılan 200 öğrenciye, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından bisiklet kaskı hediye edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER