Denizli Mali Müşavirler Odası’ndan ‘GEKAP’ düzenlemesine tepki

Geri kazanım katılım payı (GEKAP) düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulunan Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Adnan Selçuk; “GEKAP uygulaması büyük sıkıntıların yanı sıra işverene de önemli bir maliyet artışını da beraberinde getiriyor” dedi.

Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Adnan Selçuk GEKAP düzenlemesine ilişkin Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; Denizli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Adnan Selçuk, Başkan Yardımcısı Hüseyin Bayramoğlu,  oda yönetim kurulu sekreteri Mehmet Sarıgöl, Sayman Hakan Cengiz ve oda yönetim kurulu üyesi Nuri Karakuş katıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Başkan Selçuk; “GEKAP düzenlemesi, plastik poşetler için 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girerek başlamıştı. Bu defa; lastik, akümülatör, pil, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya, ilaçlar için plastik ambalaj, metal ambalaj, cam ambalaj, kâğıt ambalaj, ahşap ambalaj için ise 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girerek uygulama başladı” şeklinde konuştu.

“İŞVERENE ÖNEMLİ BİR MALİYET ARTIŞINI DA BERABERİNDE GETİRİYOR”

Yasanın bu haliyle uygulanmasında ısrar edilmesi halinde, önümüzdeki zaman diliminde vergi sorumlusunun çok ağır yaptırımlarla karşılaşacağı açıktır diyen Başkan Selçuk; “ 2020 Yılı için pandemi nedeni ile 3’er aylık verilecek ve ödenecek vergiler, 6 aylık olarak Temmuz ayı sonuna kadar verilip ödenecek. Ancak uygulamada karşılaşılan sorunlar bazı konuların yeniden değerlendirilmesini gerektiriyor. GEKAP uygulaması, büyük sıkıntıların yanı sıra işverene de önemli bir maliyet artışını da beraberinde getiriyor. Geri kazanım katılım payı düzenlemesinin mevzuatta yer alan şekli ile uygulanması mümkün değildir. İlgili Bakanlıklar (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı) yasa ile ilgili yeterli bilgilendirme ve eğitim çalışması yapmamıştır. Bu nedenle, mevzuatın ve verilecek beyannamelerin sağlıklı olamayacağı açıktır. Yasa, değişik defalarda revizyona uğramış olmasına rağmen belirsizlikler ve tereddütler giderilememiştir. Bununla birlikte bu hafta veya önümüzdeki hafta, usul ve esaslarda değişikliğe gidileceği yönünde açıklama Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı tarafından açıklanmıştır.  Bu durumda, beyanname ve ödemelerde son güne yaklaşılmışken bir takım düzenlemelerin halen yapılacak olması yasanın uygulanabilir halde olmadığını açıkça göstermektedir. Yasanın bu haliyle uygulanmasında ısrar edilmesi halinde, önümüzdeki zaman diliminde vergi sorumlusunun çok ağır yaptırımlarla karşılaşacağı açıktır. Mevcut uygulamanın, biz Mali Müşavirler tarafından e-beyanname kapsamında sadece aracılık hizmeti olarak yerine getirileceği, beyannamenin kapsam ve içerik olarak vergi sorumlusuna ait olduğu, bu uygulamalardan meslektaşımızın sorumlu tutulamayacağının bilinmesini istiyoruz. Sonuç olarak; GEKAP düzenlemesinin yeniden değerlendirilmesini ve bu değerlendirme sonuçlanıncaya kadar da uygulamanın ertelenmesini, iş dünyası ve meslek camiamız adına talep ediyoruz ”ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER