DENİZLİ MEHMET AKİF'İ UNUTMADI

DENİZLİ MEHMET AKİF'İ UNUTMADI

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 97. Yıldönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri kapsamında Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından etkinlik düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. Yıldönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’ etkinlikleri dolayısıyla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından etkinlik düzenlendi.

Servergazi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen anma programına; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Düz, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Erdinç Yıldız,  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ile öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti sunuldu. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hıdır Serinkan yaptı.

“MANEVİ DEĞERİ OLAN BÜYÜK BİR GÜNDEYİZ”
İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’da anlamlı günde bir konuşma yaptı. 12 Mart 1921 yılında Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşımızın sene-i devriyesinde bir aradayız diyen Oğuz, “  Manevi değeri olan büyük bir gündeyiz. Mehmet Akif Ersoy, esarete isyan eden apsiyon bir adamdı. İstiklal Marşı herkesin yazabileceği bir marş değildir. Atatürk’ün bu marş bizim herşeyimizi anlatır dediği bir şiirden bahsediyoruz. Mehmet Akif’İn 1936 yılında Mısır’dan döndüğünde dostlarıyla konuşurken konu İstiklal Marşı’na gelir. O da bu şiirin milletin o günki duygularıını anlattığını ifade eder. Allah’ım bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Onu bir daha ben bile yazamam ifadelerini kullanır dedi” diye konuştu.

OROTORYO BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Serinkan’ın konuşmasının ardından Servergazi Andolu İmamhatip Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu  video sunumu yapıldı. Programda; Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ve İstiklal Marşı’nın kabulünü anlatan oratoryo büyük ilgi gördü. Son olarak İstiklal Marşımızın kabulü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilere Vali Hasan Karahan ve diğer protokol üyeleri tarafından hediyeleri verildi.  Vali Karahan törenin ardından Servergazi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde öğrenciler ile birlikte  Zeytindalı Harekatı anısına zeytin fidanı dikimi gerçekleştirdi.  

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER