Denizli Milletvekili Cahit Özkan gündemi değerlendirdi

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Denizli basını ile bir araya gelen AK Parti Gurup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Denizli Milletvekili Cahit Özkan gündemi değerlendirdi

AK Parti Gurup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Mavi Konak’ta Denizli basınıyla bir araya geldi. AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör’ün de yer aldığı buluşmada konuşan Cahit Özkan, “Gazetecilerin kendi çalışmalarıyla ilgili yapılacak düzenlemeler konusunda gazetecilerimizi dinlemek üzere bir araya geldik. Malum olduğu üzere AK Parti hükümetleri ortaya koyduğu reformist yönetim anlayışıyla, bugüne kadar her daim demokratik hukuk devletini güçlendirmek, demokratik müzakere ortamını daha da iyileştirmek ve bu anlamda vatandaşlarımızın haber alma hak ve özgürlüğünü daha etkin kullanabilmeleri için hür, özgür basın tekniğini ortaya koymak ve bu çerçevede hür basının önündeki engelleri kaldırmak üzere pek çok reformu, anayasal ve hukuk düzenlemesini hayata geçirdik. Özellikle son 20 yılda meydana gelen teknolojik değişmeler de basın alanında yeni yasal düzenlemelerin olması gerektiğini ortaya koymuştur. Son 20 yıllık süre zarfında konvansiyonel medya olarak bildiğimiz gazete, televizyon ve radyoların yanında internet haber siteleri önce ortaya çıkmış ve daha sonra kişiselleşen, bireyselleşen basın alanında herkesin bir basın mensubu haline geldiği sosyal medya milletimizin en önemli haber kaynaklarından biri haline gelmiştir. Bu anlamda klasik, konvansiyonel televizyon, radyo ve gazetelerin malum RTÜK ve diğer basın yasaları çerçevesinde denetimi ve özellikle de vatandaşlarımızın hür, özgür bir şekilde haber alma haklarını ortaya koyarken; yeni gelişen teknolojilerle birlikte hayatımıza giren özellikle sosyal medya alanında vatandaşlarımızın yine hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmemesi için bir dizi yasal düzenleme gereği ortaya çıkmıştır. Malum olduğu üzere parlamentoda son bir yıllık süre zarfında vatandaşlarımızdan gelen talep, basın mensuplarımızın özellikle rahatsız olduğu ve düzenleme yapılması gerektiği yönündeki yaklaşımlarını ifade ettikleri sosyal medya alanında ki kara propaganda açısından yapılması gereken düzenlemelerle ilgili parlamento olarak harekete geçtik. Yine bu çerçevede grup başkanvekillerimizden Mahir Ünal Bey’in yaptığı bir çalışma var inşallah 2022 yılında bu düzenlemeyi de hayata geçireceğiz. Bu anlamda vatandaşlarımızın anayasal hak ve özgürlükleri açısından bir taraftan haber alma hakları diğer taraftan da yanlış, yalan haber üretmek suretiyle vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini ihlal eden ve bu noktada hukuk dışı, demokrasi dışı yöntemlerin önünü açan yaklaşımlara karşı da bu düzenlemeyi inşallah hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“HUKUKİ OLARAK DÜZENLEME ALTINA ALMAK ARZUSU İÇİNDEYİZ"

Milletvekili Özkan, şunlar aktardı: “Tabii özellikle bireyselleşen sosyal medya üzerinden herkesin gazeteci, herkesin haberci olduğu ve kendi sosyal medya hesaplarından yayın yaptığı bir ortamda bu alanın düzenlenmesi ve bu alanda ortaya çıkan mağduriyetlerin de giderilmesi açısından düzenleme yaparken; internet medyası açısından kurumsallaşan ve dijitalleşen mecrada internet haberciliğiyle ilgili yasal düzenlemeleri de daha önce sizlere vermiş olduğumuz söz çerçevesinde 2022 yılı içerisinde hayata geçirmeyi, bunu da Meclis Gündemi’ne getirmeyi arzu ediyoruz. Artık tamamen radyo, televizyon ve gazeteler bir alanda bütün hukuk düzenlemeleri hayata geçirilirken diğer taraftan medyanın en büyük alanı olarak ifade edebileceğimiz bugün sosyal medya alanında ve internet medyası alanında düzenin olmayışı bu noktada habercilerin, gazetecilerin beklediği standartların yasal düzenleme altına alınmamış olması elbette kabul edilemez. Bu alanı da hukuki olarak düzenleme altına almak arzusu içindeyiz inşallah.”

“SAĞLIK ALTYAPIMIZLA VATANDAŞLARIMIZIN SAĞLIĞINI KORUDUK"

2020-2021 yıllarını salgınla mücadele ortaya koymak suretiyle geçirdiklerini ifade eden Gurup Başkanvekili Özkan; “Salgın altyapımız yani sağlıkla ilgili 2002’den beri ortaya koyduğumuz güçlü sağlık altyapısı hamdolsun salgına hazırlıklı bir şekilde karşı karşıya gelmemizi sağladı. Yani güçlü sağlık altyapımızla vatandaşlarımızın sağlığını koruduk. Gelişmiş ülkeler kendi vatandaşlarını mezarına dahi koyamazken biz vatandaşlarımızın sağlıklarıyla ilgili, Kovid salgınıyla ilgili karşı karşıya kaldıkları riskleri sıfırlamak üzere hem ülkemizde hem de dünyanın neresinde olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu taşıyan bütün vatandaşlarımızı ülkemize getirerek şifa bulmalarını sağladık. Dünyaya örnek olduk. Tabii TURKOVAC aşısını da başarıyla testlerini ortaya koymak ve acil uygulama iznini almak suretiyle dünyada aşı çalışmasını başarabilen 4-5 ülkeden hamdolsun birisi olduk. Bu anlamda artık 5’inci ve 6’ncı dozları inşallah vatandaşlarımız yerli ve milli aşımız TURKOVAC’ı olmak suretiyle yine sağlıklarını korumayı başarmış olacaklar. İşte sağlıkla ilgili büyük bir başarı ortaya koyarken dünyanın karşı karşıya kaldığı bu salgının en önemli riski artık sağlık olmaktan çıkmış, toplum ve ekonomi üzerindeki etkileri konuşulur hale gelmiştir” diye konuştu.

“DOLAR, EURO VE DİĞER PARA CİNSLERİNDE 15 TRİLYON DOLARIN ÜZERİNDE PARA BASILDI"

Cahit Özkan, şunları kaydetti: “Aşı teknolojisinin başarısıyla beraber artık toplumsal ve ekonomik etkilerini ortadan kaldırmak üzere bütün dünyanın seferber olmaya gayret ettiğini görüyoruz. Bu anlamda salgın döneminde kapamalar, üretimin azalması ve özellikle bütün küresel ekonomilerin salgınla mücadelede başarı ortaya koyabilmeleri için ciddi anlamda emisyon hacminde bir artış meydana geldi. Yani dolar, euro ve diğer para cinslerinde 15 trilyon doların üzerinde para basıldı. Diğer taraftan azalan üretim küresel bir enflasyonu, diğer taraftan tedarik zincirinin bozulması ve küresel stokçuluğun başlamasıyla beraber başta büyük çelik, demir, doğalgaz, petrol üreticileri olmak üzere dünyada küresel stokçuluk, küresel enflasyonu başlatmış ve maalesef bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye olarak küresel enflasyondan biz de nasibimizi aldık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde adeta Türkiye’nin 150 yıllık ekonomi serüvenini daha fazla üretim, daha fazla yatırım, daha fazla istihdam, daha fazla üretimle beraber ihracat ve gelişen refahı milletimizin 85 milyonuna hakça paylaştırmak üzere yeni kararlar alındı. Bu anlamda faizin indirilmesi kararı yatırım ortamını bir taraftan iyileştirirken; diğer taraftan da vatandaşlarımızın ve yatırımcılarımızın finansa daha kolay ulaşımını sağlayacak. Özellikle dolar kurundaki dalgalanmanın sona ermesi ve aldığımız kur korumalı mevduat sistemiyle beraber hamdolsun piyasalar regüle edilmiş ve bu anlamda vatandaşımız, yatırımcımız üretim ve istihdam eksenli yeni Türkiye ekonomisine ayak uydurmaya başlamıştır. İnşallah Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi 1-2 aylık süre zarfında enflasyonun tamamen regüle edilmesi ve kurdaki regülasyonun sağlanmasıyla beraber ülkemizin hızla yatırım istikametinde, dünyada en fazla üreten, en çok ihracat yapan ve dünya ticaret hacminde 2023 hedefine ulaşmış bir ülke olarak dünyadaki toplam ihracatın yüzde 2’sini hedef olarak kabul etmiş ve bu hedefe doğru hızla koşan bir ülke olarak 2022 yılı bu anlamda Türkiye’ye sıcak para olarak değil artık doğrudan üretim ve ihracatla 300 milyar dolarlık bir ihracat geliriyle inşallah ülkemizin 85 milyonuna yayılacak bir ekonomik dengeyi de hayata geçirmiş olacağız.”

“DENİZLİ İHRACATÇILARIMIZI TEBRİK EDİYORUM"

İhracat artışları hakkında da konuşan Özkan, “Özellikle son bir yıllık süre zarfında yani 2021 yılı içerisinde dünya ekonomilerinde OECD ülkelerinde ve Avrupa Birliği ülkelerinde en çok büyümeyi gerçekleştirmiş ve yaklaşık 55 milyar dolarlık bir ihracat artışıyla 225 milyar dolar ihracatı artırmış, başarmış bir ülkeyiz. Öncelikle bu başarıda hissesi olan Denizlili sanayicilerimizi, üreticilerimizi ve ihracatçılarımızı bir kez daha sizlerin vesilesiyle tebrik ediyorum. Bu güne kadar 3-3 buçuk milyar dolarlık bir banda sıkışmış olan Denizli İhracatını adeta yüzde 50’lik bir ihracat artışıyla 4 buçuk milyar doların ihracatın üstüne çıkan Denizlili ihracatçılarımızı tebrik ediyor ve 2022 yılında inşallah çok daha yukarılara çıkarmak suretiyle 6 milyar dolarlık bir ihracata ulaşmayı temenni ediyoruz. Bu anlamda bizler de siyasi makamlar olarak Denizli’de üretim, istihdam, ihracat ve Denizlimizin, ülkemizin refahına katkı sunan bütün hemşerilerimizin yanında seferber olduğumuzu da bir kez daha sizlerin vesilesiyle ifade edelim. İnşallah bu anlamda 2022 yılı bir taraftan Türkiye’de yerli ve milli teknolojiler anlamında bu güne kadar göğsümüzü kabartan, gelecekle ilgili umutlarımızı ve heyecanlarımızı yeşerten başta otomobil sektöründe TOGG arabamızın inşallah yollarımıza inmesiyle, diğer taraftan savunma teknolojileri alanında yapmış olduğumuz çalışmalarla, yine sağlık teknolojilerinde ve veri-bilişim-yapay zeka alanında hükümetimizin destek çalışmalarıyla Türkiye çok daha fazla katma değerli bir üretim istikametinde yol alacağına inanıyoruz” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER