Denizli Milletvekili Nilgün Ök, yasama yılının son kanun çalışması ile ilgili açıklamalarda bulundu

Nilgün Ök, Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Denizli Milletvekili Nilgün Ök, yasama yılının son kanun çalışması ile ilgili açıklamalarda bulundu

Hükûmetlerimiz döneminde toplumun her alanında her ferdine dokunmaya çalıştıklarını, vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunları dinleyip çözümü için imkânları zorlayarak önemli adımlar attıklarını vurgulayan Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök; karşılaşılan problemin çözülmesi, yaşam standartlarını yükseltecek refah ortamının sağlanması; milletimizin, çalışanımızın, emeklimizin faydasına olacak her türlü iyileştirmenin sorumluluğunu taşıdıklarını ve bunun için de gerekli adımları sağlam bir şekilde attıklarını ifade etti.

“SÖZ VERDİĞİMİZ 3600 EK GÖSTERGEYİ GETİRDİK”

Daha önce söz verdiğimiz öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri dâhil 4 milyon kamu çalışanı ile 2,5 milyon emekli memurumuzun tamamını kapsayan ve 2023’ün Ocak ayından itibaren yürürlüğe girecek olan 3600 ek gösterge ile ilgili adımları attık. Bununla birlikte 657’ye tabi kamu görevlilerinin ek gösterge rakamları hiyerarşi, hizmet sınıfı, öğrenim durumu ve dereceleri dikkate alarak 600 puanlık bir artış sağladık.

Yine vatandaşımızın beklenti içerisinde olduğu en düşük emekli aylığını 2 bin 500 TL’den 3 bin 500 TL’ye yükselterek geçen yılın sonundan bugüne %100’lük bir artış yapılmış oldu.

4 MİLYONDAN FAZLA GENCE YENİ FIRSAT

4 milyondan fazla gence fırsat tanıyacak Yükseköğretim Kanunu’nda yapılan değişikliklere de değinen Ök, “Yükseköğrenim kurumlarında öğrenim görürken herhangi bir sebeple ilişiği kesilen, kayıt hakkı elde ettiği hâlde kayıt yaptıramamış öğrencilere süre sınırlaması olmadan yükseköğretime devam etme hakkı tanıyoruz. Ayrıca bölümleriyle uyuşmayan ve bu sebeple eğitimini bırakan öğrencilerimize de bölüm değiştirme imkânı getiriyoruz.” dedi.

“KOBİ’LERE KEFALET GÖSTERMEDEN KREDİ KULLANMA İMKÂNI”

Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, “KOBİ’lerimizin krediye erişim imkânlarını genişleterek kefalet göstermeden kredi kullanmasına imkân sağlayan Kredi Garanti Fonu’na aktarılacak kaynak tutarını 50 milyar liradan 100 milyar liraya çıkartıyoruz. Böylece Türkiye Ekonomik Modelimiz olan yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artmasında büyük katkısı olan reel sektörün krediye erişimi kolaylaştırmış oluyoruz.” dedi.

“FATURALARINDAKİ YÜKÜ HAFİFLETİYORUZ”

Ök, “1 Temmuz 2022 tarihine kadar yapı ve inşaat ruhsatı almış ama bir şekilde problemlerden dolayı iskân ruhsatı alamayan aboneliğini hâlâ şantiye tarifesinden devam eden, elektrik ve suyu bu tarifenden kullanmak zorunda kalan vatandaşlarımıza mesken tarifesinden abone olabilme imkânı tanıyoruz. Böylece hem vatandaşlarımızın faturalarındaki tarifeden kaynaklı yükü hafifletmiş hem de kaçak kullanımın önüne geçmiş olacağız.” dedi.

“ASGARİ ÜCRETİ %30 ARTIŞLA NET 5 BİN 500 TL YÜKSELTTİK”

Çalışanlarımızın hayat pahalılığının altında ezdirmemek, alım güçlerine destek olmak amacıyla asgari ücrette ara zam yapılarak %30 artışla 5.500 TL’ye yükseltildiğini ve işverenlerimize de işçi başına 100 lira destek verildiğini dile getiren Nilgün Ök, sözlerini “Değişen dünyada konjonktürel gelişmeler karşısında vatandaşımızı merkeze alan somut adımlar atmaya devam edeceğiz. Yapılan düzenleme ve iyileştirmelerin hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER