DENİZLİ MİLLETVEKİLİ SANCAR SORDU; “DENİZLİ’YE ŞARBONLU HAYVAN GELDİ Mİ?”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’in yanıtlaması istemiyle soru önergesinde bulunan CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, ‘Brezilya’dan gelen gemide bulunan hayvanlardan Denizli iline gönderilip, gönderilmediğini’ sordu.

DENİZLİ MİLLETVEKİLİ SANCAR SORDU; “DENİZLİ’YE ŞARBONLU HAYVAN GELDİ Mİ?”

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, yurtdışından ithal edilen hayvanlarda artış gösteren şarbon hastalığını ve diğer hayvan hastalıkları nedeniyle ortaya çıkan olumsuzlukları TBMM gündemine taşıdı. Sancar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’e yönelttiği soru önergesinde Brezilya’dan gelen gemide bulunan hayvanlardan Denizli iline gönderilip, gönderilmediğini sordu. Sancar soru önergesinde şu sorulara yer verdi: “Et ve Süt Kurumu'nca (ESK) kurbanlık olarak Brezilya'dan Ankara'nın Gölbaşı İlçesi’ndeki özel çiftliğe getirilip, 4 bin büyükbaştan 50'sinin şarbon nedeniyle telef olmuştur. Şarbonlu hayvanlarla aynı gemide getirilen hayvanların birçok ile gönderildiği bilinmektedir. Hayvanları getiren firma yetkilisi basına verdiği demeçte, ‘gemide getirilen hayvanların Ankara ve Konya dışında Sakarya ve Denizli gibi birkaç yere dağıldı’ ifadesini kullanmıştır” dedi.

Sancar, önergede şu sorulara yer verdi:

1- Ülkemize toplam kaç büyükbaş hayvan getirilmiştir? 2- Bu büyükbaş hayvanlar hangi illere ve ilçelere dağıtılmıştır? 3- Şarbon tespit edilen hayvan sayısı kaçtır? 4- Getirilen hayvanlardan kaçı kesime gönderilmiştir? Kesimler il ve ilçelere göre hangi mezbahalarda yapılmıştır? 5- Kaç ilimiz ve ilçemiz hastalıklı ithal et riski altındadır? Hastalık tespitleri hangi laboratuvarda ve hangi yöntemlerle yapılmıştır? 6- 2018 yılında toplam kaç hayvan ithal edilmiştir? Hazır alınan et miktarı nedir? 2018 yılı içerisinde ithal edilen hayvanlarda ölüm oranı kaçtır? Kesime sevk edilenler içerisinde imha oranı kaçtır? 7- Brezilya’dan gelen gemide bulunan hayvanlardan Denizli iline de hayvan gönderildiği doğru mudur? Doğruysa kaç adet gönderilmiştir? Bu hayvanlardan telef olan var mıdır? Kaç hayvanın kesimi yapılmıştır? 8- 2018 yılı Ağustos ayı itibariyle hayvan hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı kaçtır?

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER